5 Adımda Daha Sağlıklı Bir Hayatın Kapılarını Aralayın!

Koronavirüs nedeniyle evde daha çok vakit geçirdiğimiz şu günlerde, yemek alışkanlıklarınızı daha sağlıklı besinlerle değiştirmenin tam vakti. Dengeli ve düzenli beslenerek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji ve besinleri kolaylıkla alabilir, yapacağınız değişimlerle daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Peki bu nasıl mümkün? sorusunun cevabı yazımızda..

 

DAHA FAZLA SU İÇİN

Vücudunuzun en büyük enerji kaynağı olan su, hem cildinizin hemde bedeninizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşması için etken maddedir. Kalp hastalıkları ve kalp krizlerinin su ile yakından ilişkisi bulunmaktadır.  Yapılan araştırmalara göre, günlük su tüketimine dikkat eden ve dikkat etmeyen insanlar arasında belirgin bir fark ortaya koymaktadır.

Öte yandan güzel ve parıldayan bir cilt içinde en önemli faktörlerden biri su’dur. Dolaşım sistemi deriye yeterli su miktarı getiremediğinde, yani günlük ihtiyacınız olan su miktarını karşılamadığınız da hücre içi suyu azalır ve derinin onarım oranı düşer. Ayrıca sağlıklı bir cilt görünümü içinde günlük su tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ YAPIN

Her gün düzenli yürüyüş yaparak hem kalp sağlığını koruyabilir hemde stresinizi en aza indirebilirsiniz. Yürüyüşü bir alışkanlık haline getirerek daha sağlıklı ve zinde bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz. Kısa ve hızlı yürüyüşler yaparak akciğer  ve kalp sağlığınızı korurken, bacak ve kalça bölgenizde kasların güçlenmesine yardımcı olursunuz. Ayrıca düzenli yürüyüş yaparken kan basıncınız düzene girdiği için vücudunuz mutluluk hormanı olan endorfin salgılar ve kendinizi rahatlamış hissedersiniz. Koronavirüs nedeniyle evde olduğumuz bu günlerde, evde yapabileceğiniz küçük antremanlar ile de sağlıklı kalabilirsiniz.

FAZLA TUZ KULLANIMINI AZALTIN

Yapılan araştırmalarda tuz tüketiminin hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve obezite başta olmak üzere birçok hastalıkla ilişkili olduğunu gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü günlük toplam tuz alımının 5-6 grama denk gelen 1 çay kaşığı tuzla sınırlandırılması gerektiğini öneriyor. Aşırı tuz tüketiminin beraberinde yol açtığı sağlık sorunlarında ilk adım, farkındalık oluşturmak, beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzınızı değiştirmekten geçiyor.

BİR AVUÇ KURUYEMİŞ YETERLİ

Uzmanlar kuruyemişlerin günlük tüketim miktarının 7-59 gram (bir avuç kuruyemişe denk gelmekte) arasında olmasının ideal tüketim miktarı olduğunu belirtmektedir. Çerezler aynı zamanda ciddi bir yağ deposudur. Fakat önemli bir gerçeği atlamamak gerekir. Ne kadar türketirsem o kadar faydalı olur şeklinde düşünmek yanlıştır.

Günlük bir avuçtan fazla tüketilen kuruyemiş vücudunuz tarafından ihtiyaç halinde kullanılmak üzere depolanacaktır. Ayrıca gerekli miktarda tüketilen kuruyemişler kansere yakalanma riskinide azaltmaktadır. Kendinize fındık, badem, ceviz, antep fıstığı, kaju, fıstık gibi sağlıklı kuruyemişlerden oluşan bir avuç karışım yapabilirsiniz.

NAR SUYU İÇİN

Nar antioksidan içeriği en yüksek meyveler arasında yer alır. Bu nedenle cilt üzerinde anti aging etkisi yaratarak kolojen dengesinin korunmasına ve cilt kırışıklıklarının önlenmesine yardımcı olur. Nar suyunun düzenli tüketilmesi ve cilde tonik olarak uygulanması sivilcelerin azalmasını sağlar. Aynı zamanda kalp dostu olarak bilinen nar, kalp ve damar hastalıklarına karşı önemli bir koruma kalkanı oluşturmaktadır. 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.