18 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Tekrar Ciddi Artışta!

18 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı arttı; 72 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 9 bin 296’ya yükseldi. Hasta sayısı son 24 saatte gösterdiği artış ile 1.815 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 347 bin 493’e yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı arttı ve 1.504 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 304 bin 003’e ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 10 bin 403 test ile beraber toplam test sayısı 12 milyon 408 bin 312 oldu.

Ağır hasta sayısı durağanlığını koruyarak 1.427 oldu, hastalarda zatürre oranı %5.9 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni haftalık verilerde; yatak doluluk oranının %48.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %65.4, ventilatör doluluk oranı %32.7, filyasyon oranı %99.4 olduğu görüldü.

18 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Tekrar Ciddi Artışta!
18 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Tekrar Ciddi Artışta!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 18 Ekim koronavirüs tablosu hakkında ”Bugün 1.500’den fazla iyileşen hastamız var. Yeni tespit edilen 1.815 hastamız var. Ağır hasta sayısı durağan seyrine devam ediyor. Aktif ve ağır hasta sayılarını azaltmak zorundayız. Tedbirlere uyarak mücadeleyi güç birliği ile sürdürmeye devam edelim” yorumunu yaptı.

Son 24 saatte pozitif hasta sayısı 1.815 oldu. Ağır hasta sayısı durağan durumda. Sağlık Bakanı, ağır hasta ve aktif hasta sayısını azaltılması gerektiğinin üzerinde durdu. Tedbirleri elden bırakmayarak beraber hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.