Gün içerisinde hissetiğiniz duygular sizi hem zihinsel, hemde bedensel olarak etkilemektedir.Travma sonrası depresyon alanında uzman olan Dr. Susan Babel, Psychology Today adlı dergide “Kronik ağrılar sadece fiziksel değil, stres ve duygusal sorunlar gibi sebeplerden de doğabilir” diyor ve ekliyor “Çoğunlukla, ağrı kişiye çözülmemiş duygusal sorunlar olduğunu hatırlatma görevindedir, bazen de sinir sisteminde çözülmemiş travmaların habercisi olabilir.”

Yaşadığınız ağrıların gizemi belkide duygularınızda saklıdır. İlk olarak zihninizde iyileşmeye başlamalı, negatif düşüncelerinizden ve yüzleşemediğiniz olaylardan kendinizi arındırmalısınız.

Ağrılarınızın Duygusal Sebepleri

1- Baş Ağrısı

Baş ağrısı ve migrenler, gündelik hayatın stresinden kaynaklanıyor olabilir. Baş ağrılarınızın diğer sebeplerinden biride partneriniz ya da çalışma ortamınızdan olabilir. Çok stresli ortamlar size iyi gelmediği gibi vücudunuza da iyi gelmeyebilir. Çıkıp biraz hava almak sizin için daha iyi olabilir. Gerginliğinizi azaltan şeylerle uğraşmakta buna iyi gelen bir diğer yöntemdir.

2- Boyun Ağrısı

Boyun ağrısı affetmekle ilgili sorunlar yaşadığınızın habercisi olabilir. Affedemediğiniz kişi “kendiniz” dahi olsanız.. Eğer boyun ağrısı çekiyorsanız affedemediğiniz kim ise onun iyi yönlerini görmeye çalışın, geçmişte yaşadığınız olaylardan kurtulmanız onları özgürleştirmeniz boyun ağrılarınızda kurtulmanıza ufakta olsa katkı sağlayacaktır.

3- Omuz Ağrısı

Yapılan çalışmalara göre omuz ağrıları çok büyük bir duygusal yük taşıdığınız anlamına gelmektedir. Herkesin yükünü siz üstlenmek zorunda değilsiniz, sorunlarınızı diğer insanlarla paylaşmaktan sakınmayın böylece yüklerinizden biraz  da olsa kurtulmuş olursunuz. Unutmayın ki çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur..

4- Bel Ağrısı

Bel ağrısı finansal anlamda endişeleriniz olduğu gibi, duygusal destekten yoksunluğu da işaret etmektedir. Belkide patronunuzdan beklediğiniz zammı istemenin zamanı gelmiştir ya da size iyi hissettiren insanlara sımsıcak bir sarılma da ağrılarınızın dinmesinde işe yarayack bir yöntem oluşturabilir.

5- El Ağrısı

Ellerimiz bizi dış dünyaya bağlayan, insanlarla fiziksel olarak ilk temasımızı gerçekleştirdiğimiz bir organımızdır.Belkide el ağrılarınızın en basit sebebi ulaşmak istediğiniz insanlara ulaşamadığınız ya da iletişim eksikliğiniz olduğu için olabilir. İnsanlarla yeterince bağ kurmaya çalışın, yeni arkadaşlar edinin, sevdiklerinizle güzel vakitler geçirin.

6- Dirsek Ağrısı

Çalışmalar gösteriyor ki dirsek ağrıları hayatınızdaki değişime direndiğiniz anlamına gelmektedir. Hayatınızın her zaman aynı kalmayacağını ve sürekli bir döngü içinde gelişip dönüşeceğini, hayatınızda farklılık oluşturma zamanınızın geldiğini, olayları akışına bırakarak bedeninizdeki bu ağrının hafiflemesine yardımcı olmanızın gerektiğini söylemektedir.

7- Sırt Ağrısı

Sırtınızda ağrı hissediyorsanız en önemli sebebi duygusal destekten yoksun olmanızdır. Size destek olan biri olmadığında, sevilmediğinizi düşündüğünüzde aslında kendinize büyük bir yük bindirmiş oluyorsunuz. Uzun zamandır yalnız iseniz bir ilişkiye başlayabilir, kurutuntularınızın sebebi olan insanlarla daha açık bir şekilde konuşarak bundan kurtulabilirsiniz.

8-Baldır Ağrısı

Baldır ağrılarınız bir çok sebepten kaynaklanabilmektedir. Stres, duygusal gerginlikler ya da kıskançlık gibi duygular ağrınızın nedenleri olabilir. Kendinizi diğer insanlarla kıyaslamayı bırakın, fazla hırslı davranmanız sizin sorunlar yaşamanıza neden olur. Bunlara son vermeniz ağrılarınızın dinmesine yardımcı olur.

9- Kalça Ağrısı

Değişimlerden kaçtığınız, hayatın getirdiği korktuğunuz ve kararsız kaldığınız anlamına gelmektedir. Yaptığınız seçimler her ne kadar zor görünse de değişimin bir parçası olmaktan kaçınmayın, sizin için iyi olanı alın ve getireceği sonuçları kabul edin.

10- Ayak Ağrısı

Depresyondayken ayak ağrısı çekebilirsiniz. Tüm negatif enerjiniz ayağınızda birikebilir, bu yüzden hayatta küçük şeylerle de mutlu olunabileceğini görmeye çalışın, negatif enerjisi olan insanlardan kaçının, yeni bir hobi edinmeye çalışın. Pozitif enerjinin hayatınıza girmesine izin verin.