16 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta ve Vefat Sayısı Ciddi Artışta!

16 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı arttı; 73 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 9 bin 153’e yükseldi. Hasta sayısı son 24 saatte gösterdiği ciddi oranda artış ile 1.812 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 343 bin 955’e yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı da arttı ve 1.419 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 301 bin 98’e ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 117 bin 005 test ile beraber toplam test sayısı 12 milyon 194 bin 778 oldu.

Ağır hasta sayısı günler sonra gösterdiği artış ile 1.445 oldu, hastalarda zatürre oranı %5.9 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni haftalık verilerde; yatak doluluk oranının %48.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %65.4, ventilatör doluluk oranı %32.7, filyasyon oranı %99.4 olduğu görüldü.

16 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta ve Vefat Sayısı Ciddi Artışta!
16 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta ve Vefat Sayısı Ciddi Artışta!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 16 Ekim koronavirüs tablosu hakkında ”Bugün tespit edilen 1.812 hastamız var. Ağır hasta sayımız uzun bir aradan sonra artış eğiliminde. Vaka sayısı artan illerde tedbirlere uyup azalan illerde tedbirlerden taviz verirsek mücadelemiz güçleşir. Tüm bölgelerimizde tedbirlere eksiksiz uymalıyız.” yorumunu yaptı.

Son 24 saatte pozitif hasta sayısı 1.812 oldu. Ağır hasta sayısı günlerdir durağanlığının aksine bugün artışa geçti. Sağlık Bakanı, tedbiri elden bırakmayıp birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.