2 Dakikada Kendini İyileştirebilen Canlının 720 Cinsel Organı Var, Ama Beyni Yok!

Son güncelleme:

Paris Hayvanat Bahçesi’nde sergilenen ilk bitki olan Blom yani ‘Damla’ tek hücreli ve doğanın gizemlerinden biri olarak görülüyor. Hayvanata bahçesinin şimdiye kadarki en garip misafiri olan ve yarattığı mucizelerle ağızları açı bırakan Blom, öğrenme yeteneği ile de herkesi hayrana bırakıyor.

Beyni olmamasına rağmen öğrenme yeteneği bulunan ve sarı yosuna benzeyen bu organizma üstelik kendisinin dakikalar içerisinde iyileştirebiliyor.

Blob (damla) isimli sarı yosuna benzeyen bu organizma, mantar gibi görünüyor ama bir hayvandan farkı yok!

Bilim adamları bitki görünmesine rağmen bunun ‘bitki olmadığından’ kesinlikle eminler ve onu “Mantarla hayvan arası bir şey” diye tanımlıyorlar.

Beyni, ağzı ve gözleri bulunmayan fakat 720 tane cinsiyeti bulunan Blom akında ilginç bilgiler de şöyle aktarıldı:

“Aslında tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Bugün bile gerçekten bir hayvan mı yoksa mantar mı olduğunu bilmiyoruz. Bitki değil ondan eminiz. Mantarla hayvan arası bir şey gibi.”

Üstelik bu iki organizma birleşirse birbirlerine bilgi aktarabildiği gibi, ‘tuz’ bariyerini de geçebiliyor.

Blob’un bacakları bulunmuyor ama 4 cm gidebiliyor!

Uzman David, Blob’un diğer özelliklerini şöyle sıralıyor:

“Önüne bir engel koyduğumuzda -mesela Blob tuzdan nefret ediyor- tuzdan bir engel. Arkasında yiyecek de olsa o engele doğru ilerlemiyor. Bu engeli aşacak alternatif yollar buluyor. Çok hızlı öğreniyor. Eğer iki Blob’a aynı deneyi uygularsak biri öğrendiğini diğerine aktarıyor.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.