12 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Yine Arttı!

12 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı azaldı; 58 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 8 bin 895’e yükseldi. Hasta sayısı son 24 saatte gösterdiği ciddi artış ile 1.614 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 337 bin 147’ye yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı arttı ve 1.301 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 295 bin 658’e ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 115 bin 605 test ile beraber toplam test sayısı 11 milyon 731 bin 350 oldu.

Ağır hasta sayısında artış görüldü, 1.417 oldu, hastalarda zatürre oranı %5.9 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni haftalık verilerde; yatak doluluk oranının %48.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %65.4, ventilatör doluluk oranı %32.7, filyasyon oranı %99.4 olduğu görüldü.

12 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Yine Arttı!
12 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Yine Arttı!

Fahrettin Koca 11 Ekim koronavirüs tablosu hakkında sosyal medya hesabından yaptığı yorumda; ”Bugün toplam ağır hasta sayımız 1.417. Yoğun bakım doluluk oranlarımızda bu hafta düşüş var. Hastalarda zatürre oranı da geçen haftaya göre düştü. Tedbirler birlikte ve sürekli uygulandığında sonuç veriyor. Birlikte başaracağız, güvenin.” açıklamasında bulundu.

Mücadelede birlik olunması gerektiğinin üzerinde duran Koca, haftalık zatürre oranının azaldığını ve yoğun bakım doluluk oranının da düştüğünün üzerinde durdu.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.