Akıllı Ev Aletleri Satın Almalı Mısınız?

Son güncelleme:

İnternete bağlanan buzdolabı, cep telefonunuz üzerinden yönettiğiniz çamaşır makinesi, size SMS gönderebilen fırınlar: Tüm bu ev aletleri artık sadece bilimkurgu filmlerinde değil, gerçek hayatta da kullanılabiliyor. Akıllı ev aletleri olarak adlandırılan bu beyaz eşyalar pek çok avantaja sahip: Elektrik faturanızı azaltabiliyor ve nerede olursanız olun onlara kumanda edebilmenizi sağlıyorlar. Ancak fiyatları daha yüksek ve bazı gizlilik/güvenlik problemlerine neden olmaları mümkün. Peki, akıllı ev aletlerini satın almak gerçekten iyi bir fikir mi yoksa bir süre daha beklemeli misiniz? Bu eşyaların avantajlarını ve dezavantajlarını listeleyerek bu soruyu cevaplıyor, akıllı ev aletleri satın alırsanız neden VPN indir işlemi de yapmanız gerektiğini izah ediyoruz.   

Akıllı Ev Aletlerinin Avantajları

  • Akıllı ev aletleri elektrik faturanızı azaltabilir. Bu eşyalardan bazıları elektriğin indirimli olduğu saatleri bilir ve örneğin yüksek enerji kullanılmasını gerektiren işleri elektriğin en ucuz olduğu saatlerde gerçekleştirir. Çamaşır makineniz, sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan elektrik fiyatının indirimli olduğu saat aralığında otomatik olarak kendini çalıştırabilir. Ayrıca sahip oldukları gelişmiş teknolojiler, standart beyaz eşyaların yaptıkları işleri daha kısa sürede ve daha verimli yapmalarını sağlayacaktır. Örneğin akıllı bir çamaşır makinesi dâhili sensörleriyle sıkma ve kurutma sürecini daha kısa zamanda ve daha az enerji harcayarak tamamlayabilir.  
  • Akıllı ev aletleri işinizi kolaylaştırır ve size zaman kazandırır. Buzdolabınız içindeki sebze, meyve ve diğer gıdaların tükendiğini tespit edip üyesi olduğunuz marketin web sitesinden otomatik olarak yenilerini sipariş edebilir. Fırınınız pişirme sona erdiğinde (veya sıcaklık belirli bir dereceye ulaştığında) cep telefonunuza bildirim gönderebilir. Çamaşır makinenizi uzaktan kontrol edebilir ve örneğin işteyken dahi belirli bir yıkama programını başlatabilirsiniz. Markete kendiniz gittiyseniz ancak neye ihtiyacınız olduğunu hatırlamıyorsanız, buzdolabınıza uzaktan bağlanıp tükenen şeylerin bir listesini görebilirsiniz. Bu cihazlar pek çok şeyi otomatik olarak yapar, uzaktan kontrol edilebilir ve size bildirim gönderebilirler. Kısacası, işinizi çok kolaylaştırırlar.
  • Akıllı ev aletleri harika görünür. İşlevsellik açısından bir fark yaratmasa da, bunun da akıllı ev aletlerinin avantajları arasında listelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu cihazlar son derece etkileyici ve kendilerine özgü bir tasarıma sahiptir: Mutfağınız gerçekten de benzersiz ve modern bir görünüme kavuşur. Son teknoloji ürünler kullanmayı seviyorsanız, arkadan aydınlatılan dokunmatik ekranlı bu cihazlar mutfağınızın neredeyse bir “teknoloji üssü” gibi görünmesini sağlar. 

Akıllı Ev Aletlerinin Dezavantajları

  • Akıllı ev aletlerinin fiyatları daha yüksektir. Klasik beyaz eşyalar ile kıyaslandıklarında, akıllı ev aletlerinin fiyatları en az %50 daha pahalı olacaktır. Bazı eşyalar için bu fiyat farkı %100’e kadar çıkabilir. Kur farkı nedeniyle Türkiye’de daha da yüksek fiyat farkları görebilmeniz mümkündür. Diğer bir deyişle, her bütçeye uygun değillerdir. Zaman içinde bu fiyat farkının azalacağından emin olabilirsiniz, ancak hemen şimdi akıllı ev aletlerine sahip olmak istiyorsanız, oldukça büyük bir bütçeye ihtiyacınız vardır. 
  • Sürekli olarak güncellenmeleri gerekir. Akıllı ev aletlerinin en önemli özelliklerinden biri de, sadece sizinle değil, birbirleriyle de iletişim halinde olmalarıdır. Bunu yapabilmeleri için de bu cihazların temel yazılımları (firmware) üretici firma tarafından düzenli olarak güncellenmelidir. Aksi takdirde, yeni bir akıllı ev aleti aldığınızda eski aletleriniz onunla iletişim kuramayabilir. Diğer bir deyişle, tüm akıllı ev aletleri aynı temel yazılımı ve bu yazılımın aynı sürümünü kullanmalıdır. Eğer üretici firma eski cihazlarınız için bir güncelleme yayımlamazsa, sundukları avantajların büyük bir bölümünü kullanamaz hale gelirsiniz. Aynı nedenle ve ideal bir kullanım deneyimi için, akıllı ev aletlerinin aynı markaya ait ürünler olması gerekir. Bu sayede herhangi bir uyum sorunu yaşamadan birlikte kullanılabilirler. Farklı markalara ait akıllı ev aletlerini bir arada sorun yaşamadan kullanmanız oldukça zordur. Bu da, belirli bir markaya bağımlı olmanıza neden olur. 
  • İnternet bağlantısı olmazsa bir farkları kalmaz. İnternet bağlantınız kesilirse (ki Türkiye şartlarında sık karşılaşılan bir durumdur) bu cihazların klasik beyaz eşyalardan hiçbir farkları kalmaz: Tüm “akıllı” özelliklerini yitirirler. Bu nedenle sık sık internet kesintileri yaşanan bir bölgede yaşıyorsanız, klasik beyaz eşyalar daha iyi bir seçenek olabilir. 

Siber Güvenlik Problemi 

Akıllı ev aletleri bazı siber güvenlik risklerine de sahiptir. İnternete bağlanabilirler ancak pek çoğu internet güvenlik protokollerine sahip değildir. Bu bakımdan bilgisayarlar ve telefonlara kıyasla daha riskli olduklarını söyleyebiliriz zira kendilerini korumak için kullanabilecekleri güvenlik özellikleri yoktur: Sadece nesnelerin interneti (IoT) ağına katılır ve basit komutları yerine getirirler. Oysa bu komutlar onların bir bot ağına dâhil olmalarına ve DDoS saldırılarında kullanılmalarına dahi neden olabilir. Diğer bir deyişle, örneğin akıllı buzdolabınız, dünyanın diğer ucunda gerçekleştirilen bir DDoS saldırısının bir parçası olabilir ve sizin bundan hiç haberiniz olmayabilir. Ayrıca siber saldırganlar ev ağınıza sızmak için onları kullanabilir ve böylelikle hassas verilerinize erişebilir.

Bu nedenle, akıllı ev aletleri için de siber güvenlik tedbirleri almak zorundasınız ve bunu yapmaya VPN kullanarak başlamanızı tavsiye ederiz. Router cihazınıza kuracağınız bir VPN, o router üzerinden internete bağlanan tüm cihazların bağlantıları için şifreli bir tünel oluşturacak ve ek bir güvenlik elde etmenizi sağlayacaktır. Akıllı ev aletlerinizi de (internete bağlanabilen diğer tüm cihazlar gibi) çevrimiçi tehditlere karşı korumayı unutmayın. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.