2 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Yine Arttı!

2 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı azaldı; 63 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 8 bin 325’e yükseldi. Hasta sayısı bugün gösterdiği artış ile son 24 saatte 1.442 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 320 bin 70’e yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı artış gösterdi ve 1.506 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 282 bin 657’ye ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 114 bin 857 test ile beraber toplam test sayısı 10 milyon 608 bin 664 oldu.

Ağır hasta sayısı azalmaya devam ederek 1.506 oldu, hastalarda zatürre oranı %6.4 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni verilerde; yatak doluluk oranının %49,3, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %67,1, ventilatör doluluk oranı %32,3, filyasyon oranı %99,1 olduğu görüldü.

1 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Yine Arttı!
1 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Yine Arttı!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medya hesabından 2 Ekim tablosu hakkında yaptığı yorumda ağır hasta sayısında ve zatürre oranında düşüş olduğunu ifade etti ve tedbirlere uyulduğu için sayılarda gerilemeler olduğunu da belirtti:

”Ağır hasta sayısında ve zatürre oranında düşüş devam ediyor. Bugün toplam ağır hasta sayımız 1.455. Bugün iyileşen hasta sayımız yeni hasta sayımızdan fazla. Tedbirlere birlikte uyarak bu gerilemeyi sağladık. Birlikten kuvvet doğar. Birlik olalım.”

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.