ABD’de Yapılan Korona Araştırması Ezber Bozdu: Bulaşıcılığı Artmış Olabilir

Koronavirüs ile ilgili pek çok ülkede sayısız araştırma yaparken son günlerde virüsün etkisinin azaldığı ve insanın sağlığını daha az etkilediği konuşuyordu. Fakat ABD’de yapılan araştırmada bu yorumun tam tersi bir sonuca varıldı.

Koronavirüsün uğradığı mutasyon sonucu, bulaşıcılığının artmış olabileceğini belirten ABD bunun ile ilgili araştırmalarda bulundu. . ABD’li bilim insanları söz konusu mutasyonun salgının seyrini etkilediğini belirterek ABD ve Latin Amerika’da görülen vaka artışlarının bundan kaynaklandığı ihtimali üzerinde duruyor.

ABD’li araştırmacılar koronavirüsün insan hücrelerini daha kolay enfekte edecek şekilde mutasyona uğradığına inandıklarını söyledi. Uzmanlar mutasyon sonrası bulaşıcılığın artmış olabileceğini düşünüyor.

Florida’daki Scripps Araştırma Enstitüsü araştırmacıları koronavirüsün mutasyona uğradığını açıkladı fakat bu mutasyonun küresel salgını etkileyebileceği ile ilgili araştırmalar tamamlanmadı. Araşırmalara göre, koronavirüsün mutasyona uğradığını ancak bunun küresel salgının gidişatını değiştirecek düzeyde olup olmadığının yapılacak çalışmalar sonrasında belli olacağını açıkladı.

ABD’de Yapılan Korona Araştırması Ezber Bozdu: Bulaşıcılığı Artmış Olabilir

“BULAŞICILIĞI ARTTIĞI İÇİN ABD VE LATİN AMERİKA’DA VAKALAR ARTTI”

Uzmanlar, ABD ve Latin Amerika’daki yüksek vakaların koronavirüsün mutasyon sonucuna bağlarken,  mutasyona uğrayan virüsün insan hücreleri arasında bulaşıcılığının artığı düşünülüyor.

Bu nedenle bu iki bölgede vaka sayılarının arttığını düşünen uzmanlardan önce Dünya Sağlık Örgütü koronavirüste şimdiye kadar görülen mutasyonların normal olduğunu, bulaşıcılığı artırdığına ya da daha ölümcül bir hale getirdiğine yönelik ellerinde henüz bir veri olmadığını söylemişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.