Adından Sıkça Söz Ettiren İş Kolu: Yatırım Analisti Nedir?

Yatırım kararları verilirken tüm gerçeklerin yerinde olduğundan emin olmak yatırım analistinin görevidir. İş zahmetli, uzun saatler ve sık seyahat gerektiriyor, ancak ücret ve sosyal haklar iyidir. Mevcut analistlerin çoğu yüksek iş tatmini bildiriyor. Aynı zamanda önümüzdeki yıllarda yüksek büyüme öngörülen bir alandır ve genç, motive olmuş insanlar için çekici bir kariyer yolu haline getirir.

Yatırım analistleri bilgi toplar, araştırma yapar ve hisse senetleri, tahviller, para birimleri ve emtialar gibi varlıkları analiz eder.
  • Bir yatırım analisti, tipik olarak menkul kıymetler için alım, satım ve bekletme önerilerinde bulunmak amacıyla, finansal ve yatırım bilgilerini değerlendirme konusunda uzmanlığa sahip bir finans profesyonelidir.
  • Alıcı tarafı analistleri, yatırım fonu brokerlerinde ve finansal danışmanlık firmalarında fon yöneticileri için çalışır ve firmaları için yatırım fırsatlarını belirler.
  • Satış tarafı hisse senedi analistleri genellikle büyük yatırım bankaları için çalışır ve şirkete özel araştırmaların yanı sıra satın alma, satma ve tutma tavsiyeleri yayınlar.
Mevcut analistlerin çoğu yüksek iş tatmini bildirir.

Yatırım Analisti İş Tanımı

Yatırım analistleri bilgi toplar, araştırma yapar ve hisse senetleri, tahviller, para birimleri ve emtialar gibi varlıkları analiz eder. Bu alandaki analistler, belirli bir endüstri, coğrafi bölge ya da belirli bir varlık sınıfı gibi seçtikleri alanlarda uzman olmak için genellikle belirli işlere odaklanırlar.

Daha sonra araştırma, portföy veya yatırım yöneticilerine, genellikle farklı alanlardaki uzmanların, nihai önerilerden ve yatırım kararları verilmeden önce görüşlerini birbirleriyle karşılaştırdıkları bir ekibin parçası olarak sunulur. İşbirliği, sunum yapmak ve meslektaşlar arasında bilgi paylaşmak gibi işin önemli bir parçasıdır.

Analistler, belirli bir endüstri, coğrafi bölge ya da belirli bir varlık sınıfı gibi seçtikleri alanlarda uzman olmak için genellikle belirli işlere odaklanırlar.

Bir yatırım analisti, şirket mali tabloları, fiyat gelişmeleri, para birimi ayarlamaları ve getiri dalgalanmaları gibi verileri sürekli olarak toplar ve yorumlar. Bilgi toplama aynı zamanda bir ülkenin siyasi deniz değişikliklerini takip etme, iklim değişikliği ve doğal afetlerin etkisi ve gelişmekte olan endüstriler ve hizmet sektörleri gibi makro gelişmeleri içerir.

Yatırım analisti, araştırdığı şirketlerin yönetimi veya benzer kilit oyuncularla görüştüğünde genellikle bir miktar doğrudan etkileşim vardır. Ayrıca borsacılar, fon yöneticileri ve borsa tüccarlarıyla da görüşebilir. Birçok yatırım analisti sık sık seyahat eder ve yerel bilgi oluşturmak ve profesyonel ağlar oluşturmak için yabancı bir yerde birkaç yıl geçirebilirler.

Bir yatırım analisti, şirket mali tabloları, fiyat gelişmeleri, para birimi ayarlamaları ve getiri dalgalanmaları gibi verileri sürekli olarak toplar ve yorumlar.

Becerileri Nelerdir?

Bir yatırım analisti için matematiksel kalıplar ve korelasyonlar için keskin bir duyarlılığa sahip analitik bir zihin en önemli araçtır. Trendleri erken tespit etme ve bunlardan yararlanmanın yollarını bulmak için iş uzmanlığı kullanma yeteneği, yatırım analistini şirket için değerli kılan şeydir.

Ayrıntılara büyük önem vermek ve zaman baskısı altında sağlam karar çağrıları yapabilmek de önemli becerilerdir. Bir yatırım analisti, ani piyasa değişiklikleri meydana geldiğinde yeni önerilerle hızlı bir şekilde yanıt verebilmelidir.

Yatırım analisti, araştırdığı şirketlerin yönetimi veya benzer kilit oyuncularla görüştüğünde genellikle bir miktar doğrudan etkileşim vardır.

Bilgisayardan anlayan olmak ve ileri tahmine dayalı modeller oluşturma yeteneğine sahip olmak, işin çoğu bilgisayarlarda yapıldığı için kesin bir avantajdır.

İş, sayıları hesaplamak kadar iletişimle ilgili olduğundan, iyi insan becerileri ve sunum becerileri hayati önem taşır. Çalışma haftasının önemli bir kısmı, verileri göstermek ve ikna edici tavsiyeleri iletmek için profesyonel görünümlü sunumları grafikler ve çizelgelerle bir araya getirmek için harcanmaktadır.

Öz sermaye analistleri, finansal analiz alanında en yüksek maaşlı profesyoneller arasındadır.

Finansal Analist Olmak

Finansal hizmetler sektöründe en çok rağbet gören kariyerlerden biri analistin kariyerleridir. Bir finansal analistin temel rolü, fırsatları belirlemek veya iş kararları veya yatırım tavsiyeleri için sonuçları değerlendirmek için verileri incelemektir. Finansal analistler, bir firma içinde hem küçük hem de kıdemli kapasitelerde çalışabilir ve genellikle başka kariyer fırsatlarına götüren bir niştir.

  • Bir finansal analist, iş fırsatlarını belirlemek veya yatırım önerilerinde bulunmak için verileri inceler.
  • Daha genç analistler, çok sayıda veri toplama, finansal modelleme ve elektronik tablo bakımı yapma eğilimindedir.
  • Daha kıdemli analistler, yatırım tezleri geliştirmek, şirket yönetim ekipleri ve diğer yatırımcılarla konuşmak ve pazarlama fikirleri için zaman harcama eğilimindedir.
Bir yatırım analisti için matematiksel kalıplar ve korelasyonlar için keskin bir duyarlılığa sahip analitik bir zihin en önemli araçtır.

Finansal Analist Nedir?

Finansal analistler finansal verileri inceler ve bulgularını şirketlerin iş kararları almalarına yardımcı olmak için kullanır. Çoğu zaman, analizleri şirketlerin yatırım kararlarını bilgilendirmek içindir.

Daha spesifik olarak, finansal analistler işletmeler, sektörler ve endüstriler hakkında tahminlerde bulunmak için makroekonomik ve mikroekonomik koşulları ve şirket temellerini araştırır. Ayrıca, genel performansına ve görünümüne dayalı olarak bir şirketin hisselerini satın almak veya satmak gibi bir eylem tarzı da önerirler.

İş, sayıları hesaplamak kadar iletişimle ilgili olduğundan, iyi insan becerileri ve sunum becerileri hayati önem taşır.

Bir analist, uzmanlaştığı alandaki güncel gelişmelerden haberdar olmalı ve herhangi bir sayıda değişken için gelecekteki ekonomik koşulları tahmin etmek için finansal modeller hazırlamalıdır.

Tüm finansal analistler hisse senedi veya tahvil piyasalarını analiz etmez veya işverenlerinin yatırım yapmasına yardımcı olmaz. Şirketler ayrıca maliyete göre çeşitli pazarlama tekniklerinin etkinliğini belirlemek için sayısal verileri kullanması için bir analist kiralayabilir. Franchise modelini kullanan işletmeler, genellikle bir coğrafi bölgedeki bireysel franchise’ları veya franchise gruplarını izlemekten sorumlu finansal analistlere sahiptir. Analistler, güçlü ve zayıf yönlerin nerede yattığını belirler ve kar ve zarar tahminleri yapar.

Tüm finansal analistler hisse senedi veya tahvil piyasalarını analiz etmez veya işverenlerinin yatırım yapmasına yardımcı olmaz.

Analist Pozisyonu Türleri Nelerdir?

Finansal analiz alanı, çeşitli iş unvanları ve kariyer yolları içeren geniştir. Finans / yatırım endüstrisinde, üç ana analist kategorisi, aşağıdakiler için çalışanlardır:

  • Alıcı taraf firmalar (kendi fonlarını yöneten yatırım evleri)
  • Satış tarafı firmalar
  • Yatırım bankaları

Finansal analistler ayrıca yerel ve bölgesel bankalar, sigorta şirketleri, emlak yatırım aracıları ve diğer veri odaklı şirketler için çalışabilir. Paranın nasıl harcanacağına dair sık ​​sık önemli kararlar veren herhangi bir işletme, bir finansal analistin potansiyel olarak değer katabileceği bir yerdir.

Şirketler ayrıca maliyete göre çeşitli pazarlama tekniklerinin etkinliğini belirlemek için sayısal verileri kullanması için bir analist kiralayabilir.

Satın Alma Tarafı Analistleri

Finansal analistlerin çoğu, satın alma tarafı olarak bilinen şey üzerinde çalışır. İşverenlerinin paralarını nasıl harcayacakları konusunda karar vermelerine yardımcı olurlar; bu, bir kurum içi fon için hisse senetlerine ve diğer menkul kıymetlere yatırım yapmak, gelir mülkleri satın almak (bir gayrimenkul yatırım şirketi durumunda) veya pazarlama dolarlarını tahsis etmek anlamına gelip gelmemesi anlamına gelir. Bazı analistler işlerini belirli bir işveren için değil, müşterilerine finansal analiz sağlayan üçüncü taraf bir şirket için yerine getirir. Bu, bir finansal analistin yaptığı şeyin değerini gösterir; etrafında bütün bir endüstri vardır.

Alıcı taraf finansal analistleri, işverenlerinin veya müşterilerinin paralarını nasıl harcadıkları konusunda nadiren son söz sahibidir. Ancak ortaya çıkardıkları eğilimler ve yaptıkları tahminler karar verme sürecinde paha biçilmezdir. Küresel finans piyasalarının her zamankinden daha hızlı gelişmesi ve düzenleyici ortamların görünüşte günlük olarak değişmesiyle birlikte, yetenekli alıcı tarafı finansal analistlere olan talebin yalnızca gelecekte artacağı mantıklıdır.

Paranın nasıl harcanacağına dair sık ​​sık önemli kararlar veren herhangi bir işletme, bir finansal analistin potansiyel olarak değer katabileceği bir yerdir.

Satış Tarafı Analistleri

Satış tarafı bir firmada, analistler belirli bir sektör veya sektördeki menkul kıymetlerin kalitesini değerlendirir ve karşılaştırır. Ayrıca, fonun o hisse senedindeki pozisyonunun ne zaman / satılması gerektiğini belirlemek için bir fon portföyünde bulunan hisse senetlerini de takip ederler. Bu araştırma analistlerinin tavsiyeleri, alıcı taraf firmalarında çalışanlar da dâhil olmak üzere, yatırım endüstrisinde büyük bir ağırlık taşıyor.

Birçok analist, belirli bir sektör veya endüstri içinde daha da uzmanlaşmıştır.

Belki de en prestijli (ve en yüksek maaşlı) finansal analist işi, büyük bir yatırım bankası için satış tarafı analisti olmaktır. Bu analistler, bankaların kendi yatırım ürünlerini fiyatlandırmalarına ve bunları pazarda satmalarına yardımcı olur. Bankanın hisse senetleri ve tahvilleriyle ilgili verileri derler ve bu menkul kıymetlerin piyasada nasıl performans göstereceğini öngörmek için nicel analiz kullanırlar. Bu araştırmaya dayanarak, bankanın müşterilerine tavsiyelerde bulunurlar ve onları bankanın ürün menüsünden belirli menkul kıymetlere yönlendirirler.

Bu uzmanlık alanlarında bile alt uzmanlıklar vardır: hisse senetlerine veya sabit getirili araçlara odaklanan analistler. Birçok analist, belirli bir sektör veya endüstri içinde daha da uzmanlaşmıştır. Bir analist, örneğin enerji veya teknolojiye konsantre olabilir.

Satış tarafı bir firmada, analistler belirli bir sektör veya sektördeki menkul kıymetlerin kalitesini değerlendirir ve karşılaştırır.

Yatırım Bankacılığı ve Sermaye Analistleri

Yatırım bankacılığı firmalarındaki analistler, kurumsal temellere dayalı olarak ilk halka arzlar, birleşmeler ve satın almalar gibi şirketler arasındaki belirli anlaşmaların uygulanabilir olup olmadığını belirlemede genellikle rol oynarlar. Analistler, belirli bir birleşmenin o yatırım bankasının müşterisi için uygun olup olmadığına veya bir müşterinin bir işletmeye risk sermayesi yatırması gerekip gerekmediğine ilişkin tavsiyelerde bulunmak için modelleme ve tahmine büyük ölçüde güvenmenin yanı sıra mevcut finansal koşulları değerlendirir.

Hisse senedi analistleri genellikle büyük miktarlarda parayla uğraşırlar.

Büyük bankalar için alım satım kararları vermeye yardımcı olan ve hayırlı halka arz fırsatlarını bulmaya çalışan analistlere hisse senedi analistleri denir. Odak noktaları öncelikle hisse senedi piyasalarıdır; sahiplik için en kazançlı fırsatları sunan şirketlerin bulunmasına yardımcı olurlar. Tipik olarak, öz sermaye analistleri, finansal analiz alanında en yüksek maaşlı profesyoneller arasındadır. Bu kısmen işverenlerinin bir işlevidir; büyük yatırım bankaları en iyi yetenekleri cezbetmek için yüksek maaşlar kullanıyor.

Hisse senedi analistleri genellikle büyük miktarlarda parayla uğraşırlar. Kazanan bir tahminde bulunduklarında, işveren için kazanç genellikle milyonlarca dolardır. Bu nedenle, hisse senedi analistleri cömert bir şekilde tazmin edilir.

Bazı analistler işlerini belirli bir işveren için değil, müşterilerine finansal analiz sağlayan üçüncü taraf bir şirket için yerine getirir.

Veri Analistleri Ne Yapar?

Veri analistleri yığınla veriyi alır ve işverenlerinin daha bilinçli iş kararları vermesine yardımcı olmak için eğilimleri tespit etmek, tahmin yapmak ve bilgi çıkarmak için araştırır. Veri analisti olarak izlediğiniz kariyer yolu büyük ölçüde işvereninize bağlıdır. Aynı zamanda sağlık sektöründe, pazarlama ve perakende sektöründe de çalışıyorlar. Genel olarak, veri analistleri her yerdedir. Bunları ayrıca büyük sigorta şirketlerinde, kredi bürolarında, teknoloji firmalarında ve aklınıza gelebilecek hemen her sektörde bulabilirsiniz. Facebook ve Google gibi büyük teknoloji şirketleri büyük veriyi baş döndürücü ölçüde analiz ediyor. Bunu yapmak için, reklam ve dâhili analizin yanı sıra çok sayıda kullanıcı analizi de dâhil olmak üzere çeşitli amaçlar için en iyi veri analistlerinin çoğunu kullanırlar.

Veri analistleri yığınla veriyi alır.

Birçok şirket ayrıca veri analistlerini bilgi bilimcileri olarak nitelendiriyor. Bu sınıflandırma tipik olarak bir şirketin tescilli veri tabanıyla çalışmayı içerir. Pek çok bilgi bilimci, temel veri tabanı altyapılarıyla çalışır, böylece veri altyapısı oluşturma ve geliştirme gibi diğer uygulanabilir teknik alanlarda da beceriler kazanır. Devlet sektörü, veri toplama, madencilik ve analiz için ağırlıklı olarak bilgi bilimcilerini kullanan ve bunlara güvenen böyle bir sektördür. Sigorta ve sağlık hizmetleri şirketleri de bilgi bilimcilerine ihtiyaç duyan derin veri altyapılarına sahiptir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.