24 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Azaldı Fakat Hala Kritik Seviyelerde!

24 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı azaldı; 68 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 9 bin 727’ye yükseldi. Hasta sayısı son 24 saatte gösterdiği azalma ile 2.091 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 359 bin 784’e yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı arttı ve 1.573 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 313 bin 093’e ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 113 bin 427 test ile beraber toplam test sayısı 13 milyonu aşarak 13 milyon 105 bin 673 oldu.

Ağır hasta sayısı arttı ve 1.699 oldu, hastalarda zatürre oranı %5.6 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni haftalık verilerde; yatak doluluk oranının %48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %65.2, ventilatör doluluk oranı %32.1, filyasyon oranı %99.6 olduğu görüldü.

24 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Azaldı Fakat Hala Kritik Seviyelerde!
24 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Azaldı Fakat Hala Kritik Seviyelerde!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 24 Ekim koronavirüs tablosu hakkında ”Bugün yapılan 113.427 test sonucunda 2.091 yeni hasta tespit edildi. Ağır hasta sayımız artmaya devam ediyor. Hastaların tedavisi özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımıza emanet. Tedbirlere uymak ise bizim sorumluluğumuz. Birlikte mücadele edelim.” yorumunu yaptı.

Son 24 saatte pozitif hasta sayısı bu defa düşüş gösterdi; 2.091 oldu. Ağır hasta sayısı artarak 1.699 oldu. Sağlık Bakanı, sağlık çalışanlarına destek verilip tedbirlere uyulması gerektiğinin üzerinde durdu. Tedbirleri (maske, mesafe, hijyen)elden bırakmayarak beraber hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.