Türkiye ‘nin koronavirüsle mücadele eden en başarılı şehirlerinden birisiydi; ARTVİN. Son 1 aydır hiç vaka görülmeyen şehirden bugün kötü haber geldi ve 4 kişinin test sonucunun pozitif çıktığı bilgisi verildi.

Borçka ilçesinde koronavirüs belirtileri gösteren bir vatandaş hastaneye gitti. Hastanede karantinaya alınan bu kişiye koronavirüs testi yapıldı. Yapılan testin sonucu pozitif çıktı ve kişinin ailesine ulaşılıp onlara da test yapıldığı bilgisi verildi.

Ardından 3 kişinin daha koronavirüs testinin pozitif olduğu tespit edildi. Korona testi pozitif çıkan bu kişiler Artvin Devlet Hastanesi’nde karantinaya alındı ve temasta olduğu kişilere de Filyasyon yöntemi ile ulaşılmaya çalışıldığı bildirildi.

Filyasyon Nedir?

Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın kaynağının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Yani, kaynak arama çalışmasıdır. Hastanın iletişime geçtiği kişilere uygulanan yöntemdir. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin devam edip etmediğine ve başka insanların risk altında olup olmadığına bakılmaktadır.

 

CENAZE MERASİMİNDE OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR.

Test sonucu pozitif çıkan 4 kişinin Bursa’dan Borçka’ya cenaze getiren 3 kişinin yakınları olduğundan şüpheleniliyor. Test sonuçlarının da şüpheleri doğruladığı ortaya çıkmıştır.

Cenaze merasimi anında ve sonrasında oluşan, sosyal mesafe kuralına uygulanmayan kalabalık nedeniyle virüsün bulaştığı tahmin ediliyor.

 

HALK UYARILARA UYMADI.

Filyasyon yöntemi ile pozitif sonuçlu kişilerin son günlerde temasta bulunduğu 23 kişi tespit edildi ve bu kişiler karantinaya alındı.

Son 30 gündür hiç vakanın görülmediği Artvin’de Vali Yılmaz Doruk ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin, halkı rehavete kapılmaması konusunda uyarmış, “Hiçbir şey bitmiş değil” söyleminde bulunmuştur fakat halk uyarıları göz ardı etmiştir.