1 Ekim Koronavirüs Tablosu: Bugün Hasta Sayısı ve Vefat Sayısı Arttı!

1 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı arttı; 67 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 8 bin 262’ye yükseldi. Hasta sayısı devam eden artış ile son 24 saatte 1.407 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 320 bin 70’e yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı bugün artış gösterdi ve 1.402 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 281 bin 151’e ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 113 bin 546 test ile beraber toplam test sayısı 10 milyon 493 bin 807 oldu.

Ağır hasta sayısı azalmaya devam ederek 1.507 oldu, hastalarda zatürre oranı %6.4 olarak tabloda yer aldı.

Tabloya haftalık yeni veriler eklendi ve yoğun bakım doluluk oranının %49,3, ventilatör doluluk oranı %32,3, filyasyon oranı %99,1 olarak tabloda yer aldı.

1 Ekim Koronavirüs Tablosu: Bugün Hasta Sayısı ve Vefat Sayısı Arttı!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medya hesabından 1 Ekim tablosu hakkında yaptığı yorumda ağır hasta sayısında düşüş olduğunu ifade etti ve tedbirli olmanın bu salgına karşı en büyük silah olduğunu da belirtti:

”Bugün tespit edilmiş 1.407 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımızda düşüş devam ediyor. İyileşen hastalarımızın sayısı yeni hasta sayısına yakın. Tedbirler elimizdeki en güçlü silah. Tedbirlere birlikte uyarak bu mücadelenin galibi olalım.”

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.