Çin’e Yolculuğa Çıkıyoruz…

Çin şuan bizim ve tüm Dünya için Virüsler ülkesi olarak nam saldı ancak Çin gerçekten bölge olarak önemli bir konumda ve turizm açısında en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yerini almaktadır. Pazarlama ve özellikle ticari turizm ve teknoloji içinde dünyanın en çok ziyaret ettiği nokta,Hong Kong,Vuhan,Şanghay,Pekin olarak  sıralayabiliriz.

Çin bölge olarak; Kuzeyinde Moğolistan, kuzey doğusunda Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Güney Çin Denizi, güneyinde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güney batısında Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile komşudur. Dağları tarihi şelaleli, birçok harikayı bünyesinde bulunduruyor.

Çin’de Gittim nerelerde gezmeliyim diyenler için birkaç öneride bulunacağım hem tarihi hem de sizi etkiyecek bölgeler onun dışında Çin şehir merkezleri renkli dünyaları ve ilginç alışkanlıkları ve kalabalığı ile size zaten oldukça farklı bir deneyim sunacaktır.

ÇİN SEDDİ

MÖ 221 senesinde başlanan Çin Seddi, MS 608’de, 800 yılda tamamlanmıştır. 8.851 kilometredir uzunluğu Çin Seddi’nin ülkeyi Türk saldırılarından korumak ve Çin’den kaçışları önlemek için inşa edildiği öne sürülür ama Çin için bir koruma duvarı gibi görünen bu devasa yapı Çin denince akla gelen ilk yer olarak karşımıza çıkıyor.

TOPRAK ASKERLER

Şensi eyaletinde bulunan Çin’in ilk hükümdarı Ghin Shi Huang’ın mezarında bulunan pişmiş kilden (terakota) yapılan heykellerdir. Heykelin olağan dışı görüntüsü dikkat çekici ve insanı etkileyen yapısı sayesinde çok farklı bir görsel ve Tarih’i bir araya getirmektedir.

YASAK ŞEHİR

Ming ve Çing hükümdar ailelerinin ikametgâhı olarak kullanılan bir İmparatorluk sarayıdır. Pekin bulunmaktadır. Genellikle gösteriler ve Tarihi olayların kutlandığı merkez konumundadır.

CENNET TAPINAĞI

Dairesel olarak inşa edilen yapı tamamen ahşaptır ve yapımında çivi kullanılmamıştır.Dini Merkez olarak kullanılan tapınak Ming ve Ging hanedanları ziyaret ederdi ve burada Tanrı ile konuşulduğu ve isteklerin gerçekleştiğine inanılırdı.

YUNGANG MAĞARALARI

Çin Budist Mağara yapılarının en iyisi olduğu düşünülüyor. 5 adet ana mağara var ve her birinde Buda’nın en iyi heykelleri bulunuyor. Toplamda ise 51.000 Buda heykeli bulunmaktadır.

HUANGSHAN

Anhui Eyaleti’nde bir dağdır. En yüksek noktası 1,864 metredir. 1.200 metre kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Dağda yüksek tepeler ve derin vadiler bulunuyor. Mükemmel manzaraları vadileri ovaları içinde barındıyor Çin gelen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerekmekte Huangshan bölgesi çam ağaçları, granit tepeleri ile çok meşhurdur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.