91 Saat Sonra Kurtarılan Ayda’nın İlk Sözleri

Son güncelleme:

Ayda Kurtarıldı mı? İzmir’de Seferihisar bölgesindeki Cuma günü yaşanan 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında çok sayıda yaralı hastaneye taşındı ve çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Yıkılan binalar arasında bulunan Rıza Bey Apartmanı’nda ise arama-kurtarma çalışmaları devam ediyordu. 91. saatte ise yeni bir mucize yaşandı. Ekipler arama yaptıkları sırada depremden 91 saat sonra Ayda Gezgin’i kurtardı. Profesyonel ekipler tarafından bina enkazının etrafında hayat kolidoru oluşturuldu. Ayda Gezgin’e ilk müdahale yapıldı. Ayda Gezgin‘e serum takıldı ve enkazın altına ise termal battaniye indirildi. Sonrasında ise Ayla ambulansa taşındı.

91 saat sonra yaşanan mucize sonrasında Ayda Gezgin canlı olarak çıkarıldı.

Ayda’nın ilk sözleri ”İsmim Ayda ben iyiyim” oldu

3 yaşındaki Ayda Gezgin, Türkiye için moral kaynağı oldu. Ayda’nın yerini tespit eden Nusret Aksoy, yer tespitinin yapıldığı zamanda sessizlik olduğunu söyledi. Sonrasında ise Ayda’nın sesini duydu ve Ayda ”Ben iyiyim” dedi. 3 yaşındaki Ayda Gezgin kurtarma ekiplerine ”Babam Nerede?” sorusunu da sordu.

İHH ekibinde bulunan Ahmet Çelik ise enkazda çalışma yaparken 91. saatte yeni bir ses duyduğunu söyledi. Duydukları ses ”Ben burdayım” diyordu. Sonrasında ise sesin yanına giderek küçük bir yer gördüler. Ahmet Çelik, kafasını soktuğu zaman Ayda’nın elini uzattığını gördü. Ayda önce su istedi sonrasında ise karnı acıktı mı diye soruldu. Karnının acıkmadığını söleyen Ayda yalnızca ayran istedi. Ayda bebek sağ sağlim kurtarıldı ve Ahmet Çelik ”Bu duygunun tarifi yok. Bu tarifsiz bir duygu” cümlesini kurdu.

İbrahim Topal ise öncesinde Ayda’nın elini gördüklerini sonrasında ise Ahmet arkadaşlarının çocuğun elini tuttuğunu söyledi. O an mutluluk anı olarak tarif edildi. Kısa sürede çıkarılması için uğraşarak Ayda bebeği kurtardılar. Beyaz eşyaların oluşturduğu yaşam boşluğu sayesinde kurtulduğu açıklandı. İbrahim Topal, ”Son insan çıkana kadar bir çalışmaya devam edeceğiz” sözlerini söyledi.

Ayda’nın annesi Fidan Gezgin’in cansız bedeni bulundu

Ayda’nın babası olan Uğur Gezgin çocuğunun enkazdan kurtarılma anını büyük bir heyecanla izledi. Ancak Ayda’nın annesi olan Fidan Gezgin’in cansız bedenine ulaşıldı. Bu haber büyük bir üzüntüye yol açtı. Depremden 10 dakika öncesinde annesiyle beraber parktan eve dönen Ayda Gezgin kurtarıldı ancak annesi Fidan Gezgin ne yazık ki hayatını kaybetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.