5G Teknolojisi Nedir, Tehlikeli Midir Açıklıyoruz!

5G İnternet Nedir?

5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti; yeni nesil kablosuz veri iletimi telefon teknolojisidir. Dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlamaktadır. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Avrupa Birliği tarafından 2020 yılına kadar tamamlanması ve kullanılmaya başlanılması öngörülmektedir.

Çoğunlukla kullanılan 4G ve ülkemizde kullanılan 4,5G, aslında yeni bir teknoloji değildir. 2008 yılından beri kullanılmaktadır hatta 3G’nin geliştirilmiş, modernleştirilmiş halidir. Fakat 5G tamamen farklı bir altyapıya ihtiyaç duyar; farklı band genişliği ve farklı frekanslar kullanır.

5G kısa dalga boyutları kullanır, bu kısa dalga boyları sayesinde 5G üzerinden muazzam veri aktarımları yapılabilecek, veri aktarımında müthiş bir devrim yaşanacak demektir.

Başlangıçta saniyede 1 Gigabit devamında saniyede 10 Gigabit hız alabileceksiniz, bu da; 1 saniye içerisinde 1 dvd filmi mobil veri olarak bir yerden bir yere transfer edebilmeniz demektir.

 

5G teknolojisi tehlikeli midir?

Yüksek frekans dalgaları kullanacak olan 5G teknolojisi için dalga boyları kısa demiştik, bu dalga boyları kısa olacağı için anten ve baz sayısının fazlalaştırılması gerek bu yüzden de yaklaşık her 200 metrede bir güçlendirici antenler ile karşılaşacağız. Fakat şu an için insanlar üzerinde kanıtlanmış bir zarar durumu yoktur. Bu konuda hala daha araştırmalar devam etmektedir, son gelişmeler ne olacak birlikte göreceğiz.

 

Peki bazı kişilerin iddaa ettiği gibi 5G teknolojisinin Covid-19 ile alakası var mıdır?

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bağören 5G ve virüs konusunda: ”Bu komplo teorileriyle halkı inandırmaya çalışılanın aksine, 5G ile korona virüsü ya da başka bir hastalığın ilişkisi olduğunu gösteren tek bir bilimsel araştırma yoktur. Aksine, Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından bu sene yapılan uzun süreli testler, 5G’nin herhangi bir hastalığa neden olmadığını göstermiştir.” demiştir.

Bazı insanların bahsettiği biyodijital silah olan Covid-19, baz istasyonlarından yayılıyormuş, yaşlıları öldürmek için yapılmış… gibi iddialar tamamen asılsızdır ve lütfen bu insanlara şunu anlatın; bilgisayar virüsü ile biyolojik virüs aynı şey DEĞİLDİR.  🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.