ABD’nin 46. Başkanı Kesinleşti! Joe Biden Seçildi

Son güncelleme:

ABD seçim sonuçları açıklandı! ABD’de 3 kasım akşamında oylama sona ermişti. Günlerdir süren sayım aşaması artık son buldu. Kritik eyalet olan Pennsylvania’da farkı Biden artırdı. Sonucunda ise galibiyet Biden’ın oldu. ABD’nin 46. Başkanı artık kesinleşti. Joe Biden, ABD’nin yeni başkanı seçildi.

Biden kazandı mı?

Biden kazandı mı?

Tüm dünyanın nefesini tutarak izlediği ABD seçimleri günler süren sayım aşaması sonrasında son buldu. Demokrat Joe Biden, 46. ve en yaşlı başkan olarak seçimleri kazanan isim oldu.

Trump kazandı mı?

Trump kazandı mı? En kritik eyalet olarak görülen Pennsylvania farkı açtı ve 77 yaşındaki başkan yardımcısı Joe Biden ipi göğüslendiğini ilan etti.

20 delegeli Pennsylvania’daki sonuçlarda Biden farkı açarak Trump’ın oylarını geçmeyi başardı. Sonuç olarak ise Biden, Trump’tan yaklaşık olarak 25 bin oy fazla aldı.

Joe Biden’dan açıklama

Joe Biden’dan açıklama

ABD seçimlerini kim kazandı?

Biden, ”Tüm Amerikalılar için başkan olacağım” sözlerini kullandı. ABD’nin seçim sonucunda kazandığı belli olan yeni Başkan Joe Biden, sosyal medya hesabında şu mesajı yayınladı; ”Amerika, ülkemize liderlik etmem için beni seçtiğiniz için onur duyuyorum.Önümüzdeki iş zor olacak, ama size söz veriyorum: Bana oy verseniz de vermeseniz de, tüm Amerikalılar için bir Başkan olacağım.”

Biden mı Trump mı?

ABD seçimlerini kim kazandı?

Biden, öfkenin ve sert söylemlerinin geride kalacağını ve ulus olarak beraberlik olma zamanının geldiğini söyledi. Sonrasında ise ”Amerika için birleşme ve iyileşme zamanı.” sözlerini kullandı.

Başkan Yardımcısı Harris’ten ”Haydi başlayalım” mesajı

Başkan Yardımcısı Harris’ten twitter mesajı

Joe Biden’ın ABD seçimleri sonrasında yeni başkan seçilmesi sonrasında ABD’nin ilk kadın başkan yardımcısı olan Kamara Harris de sosyal medya hesabından mesaj yayınladı. Bu mesajda ise başardıklarını belirterek ABD’nin bir sonraki başkanının Joe Biden olduğunu söyledi.

Kamala Harris şu sözleri de sosyal medya hesabında yayınladı; “Bu seçimler Joe Biden’dan ya da benden çok daha ötedeydi. Bu seçimler Amerika’nın ruhu ve savaşma istediğimizle ilgiliydi. Önümüzde yapılacak çok iş var. Haydi başlayalım”

İlk tebrikler gelmeye başladı

Biden mı Trump mı?

Seçim sonrasında kazanan ve ABD’nin 46. Başkanı olan Joe Biden’a dünya liderlerinden de tebrik geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kullandığı twitter hesabı üzerinden Joe Biden’ı kutladı. Justin Trudeau, ülkelerinin yakın dost, partner ve müttefik olduğunu söyledi. Sonrasında ise dünya sahnesinde çok nadir bulunan bir ilişkiye sahip olduklarına değindi. Justin Trudeau, birlikte çalışmayı ve bunu inşa etmeyi dört gözle beklediğini belirten bir mesaj yayınladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.