ABD’li Bilim İnsanları, Kapıda Ateş Ölçümünün Faydası Olmadığını Belirtti!

ABD’li bilim insanları koronavirüse karşı alınan yeni önlemler kapsamında restoran, kafe, AVM, hastane vb. gibi topluluk oluşturulan yerlere girerken uygulanan ateş ölçümlerinin faydası olmadığını belirtti.

Topluluk oluşturulacak alanlara girişlerde koronavirüs enfektesi olan yüksek ateşe sahip insanları tespit etmek için termometre ile ateşler ölçülmeye başlandı. Bu kapsamda insanların herhangi bir ortama girebilmesi için ateşinin 38 derece altında olması gerekiyor.

ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan araştırmada çoğu uzmanın daha tehlikeli olduğunu düşündüğü kapalı ortamda yemek yeme ile açık havada yemek yeme arasında risk açısından bir fark olmadığı belirtildi.

Uzmanlar, koronavirüsün salgınının yayılmasını engellemek için etkili önlemler olarak maskeleri ve sosyal mesafeyi gösterdi, ancak birçok araştırmacı ateş kontrolünün anlamsız olduğunu ifade etti. Giriş noktalarında uygulanan ateş ölçme anında enfekte olan pek çok insanın es geçildiği açıklandı.

ATEŞİ ÖLÇÜLENLERDE KORONAVİRÜS SAPTANDI

Öte yandan araştırmacılar, kapıda ateş ölçümünün yapıldığı yerlerde sanki o mekanın tamamen güvenli bir yermiş gibi sahta bir güvenlik algısı yaratıığını belirtti. Girişinde ateşin ölçüldüğü restoranlarda yemek yiyen insanların birçoğunda Covid-19’a saptandığı belirtildi.

ATEŞ KONTROLÜ YAPILMAYACAK

Öte yandan CDC, bu haftanın başında, Mayıs ayında işverenlere işçilerinin her gün ateşinin ölçmesini tavsiye eden önerisini geri çekti ve ABD’ye gelen uluslararası yolcular için 14 Eylül’den itibaren havaalanlarında ateşinin kontrol edilmeyeceğini açıkladı.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.