10 Psikolojik Roman Önerisi !

Kendini arayan İnsan (Rollo May)

İnsanların çoğu hayatlarını sürdürebilmek için başkalarına dokunmak zorunda olan körlerden farksızdır.

Nietzsche Ağladığında ( İrvin D.Yalom)

Tabi acı çekeceksin, görmenin bedelidir bu. Tabi için korkuyla dolacak, yaşam demek tehlike içinde olmak denektir. Büyümek zordur!

İnsan Olmak (Engin Geçtan)

“Yapamam ki!” gerekçesiyle gerçekleştirmekten kaçındığımız davranışların çoğu aslında yapmak istediklerimizdir. Yapmak istemediklerimiz zaten aklımıza gelmez.

Sevgi Ve Cinsellik Üzerine (Sigmund Freud)

Hayaller kurmakla meşguldüm. Tuhaftı, bu hayaller geleceğe yönelik değildi. Geçmişi onarmaya çalışıyorlardı.

Kültürdeki Huzursuzluk (Sigmund Freud)

Âşık olan insan ‘ben’ ile ‘sen’ in bir olduklarını savunur ve duyularının sunduğu tüm kanıtlara karşın gerçekten de böyleymiş gibi davranmaya hazırdır.

Eylül (Mehmet Rauf)

Ama nasıl yaşıyorlar yarabbim. Sevmeden, sevilmeden nasıl yaşanıyor?

Bir Sosyopatın İtirafları (M. E. Thomas)

Manipülasyon, üçkağıtçılık, kendini beğenmişlik, duygusuzluk, dürtüleri kontrol edememek ve diğer sosyopat özelliklerini bir araya toplarsanız, karşınıza ya toplum için tehlikeli bir birey ya da büyük düşünen bir girişimci çıkar.

Deliliğin Tarihi (Michael Faucault, 1961)

Deliliğin herkesi, içinde kaybolunan bir körleşmeye sürüklemesine rağmen , deli bunun tersine herkese kendi gerçeğini hatırlatmaktadır, herkesin diğerlerini aldattığı ve kendinin de enayi konumuna düştüğü komedide, deli ikinci dereceden komedi, aldatanın aldatılmasıdır; mantığa dayanmayan kendi kaçık diliyle komedinin düğümünü komik bir şekilde çözen akıllı sözler söylemektedir: âşıklara aşkı, gençlere hayatın gerçeğini, gururlulara, küstahlara ve yalancılara işlerin sıradan gerçeğini söylemektedir.

Keşfedilmemiş Benlik (Carl Gustav Jung, 1958)

Birey giderek daha fazla toplumun bir fonksiyonu haline gelir. Yaşamının gerçek taşıyıcısı fonksiyonunu giderek daha çok kaybeder.

İnsan Olmanın Psikolojisi (Abraham Maslow 1962)

Ne yazık ki insanların çoğunun karşılaştıkları kötü davranışlara tepki vermediği kanısındayım. Kendilerine yapılanı sineye çeker, tepki vermeye yıllar sonra başlarlar. Bu tepki de nevroz ya da psikoz olarak kendini gösterir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.