14 Günlük Karantina Süresi Bitti, 42 Vatandaş Taburcu Edildi!

Son güncelleme:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’de ortaya çıkan yeni tip corona virüsü “Covid-19” salgını nedeniyle Wuhan kentinden tahliye edilen 42 kişinin durumu hakkında yaptığı açıklamada “Bugün son çıkan tahlillere göre karantinada bulunan 42 vatandaşımızda herhangi bir virüse rastlanmadı” diyerek 14 günlük karantina süresinin dolduğunu belirtti.

Çin’de ortaya çıkan yeni tip corona virüsü “Covid-19″ nedeniyle Wuhan kentinden tahliye edilerek Ankara’ya getirilen  42 vatandaşın 14 günlük karantina süresi doldu. Zekai Tahir Hastanesi’nde vatandaşları ziyaret eden Bakan Koca, karantina süresini hakkında bilgi verdi.

Bakan Koca, ”14 günlük zaman dilimde hastalık bulgusuna rastlanılmadı. İlk günden itibaren 3 günlük aldığımız tetkitlerde de bir bulguya rastlanmadı. Bugün çıkan sonuçların negatif olduğu yani corona virüsüne rastlanmadığını rahatlıkla söylebiliriz. 42 yolculardı. Ben kendileri ile, bütün vatandaşlarımızla görüştüm. 5 tane de çocuğumuz vardı. Bundan sonraki süreçte de normal hayatlarına devam edecekler. Yurt dışında olan vatandaşlarımız 1 gün daha kalmak istediklerini belirttiler. Tahliyesini bu çervecede yapan tek ülke olduğumuz özellikle belli etmek istiyorum” dedi.

Bakan Koca ayrıca,termal kamera uygulamasının yetersiz olduğu eleştirilere yönelik , ”DSÖ’nün önerdiklerinden daha ötesini uygulayan ülke Türkiye oldu. Burada gözlem altında tutan bir ülke de olmadı. DSÖ önermediği zamanda biz başlattık bu uygulamayı. Karantina odalarımız hazır. Bizim 48 tane kurabileceğimiz 50 yataklı karantina hastanesi olacak hastanelere sahibiz” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında “Hepiniz çok yakınen görmüş oldunuz. Bir karantina hastanesi ayrılarak, özel ambulansa dönüştürülen uçakla ve bilimsel ekiple sağlık personeliyle birlikte tahliyesini bu çerçevede yapan tek ülke olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum. O anlamda dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşımızı yalnız bırakmayacağımızı, sahipsiz bırakmayacağımızı özellikle ifade etmek istiyorum. Devletimiz büyük, milletimiz fedakar ve yüce gönüllü diyebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.