82. Yılda Büyük Özlem.. Sonsuzluğa Yolculuk 10 Kasım Günü

Son güncelleme:

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 yılında hayatını kaybetti. Atatürk’ün ülkemize bağışladıklarını ”olmasaydın, olmazdık” sözü mükemmel bir şekilde açıklıyor aslında. Bize ”özgür bir yaşam” sunan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçluyuz. Zaman zaman ne yazık ki unutulan ancak bizi monarşi düzeninden kurtarıp demokrasiyi hediye eden insana sonsuz teşekkürler. Seni saygıyla ve sonsuz sevgiyle anıyoruz paşam..

10 Kasım 1938 günü

10 Kasım 1938 günü

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında Perşembe günü saat 09:05’de İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini kapadı. Herkesi hüzne boğan bu gün, yıllardır özlemle anılıyor. Ülkemizin En Büyük Lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünü saygı duruşuyla anıyoruz her yıl. Bu yıl Atatürk’ün ölüm yıl dönümünün 82. yılına girdik. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası ile ilgili bilgileri gözden geçirelim.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk

Bu yıl, Atatürk’ün ölümünden sonraki 82. yıldayız. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası‘nda her yıl Mustafa kemali anıyoruz. Edebiyete uğurladığımız Ulu Önder için ülkenin her yerinde saat 09:05’de sirenleri duyuyor ve onu saygı duruşu ile anmaya devam ediyoruz.

10 Kasım 1938’de neler oldu?

10 Kasım 1938’de neler oldu?

Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığı bozulmaya başladı. Ölümünün nedeni için ise çok sayıda iddia oluştu. Ancak bir karaciğer hastalığı sonucunda vefat ettiği herkesin bildiği bir durum. Atatürk’ün hastalığının adı konusundaki farklı değerlendirmeler günümüzde bile devam ediyor.

Atatürk‘ün sağlığı 1937 yılında bozulmaya başlamıştı. 1938 yılının başlarında ise halsizlik ve iştahsızlık hissetmeye başlamıştı. Vücudunun çeşitli bölgelerinde kaşıntı hissetmeye başladı ve burnunda kanamalar meydana geliyordu.

Siroz Teşhisi konuldu

Atatürk’ün hastalığı neydi?

Atatürk’ün hastalığı neydi?

Kaşıntıların Çankaya Köşk’ü ile ilgili olduğu düşünüldü ve köşk ilaçlandı. Atatürk ise kür teadivisi görmek adına Yalova Termal’e gönderilmişti. Termal Otel’deki Dr. Nihat Reşat Belger karaciğer hastalığından şüphelenmeye başlamıştı. Sonrasında ise Atatürk’e siroz teşhisi konuldu. Bir süre tedavi edilen Atatürk, 1 Şubat 1938 yılında tedaviyi yarım bıraktı ve bursa’ya gitti.

Başbakan Celal Bayar Atatürk’e Avrupa’dan iki hekim getirilmesini önermişti. Atatürk bu öneriyi kabul etmedi. Hatay sorunu çözüme ulaştırılırken bu hastalığın duyurulmasını istemiyordu. Türk doktorları, Atatürk’e kapsamlı bir muayene aldı. Sonrasında ise siroz teşhisi tekrar konuldu. Alkolü kesmesi ve yoğun tempoda olmaması gerektiği söylenildi.

Bir süre sonra Celal Bayar’ın tavsiyesi üzerine Fransız Dr. Noel Fissenger Ankara’ya davet edilmişti. Fransız doktor Atatürk’e ”Efendim büyük savaşlar kazanmış olabilirsiniz ancak bu olayda vaka sizsiniz ve bende sizin komutanınızım, lütfen bu hususu unutmayınız” Bu sözler Atatürk’ün hoşuna gitmişti. Doktorun tavsiyelerini dikkatli bir şekilde uyguladı.

Son kez Ankaralıların karşısına çıktı

Son kez Ankaralıların karşısına çıktı

Atatürk’ün hastalığı özellikle de Avrupa’dan getirilen doktor dünya üzerinde büyük yankı uyandırdı. Atatürk’ün ölmek üzere olduğu duyuruluyordu. Atatürk, tüm dünyaya sağlıklı olduğunu göstermek istercesine Ankara Stadyumu’nda 19 Mayıs Stadyumunda halkın karşısında dimdik durdu. Çok parlak geçen gün sonrasında stadyumun ismi 19 Mayıs Stadyumu olarak değiştirildi.

Hatay Sorunu

Hatay Sorunu

Atatürk aynı günde Mersin’e doğru yola çıkmıştı. Sonrasında ise Adana’ya geçti ve askeri bir törende bulunarak ordunun başında durdu. Bu olaylar sonrasında dış dünyadaki ”ölüyor” haberleri kesildi. Fransızlar Hatay konusundaki tüm şartları kabul ettiklerini bildirdiler. Ancak bu seehatlar sonrasında Atatürk’ün hastalığı daha da ilerlemişti.

Atatürk, 1 Haziran 1938 ile Temmuz 1938 tarihine kadar Savorana Yatında kalıyordu. Yaz sıcakları dolayısıyla Dolmabahçe Sarayı’na geri döndü ve bu arada Hatay sorunu da çözüme ulaşmıştı. türk ordusu Temmuz ayının başında Hatay’a girmişti.

Atatürk’ün hastalığı iyice ilerlemişti. Türk ordusunun ve Dr. Fissenger’in yapmış olduğu muayeneler sonrasında su toplamaya başladığı görüldü.

Hastalık ilerledi. Atatürk, komaya girdi

Hatalığın ilerlemesi sonucunda Atatürk’ün karnı tekrar su toplamaya başlamıştı. Bu su Ekim ayında alındı ancak 16 Ekim 1938 tarihinde öğleden sonra Atatürk, ağır bir komaya girdi. 21 Ekim’de Atatürk ağır komadan çıkmayı başarmıştı.

Çok istedi. Ancak 29 Ekim 1938 kutlamalarına ağır hastalığı dolayısıyla katılamadı.

29 Ekim tarihinde Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri Atatürk’ün kaldığı Dolmabahçe Sarayı’nın önünde sevgi gösterilerini sundular.

10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09:05’de Atatürk gözlerini kapadı..

Vasiyeti

5 Eylül 1938 yılında Atatürk vasiyetini yazmıştı. Atatürk, bütün mal varlığı belirli şartlar altında başkanı olduğu Cumhuriyer Halk Partisi’ne bırakmıştı. Manevi çocuklarına, kız kardeşine ve İsmet İnönü’nün çocuklarına para yardımı yapılmasını da belirtmişti. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna’da belirli yardımların yapılmasını istemişti.

10 Kasım şiirleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.