19 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Artışı Durmuyor, Aktif Hasta Sayısı 1.958!

19 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı arttı; 75 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 9 bin 371’e yükseldi. Hasta sayısı son 24 saatte gösterdiği artış ile 1.958 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 349 bin 519’a yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı azaldı ve 1.424 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 305 bin 427’ye ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 116 bin 249 test ile beraber toplam test sayısı 12 milyon 524 bin 561 oldu.

Ağır hasta sayısı günlerdir devam eden durağanlığının aksine artışa geçti ve 1.447 oldu, hastalarda zatürre oranı %5.6 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni haftalık verilerde; yatak doluluk oranının %48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %65.2, ventilatör doluluk oranı %32.1, filyasyon oranı %99.6 olduğu görüldü.

19 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Artışı Durmuyor, Aktif Hasta Sayısı 1.958!
19 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Artışı Durmuyor, Aktif Hasta Sayısı 1.958!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 19 Ekim koronavirüs tablosu hakkında ”Bugün tespit edilen 1.958 yeni hastamız var. Ağır hasta sayısını azaltmadan mücadelemizi başarıya ulaştırmamız güç. Bunu ancak tedbirlere birlikte uyarak güç birliği ile sağlayabiliriz. Sağlık çalışanlarımızın emeklerini katkı vererek yüceltelim” yorumunu yaptı.

Son 24 saatte pozitif hasta sayısı 1.958 oldu. Ağır hasta sayısı artışa geçti. Sağlık Bakanı, ağır hasta sayısının azaltılması gerektiğinin üzerinde durdu. Tedbirleri elden bırakmayarak beraber hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.