Deep Blue Club

90:10 Kuralı ile Özgüveninizi Artırın

Son güncelleme:

Kişisel gelişim ve kendinize duyduğunuz güven hayat standartlarınızı iyi hale getirmek için oldukça önemlidir. Özgüven sahibi insanlar sosyal hayatında, iş hayatında ve kendiyle baş başa kaldığı anlarda daha mutlu olur. Kendinize olan güveni arttırmak ve özgüven sahibi olmak için 90:10 kuralı oldukça etkili bir yöntemdir.

Özgüven nasıl artırılır?

Peki 90:10 kuralı nedir? Özgüven nasıl artırılır? Özgüven artırma yolları nelerdir? Özgüven problemi nasıl çözülür? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Özgüven Nasıl Artırılırr?

Özgüven artırma yolları nelerdir?

Kişisel gelişim için her yeni gün bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Eğer kişisel gelişiminizi artırırsanız, kendinize olan güven de otomatik olarak artacaktır. Kişisel gelişim ve kendinize olan saygıyı artırmak adına çok sayıda kitap bulunuyor. Bu kitapları okurken kafa karışıklığı olarak algılamayıp, bu süreci eğlenceli ve geliştirici bir aktivite haline getirmelisiniz. Eğer kendinize olan güveni artırmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey başkaları için değil kendiniz için yaşamak olacaktır. Başkalarının onayını almak için değil kendinizi iyi hissetmek için bir şeyler yapmalısınız. Kendiniz için yaptığınız kişisel gelişimler sizi özgüven sahibi ve kendini mutlu edebilen bir insan haline getirecektir.

Eğer sürekli birilerinden onay alma ihtiyacı duyuyorsanız bu durumda kendinize olan güveni kaybedersiniz. Standartlarınıza uygun olarak yaşamalı ve başkasının standartlarını hayatınızın bir parçası haline getirmemelisiniz.

90:10 kuralı nasıl uygulanır?

Özgüven problemi nasıl çözülür?

Bu aşamada 90:10 kuralını uygulamak oldukça önemlidir. 90:10 kuralı, kendinizi onaylamanızı ve taktir etmenizi yüzde 90’lık bir yüzde seviyesinde tutmak ve dışarıdan almış olduğunuz eleştiri ve onayları yüzde 10’luk kural dahilinde tutmaktır. Böylece başkalarının ne dediğini düşünmeyip kendiniz için yaşayabilir ve başkaları için yaşamaktan vazgeçebilirsiniz. Özgüveniniz, kendinize olan saygınız bu durumda artacaktır.

90:10 kuralı nasıl uygulanır?

Hayatta önemli olan, kendiniz hakkında ne düşündüğünüz olmalıdır. Başkalarının sizde gördüğü eksikleri tamamlamaya çalışmamalı, kendinizde gördüğünüz eksikleri siz belirlemelisiniz. Sonrasında gerekli çözümü kendiniz bulmalı ve kişisel gelişiminizi bu şekilde tamamlamalısınız. Dışarıdan gelecek tepkilere odaklanmak yaptığınız her hareketi eğreti hale getirecektir. Başkalarının sizin karşı olan görüşlerine, size karşı yaptığı eleştirilere soğukkanlılıkla bakmak, sizin kendinize olan güven bağınızın ne kadar güçlü olduğunun göstergesidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.