ABD Tespit Edildi: Öksürük ve Hapşırık 8 Metre Uzağa Gidebiliyor!

ABD’nin üst düey saygın kurumlarından biri olan MIT koronavirüs hakkında çarpıcı bir gerçek ortaya çıkardı.

Koronavirüsün virüsü kapmış kimseden çıkan damlacıklarla yayıldığı ve bu mesafenin 1,5 metre olduğu söylenmişti. Fakat MIT bu mesafenin çok daha uzun olduğunu kaydetti.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association) yayınlanan makalede, virüsün 1.5 metre gidebileceğine dair tahminin 1930’lardan kalma teknik ve modellemelerle yapıldığını öne sürdü.

Makaleyi yazan, koronavirüsünün de 8 metreye kadar yayılabildiğini ve saatlerce kalabildiğini söyledi.

Hazırlanan raporda, “Çin’de yapılan araştırmalarda virüs parçacıkları, Kovid-19 hastalarının hastane odasındaki havalandırma sisteminde bile bulundu” ifadesi kullanıldı.

Fakat MIT tarafından hazırlanan bu rapora ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüsüyle mücadele ekibinde de yer alan ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci’den sert bir eleştiri geldi.

Fauci, “Bu araştırma korkunç bir şekilde yanlış yönlendiriyor. Kusura bakmayın ama bu araştırmanın yanlış yönlendirmesi beni çok rahatsız etti” dedi. Fauci, “Virüsün bu kadar uzak bir mesafeye gitmesi için çok ama çok güçlü bir şekilde hapşırmak ve öksürmek gerekir. Akademisyenin uyguladığı modelleme pratik değil” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.