26 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Ve Vefat Sayısı Artışta!

26 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı arttı; 75 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 9 bin 874’e yükseldi. Hasta sayısı son 24 saatte gösterdiği azalma ile 2.198 oldu, bu yeni tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 363 bin 999’a yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı arttı ve 1.618 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 316 bin 008’e ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 132 bin 913 test ile beraber toplam test sayısı 13 milyon 350 bin 801 oldu.

Ağır hasta sayısı arttı ve 1.780 oldu, hastalarda zatürre oranı %5.0 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni haftalık verilerde; yatak doluluk oranının %50.8, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %67.1, ventilatör doluluk oranı %33.4, filyasyon oranı %99.7 olduğu görüldü.

26 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Ve Vefat Sayısı Artışta!
26 Ekim Koronavirüs Tablosu: Hasta Ve Vefat Sayısı Artışta!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 26 Ekim koronavirüs tablosu hakkında ‘Bugün tespit edilen 2.198 yeni hasta var. Ağır ve aktif hasta sayısı artmaya devam ediyor. Salgının bölgesel tırmanışını durdurmak için birlikte mücadele etmek zorundayız. Tedbirden daha güçlü bir silahımız bugün için yok. Salgına karşı organize olalım.’ yorumunu yaptı.

Son 24 saatte pozitif hasta sayısı artış gösterdi; 2.198 oldu. Ağır hasta sayısı artarak 1.780 oldu. Sağlık Bakanı, tedbirleri (maske, mesafe, hijyen) elden bırakmayarak beraber hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.