1400 Yıl Yaşayan Bir Efsane! Eşi Benzeri Olmayan Ginkgo Ağacı..

Son güncelleme:

Mabet ağacı, botanik ismi Ginkgo olan enfes bir görüntü sunan, yakın bir türü bulunmayan oldukça kendine özgü olan bir ağaç türü. Mabet ağacı kasım ayının ortalarında yapraklarını dökerek enfes bir görüntü oluşturuyor. 1400 yıl hayatta kalan, bir sürü zamana tanık olan bu yaşlı ağaç, eşsiz bir manzara sunuyor.

Peki matem ağacı nedir? Ginkgo ağacı nedir? Ginkgo ağacı özellikleri nedir? Ginkgo ağacı fotoğrafları nasıldır? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Ginkgo ağacı nedir?

matem ağacı nedir?

Ginkgo ağacı 1400 yıldır var olan ve eşi benzeri bulunmayan bir ağaç. Üzerinde bulunan biçimli yapraklar, ağacın merkezinden başlıyor ve yukarı doğru açılıyor. Bu şekilde yelpaze benzeri bir görüntü çıkıyor ortaya. Çin’de bulunan bazı ginkgoların boyu ise 50 metreden fazla olabiliyor. Bu ağaçlar oldukça dayanıklı yapıya sahip. Zararlı böceklere ve hastalıklara karşı kendini koruyabilen Ginkgo ağacı, bu özellikleri sayesinde milyonlarca yıl boyunca dünyada kalabiliyor. Çevresel koşulların ağırlaşması durumunda, saldırıya uğradığında ise kök ve tomurcuk oluşturma özelliğine sahipler.

Ginkgo ağacı nedir?

Çin’de bulunan mükemmel görünüme sahip olan bu ağaca ülkenin hemen her bölgesinden ziyaretçi geliyor. Ginkgo ağacı, baldırıkara otunun bir türü olarak görülmekte. Bir diğer anılma ismi ise ”yaşayan fosil” oluyor. Bu söylemin nedeni ise ağacın iklim şartlarına karşı dayanıklı olması ve 200 milyon yıla kadar hayatta kalması. Hatta bazı efsane söylemleri arasında bu ağacın dinazorlar zamanda yaşadığı ve o zamanı da gördüğü şeklinde.

Ginkgo ağacı özellikleri nedir?

Ginkgo ağacı özellikle sonbahar geldiğinde güzel görüntüsünü daha da arttırıyor. Sonbaharın etkisiyle dökülen yaprakları altın denizinde hissettiriyor insanları. Oldukça hoş bir görünüme sahip olan bu yaşlı ağaç, insanlar tarafından ilgi odağı haline geldi. Çok sevilen ve çok sayıda ziyaretçisi bulunan bu ağacın zamana karşı bir sürü hikayesi vardır elbette. Dili olsa da konuşsa diyeceğimiz türden olan bu ağaç fotoğraflar ile karşımıza çıkıyor. Oldukça hoş görüntüler sunan Ginkgo ağacı, oldukça ilgi çekici ağaç türlerinden bir tanesi.

Ginkgo ağacı fotoğrafları

İnsan türü olarak her geçen gün doğayı ve dünyayı yok edecek bilinçsiz davranışlar içerisindeyiz. Ancak doğada bulunan Ginkgolar ve benzeri türler biz var olsak da olmasak da doğanın kendini yenilemesinin ve kendini tekrar yaratma gücünün var olduğunun bir kanıtı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.