Ağustos Ayında Uzmanlar Tarafından Yıkıcı Deprem Bekleniyor!

AFAD

Türkiye’de aktif fay hatları  bulunmaktadır. Bu sebeple sürekli yıkıcı veya yıkıcı olmayan depremler yaşamaktayız. 2011 van depremi , 17 ağustos depremi ve birçok yıkıcı depremler meydana gelmiştir. Bugünlerde art arda meydana gelen sarsıntılar Bingöl, Muğla, Malatya, Manisa, Marmara bölgesinde sıklıkla sarsıntılar yaşanmaktadır.

Bu depremlerle ilgili Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Plan’ı ile beraber AFAD Başkanlığının yürürlüğe koyduğu önergede ”TBMM ve bakanlıklarca yapılan önemli hukuki düzenlemeler, imar plan revizyonları, toplu konut uygulamaları, yapı denetim sistemi, riskli alanlarla rezerv yapı alanlarının tespiti ve 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünün tamamlandığı kentsel dönüşüm seferberliğiyle, deprem tehlike ve risklerini belirleyip, bunlara karşı gerekli tedbirleri alarak, yerleşim alanlarımızda, nitelikli yeni yapı stoğu oluşturulması amacıyla önemli ve başarılı işler yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.” ifadeler kullanılmıştır.

Ayrıca Bu Aktif Fay Hatları ile İlgili Prof.Dr. Naci Görür Sosyal Medyada Paylaştığı Yazı Dikkatleri Çekti!

“Arkadaşlar, bu sabah Malatya, Yeşilpınar/Hekimhan’da olan 3,8’lik küçük deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor. Sevgiler.” ve ” Deprem Malatya Fayı Üzerinde Oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor” dedi. Uzmanlar tarafından Türkiye geneli deprem beklenildiği ön görülüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.