9.Sınıf Olarak Liseye Yeni Başlayanlar İçin Lise Kılavuzu

Son güncelleme:

Bugün 9.sınıf olarak liseye yeni başlayanlar için lise kılavuzu hazırladık. Lise hayatımızın ilk dönemeçlerinden biridir. Liseye genelde daha çocuk olarak başlar,olgun bir birey olarak adımımızı tamamlarız. Kendimizi yetiştirme ve hayata hazırlama konusunda lise önemli bir rol taşır. Peki yeni başlayanlar için,lisede neler yapılmalı ? Neler yapılmamalı ? Birlikte görelim.

Çekingen Olmak

Yeni başladınız, daha hiç kimseyi tanımıyorsunuz. Kiminle ne konuşacağınıza ve nasıl konuşacağınıza karar veremiyorsunuz. Alıştığınız arkadaşlarınızdan,ortamınızdan koptunuz ve bambaşka bir dünyaya ayak bastınız. İçinizde bir taraftan tatlı bir heyecen varken bir taraftan da korkaklık olabilir. Korkmayın. En önemlisi çekingen olmayın. İnsanlarla konuşmaktan,onları tanımaktan çekinmeyin. Yargılanırım,yanlış anlaşılırım veya kötü bir cevap alırım diye kendinizi geri çekmeyin. Utangaçlığınızı bir kenara bırakın ve mümkün oldukça girişimci olun. Kazanan siz olacaksınız.

Kendinizi Geliştirin

Lisede ders çalışmak dışında yapabileceğiniz birçok aktivite daha olacak. Okul takımları, tiyatro kulüpleri, resim sergileri, müzik koroları derken aslında lise düşündüğünüzden de renkli bir dünya. Elinizden geldikçe kendinizi geliştirin.Sizin için en uygun olan alanı bulup ona yoğunlaşabilirsiniz. Bu kendinizi geliştirmeniz yolunda atacağınız ilk adım. Lisede uğraşacağınız alanlar sadece lisede kalmayacak,aksine ileriki hayatınızda da size çok fayda sağlayacak. Bir diğer güzel yönü ise sizinle ortak hobilere sahip yeni insanlar tanımak. Hem eğlenecek, hem güzel dostluklar edinecek hem de entelektüel birikiminize katkı sağlayacak. Daha güzeli var mı ?

Arkadaş Çevresi

Lise ortaokuldan daha bağımsız bir kurumdur. Hiç beklemediğiniz insan tipleriyle karşılaşacak, çok farklı olaylara tanıklık edeceksiniz. Yıllar sonra bile görüşebileceğiniz dostlar da edinebilirsiniz, size hayatı zindan edecek arkadaşlar da. Lisede arkadaş çevresi kesinlikle en kritik nokta. O yaşlarda arkadaş çevrenizle daha çok haşır neşir olacağınız için seçeceğiniz insanların sizin için tehlikeli olmamasına dikkat etmelisiniz. Lisede arkadaş edinmek tabi ki önemli lakin yanlış arkadaş çevresi size bir takım sıkıntılar yaşatabilir. Arkadaş çevresinin etkisiyle hiç yapmayacağınız şeyleri yapabilir, alkol ve sigara gibi maddelere yönelebilir, derslerinizi ve sorumluluklarınızı aksatabilirsiniz. O sıra hiçbir şeyin farkında olmasanız bile ileride pişman olabilirsiniz. Dikkat etmekte fayda var.

Derslerde Nasıl Başarılı Olunur ?

 Lisede en çok cevabını arayacağınız soru tam da bu soru.Derslerde nasıl başarılı olacağım ? Ortaokulda derslerin zorluk derecesi sizin için 2’yse lisede bir anda 5 oluverir. İlk başta panikleyebilir, her derse koşturmaya çalışırken her şeyi karman çorman hale sokabilirsiniz. Öncelikle şunu kabul etmeliyiz, bir insan her alanda başarılı olamaz. Sizin de başarısız olacağınız dersler olacak elbet. Aynı başarılı olacağınız dersler olacağı gibi. Bu yüzden kendinizi strese sokmamalı ve yıpratmamalısınız. Dersi dinleyerek ve size uygun metotlarla ders tekrarlarınızı yaparak en kötü olduğunuz dersten bile sıyrılabilirsiniz. Alan seçme konusunda da ilgi alanınıza yönelmenizi tavsiye ederim. Eğer sayısala daha ilgiliyseniz fakat gidip sözeli seçerseniz bu durum özellikle son senenizde sizi biraz hırpalayacaktır.

Kendinizi Tanıyın

Lisede yaşadığımız en büyük sorunlardan birisi de kendimizi tam tanıyamamamız, kimlik karmaşalarında boğulmamızdır. Ergenlik döneminin de etkisiyle kendimizi sürekli sorgulayabilir, ben kimim soruları ile didişip dururuz. Bu yüzden çevremizden de kolayca etkilenebiliriz. Sorularımızın cevaplarını bilmeden ben bundan kesinlikle hoşlanıyorum veya ben şunu kesinlikle sevmiyorum tarzı net kararlar verebiliriz. Çevremizin de katkılarıyla belki de hiç olmadığımız karakterlere bürünebiliriz. Kendimizi tanımak zaman gerektiren uzun bir süreçtir. Kendinize zaman verin ve net kararlar almaya acele etmeyin. Sadece beklemek en iyisi.

Önyargılı Olmayın

Yukarıda bahsettiğimiz gibi lisede bizden farklı çok sayıda insan var. İnsanlar; bizden farklı düşünebilir, farklı hayat tarzlarını kendilerine benimseyebilir, sevmediğimiz şeyleri sevebilir ve ideolojilerimize ters gelen fikirleri savunabilir. Bu çok normal. Yapmamız gereken tek şey onları anlamak ve saygı duymak. Önyargılı yaklaşmak yerine farklılıklarını dinleyerek kendimizin de farklı yönlerini bulabilir ya da hayatımıza yeni insanlar kazandırabiliriz. Böylelikle siz de saygı duyulan bir insan olabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.