ABD’li Hakim, Tecavüze Uğrayan Kadına Sorduğu Soru Sonrası Görevden Alındı

ABD bugünlerde koronavirüs dışında dünya basınında şiddet ve suç olayları ile de gündemde. Geçtiğimiz hafta Amerika’da bir polis bir vatandaşı dizi ile boğarak öldürmüş ve bu olay sonrası halk sokaklara dökülerek olayı protesto etmişti.

Şimdide tecavüze uğrayan bir kadının dehşet verici olayına tanıklık eden Amerika davanın sorumlusu hakimin sorusu ile de hayal kırıklığına uğradı.

Hakimin baktığı davada tecavüze uğrayan kadına “Bacaklarını kapadın mı?” diye sorması üzerine, hakim New Jersey Yüksek Mahkemesi Hâkimi John Russo Jr. görevden alındı.

ABD’de tecavüze uğrayan bir davacıya duruşma sırasında, “Kendini korumak için bacaklarını kapadın mı?” diye soran New Jersey Yüksek Mahkemesi Hâkimi John Russo Jr. Bu sorusu ile kariyerine büyük bir zarar verdi.  Görevden alınan hakim, eyaletin en yüksek mahkemesince oylandı.

ABD’li hakim, tecavüze uğrayan kadına sorduğu soru sonrası görevden alındı

Eyaletin en üst düzey mahkemesi New Jersey Yargıtay’ı oy birliğiyle Russo’nun göreve devam etmeye elverişli olmadığına karar verdi. Karar hemen yürürlüğe sokuldu.

“KİMSE BÖYLE MUAMELE GÖRMEMELİ”

New Jersey Baş hâkimi Stuart Rabner, ise hakim Russa ile ilgili açıkamada bulundu. Görevden alındığını duyuran Baş hakim,  “Hiçbir görgü tanığı, davacı veya kurban olduğu iddia edilen kişi bir mahkemede böyle muamele görmemeli. Hâkimin soruları kabul edilemez bir şekilde kurbanı suçlamaya çalışarak onu utandırdı” dedi.

Yargıtay, Russo’nun bir daha cinsel davarla veya aile içi şiddet davasına bakamayacağını hatta bunun “hayal edilemez” olacağını belirtti.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.