30 Eylül Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Azaldı!

30 Eylül koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı azaldı; 65 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 8 bin 195’e yükseldi. Hasta sayısı hala devam eden azalmanın aksine bugün 1.391 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 318 bin 663’e yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı bugün azaldı ve 1.245 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 279 bin 749’a ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 112 bin 98 test ile beraber toplam test sayısı 10 milyon 380 bin 261 oldu.

Ağır hasta sayısı azalmaya devam ederek 1.516 oldu, hastalarda zatürre oranı %6.4 olarak tabloda yer aldı.

30 Eylül Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Azalmaya Devam Ediyor!
30 Eylül Koronavirüs Tablosu: Hasta Sayısı Azalmaya Devam Ediyor!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından izolasyon kuralları konusunda bilgilendirme yaptı ve izolasyon kurallarına uyulması gerektiğini belirtti. İşte Fahrettin Koca’nın paylaşımı:

”İZOLASYON KURALINA NEDEN UYULMALIDIR? Evde tedavi görenlerle belirtisi olmayan virüs taşıyıcıları, bulaştırıcılık yönünden kendilerini, tedavisi hastanede yapılan COVID-19 hastasından farksız görmelidir. Dışarıda kimse, hastanede olduğu gibi koruyucu özel kıyafetlere sahip değil.”

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.