Bach’ın en iyi sanatçılarından biri olarak kabul edilen Kanadalı piyanist Angela Hewitt, Almanya’nın başkenti Berlin’de 194 bin dolar (1 milyon TL 172 bin TL) değerindeki çok nadir bulunan piyanosu taşınma esnasında nakliye işçileri tarafından kırıldı. 278 kilogram ağırlığında F 590 Fazioli kuyruklu piyanonun metal çerçevesi çöktü ve düştüğünde kapak ikiye bölündü. Piyano’nun yanlışlıkla düştüğünü belirten Hewitt Beethoven’a ait bir bestenin kaydını yeni tamamladığı ifade edildi.

Umarım Kuyruklu Piyano Cennete Mutlu Olur O Benim En İyi Arkadaşımdı

Kanadalı piyanist Angela Hewitt sosyal medya sitesinden paylaştığı gönderisinde“Umarım kuyruklu piyano cennette mutlu olur. Pratik olarak sıfırdan onarmak ve geri yüklemek mantıklı değildir. Öldü” dedi. Yaşadığı durumun onu çok etkilediğini ve bu olayı on iki gün sonra hayranlarına anlatabildiğini söyledi. 2003’ten beri tüm kayıtlarında bu piyanoyu kullanan ve çağın ‘en başarılı Bach yorumcusu’ olarak anılan Hewitt, “Bu piyanoya bayılıyordum. Benim en iyi arkadaşımdı. Kayıt esnasında bana hissettirdiklerini seviyordum. İstediğim her şeyi yapabilmenin mümkün olduğunu hissettiriyordu” dedi.

Fazioli Onayladı

Fazioli markasının sahibi Paolo Fazioli de piyano için artık elden bir şey gelmeyeceğini doğruladı. Arabaya konma esnasında piyanonun metal çerçevesinin çöktüğü ve  kapağının ise ikiye ayrıldığı ifade edildi. Sanatçı, 35 yıllık çalışmalarının, bu tür bir olayı ilk defa yaşadığını söyledi.