Akciğerinizi Koruyun! İşte Kaliteli Nefesin Sırları

Son güncelleme:

Akciğer vücudumuzdaki en önemli organlardan bir tanesi. Nefes alıp vermemizi sağlayan, yaşam kaynağımız olan akciğeri korumak elbette son derece önemli. Eğer kaliteli nefes almak istiyorsanız ve akciğerinizi korumak istiyorsanız bazı etkenlere dikkat etmeniz gerekiyor.

Eğer tam kapasite çalışmayan, yeteri havayı almayan bir akciğeriniz varsa hayat kaliteniz düşer. Merdivenden çıkarken, koşarkeni dans ederken hatta yürürken bile sıkıntı çeker duruma gelebilirsiniz.

Akciğeri güçlendirmek için ne yapılır?

Akciğeri güçlendirmek için ne yapılır? Akciğeri etkileyen davranışlar nelerdir? Akciğeri korumak için ne yapılır? Akciğeri temizlemek için ne yapılır? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Akciğerin yapısını bozacak davranışlar nelerdir?

Kalitesiz bir solunum ve akciğer yapısının bozulması sonrasında ciddi hastalıklara kağı açabilirsiniz. Bunun için bazı etkenlere dikkat etmenizde fayda vardır. Akciğerin yapısını bozan ve onu kötü etkileyen davranışları şu şekilde sıralayabiliriz;

Bilindiği üzere sigara kullanımının çok fazla zararı var. Sigara herkesin de bildiği gibi akciğerin ilk ve en zararlı düşmanıdır. Eğer akciğerinizi korumak istiyorsanız bu zararı alışkanlığa son vermelisiniz.

Akciğeri etkileyen davranışlar nelerdir?

İyi havalanmayan bir ortamda bulunmak akciğere zarar verir. Havada bulunan kirletici maddelerin sayısı oldukça fazla. Bu zararlı maddeler akciğere zarar veriyor. Bu duruma çözüm olarak ise bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırmalısınız.

İş yerinde bulunan tozlar da akciğerinizi kötü etkilemektedir. Bu yüzden bulunduğunuz ortamın hijyenine dikkat etmelisiniz.

Akciğerin yapısını bozacak davranışlar nelerdir?

Dikiş dikmek ve kumaşların çok olduğu bölgede bulunmak da akciğere zarar veriyor. Eğer böyle bir ortamda bulunmak zorundaysanız sık sık hava almaya çıkmalı ve bulunduğunuz ortamı havalandırmalısınız.

Çamaşır suyunun koktuğu bir kapalı alanda durmamalısınız. Türk kadınları temizlik yaparken sık sık çamaşır suyu kullanır. Bu durum son derece zararlıdır. Kapalı bir alanda çamaşır suyuyla baş başa kalmamalısınız. Yoksa akciğeriniz ciddi hasar görecektir.

Akciğeri temizlemek için ne yapılır?

Kimyasal işleri ve boya işlerini maske kullanmadan yapmak son derece zararlıdır. Bu tür işleri yaparken maske takmalı ve kimyasalları solumamalısınız. Bu işlemleri yaparken de bölgeyi havalandırmayı unutmamalısınız. Akciğerinizin kötü etkileneceği maddelerden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız.

Uyuşturucu maddelerin hepsi akciğere zarar veriyor. Sigara şeklinde olup olmaması fark etmeksizin uyuşturucu maddelerden uzak durulmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.