Akne Nedir Ve Akneye Ne İyi Gelir?

Son güncelleme:

Halk tabirinde sivilce olarak adlandırılan akneler, günümüzde birçok insanın mustarip olduğu bir tıbbi durumdur. Ergenlikten itibaren her yaşta görülebilen, kadın ve erkeklerde görülen yaygın cilt hastalıkları arasındadır. Akneler, genellikle derinin yağlı bölgelerinde yer alan, bu bölgeler yüz, omuz, sırt, koltuk altı ve genital bölge şeklinde olup daha farklı yerlerde de etkinlik gösterebilmektedirler.

Akne, görünürde oldukça tıbbi bir sorun oluşturmasa da fiziki görünüş açısından kadın ve erkeklerde büyük rahatsızlık doğurabilmektedir. Öyle ki bazı kişilerde, bütün tedavilere yanıt vermeyen cinste akne rahatsızlıkları görülebiliyor ve bu da kişi de kronik bir rahatsızlığa neden olabiliyor.

Aknenin ortaya çıkmasında birçok etken neden olabiliyor. Bunlardan bazıları, uykusuzluk, stres, anksiyete bozukluğu, reçetesiz ilaç kullanımı, az su tüketimi, yağlı ve düzensiz beslenim, hormon bozuklukları şeklinde sıralanabilir. Ancak bütün bu etkenler arasında en önemlisi genetik yatkınlık olduğu bilinmelidir.

Akneler, çoğunlukla bulaşıcı değillerdir ancak deri üzerindeki bir komplikasyona bağlı olarak oluşması nedeniyle çok fazla temasa izin verilmemelidir. Cilt üzerindeki iltihaplaşmış akne ile fazla temas edilmesi beden üzerinde başka bölgelerde de akne çıkabilmesine yol açmaktadır.

Akneye Ne İyi Gelir?

Birçok besin aknenin çıkmasına sebep olurken bazı besinler de aknenin etkisini yitirmesini sağlayabilmektedir. Bu besinlerden bazıları şu şekildedir:

→ Deniz ürünlerinden olan Sardalya ve Somon, aknelerin etkisini yitirmesine ve izlerinin de büyük oranda azalmasına yardımcı olmaktadır.

→ Yoğurt, bilinenin aksine aknelerin çoğalmasında değil, azalmasında etkilidir. Günlük belli bir miktarda tüketilecek olan yoğurt, vücudun kalsiyum ihtiyacını dengeleyeceği için akne oluşmasını da büyük ölçüde etkilemektedir.

→ Kefir ve peynir de yoğurtla neredeyse aynı özelliği göstermekte olup aknelerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

→ Yeşil çay, aknelere karşı bilinen en doğal yöntemlerden birisidir. Yeşil çayın yaygın olarak kullanılmasındaki neden, cildin fazla bulunan yağ oranını azaltarak cildi sıkılaştırması, gözenekleri kapatması ve sivilce oluşumunun önüne geçerek daha önceden çıkmış olan sivilcelerin de etkinliğinin yitirmesine neden olmaktadır.

→ Dermatologlar tarafından önerilen birçok tıbbi ilaç da aknelere iyi gelmekte ve temelli olarak aknelerden kurtuluş yolu açmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.