Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi öğrencisi 10 yaşındaki Elanur Akıncı, 7 bin 328 kişinin katıldığı Kanada merkezli “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”nda  birincilik elde etti.

İzmir’de yaşayan 10 yaşındaki Elanur Akıncı, 7 bin 328 kişinin katıldığı “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”nda birinci oldu. Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Elanur Akıncı, matematik yarışmalarında gösterdiği başarılarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Ayrıca katıldığı birçok yarışmada derece elde eden Akıncı, son olarak Kanada merkezli, internet ortamında düzenlenen ve farklı ülkelerden 7 bin 328 öğrencinin katıldığı “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”nda dünya birincisi olmayı başardı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, makamında kabul ettiği Elanur Akıncı’yı tebrik etti, ona çeşitli hediyeler verdi.
Türkiye’yi temsil ettiği için mutlu olduğunu söyleyen Akıncı, “Bu başarıdan ötürü çok sevinçliyim. Desteklerinden dolayı öğretmenim Gülsüm Ceylan’a ve aileme teşekkür ediyorum. İleride bilim insanı olmayı hedefliyorum. İngilizce’nin yanı sıra Fransızca da çalışıyorum” diye konuştu. Elanur Akıncı’nın öğretmeni Gülsüm Ceylan ise öğrencisindeki matematik zekasını görünce ailesiyle de iletişime geçerek onunla birebir çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Anne Kezban Akıncı ise  kızının disiplinli ve matematiğe karşı duyarlı bir çocuk olduğunu dile getirdi.

“Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”
Öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini hedefleyen Kanada merkezli organizasyon, dünya çapında internet ortamında düzenleniyor. Yılda 6 kez, 12 kategoride düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye’den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçebiliyor.

45790cookie-check10 Yaşında Matematikte Dünya Birincisi Oldu!