Akne Tedavileri Seçenekleri Nelerdir?

Son güncelleme:

Akne Tedavileri Nelerdir?

Akne, maalesef ergenlik döneminden sonra mutlaka kaybolmayan, cildin gözeneklerinin derinliklerinde bir dengesizliğin belirtisidir. Yağ veya sebum ve bakteriler ciltte ölü cilt hücreleriyle tıkandığında, sivilce yüzeyleri oluşur. Bu sivilce, cildi iyileştirmeye çalışan iltihaplı bir tepkidir ve aşırı iltihap olduğunda ortaya çıkan enfeksiyonun yönetilmesi daha zor hale gelebilir.

İlaçlı tedaviler dışında akne tedavileri vardır.

Tüm sivilcelerin aynı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Şart değil. Alevlenmenin nedeni aslında sivilcenin nasıl oluşacağını belirler. Siz ve doktorunuz sahip olduğunuz akne tipini (hafif, orta veya şiddetli) belirledikten sonra, bir akne tedavisi süreci belirlenecektir.

Doktorunuzun sivilcenizi tedavi etmek için çeşitli seçenekleri vardır:

  • Lazer ve ışık tedavileri
  • İlaç tedavisi
  • Topikal Ajanlar
  • Kimyasal peeling
Akne tedavileri için çeşitli yollar bulunur.

Akne İçin Işık ve Lazer Tedavileri

Akneyi gidermek için tasarlanan erken lazer tedavileri, lekeleri ortadan kaldırmak için UV ışığını kullandı, ancak bunlar cilde zarar veren yan etkiler nedeniyle gözden düştü. Günümüzün en popüler ışık bazlı akne tedavileri, enflamatuar akneyi zararlı yan etkiler olmadan güvenli ve acısız bir şekilde tedavi etmek için ışığın gücünü kullanır.

Mavi ışık, özellikle yüz ve göğüste iltihaplı sivilceleri iyileştirmek için gözeneklerdeki bakterileri öldürür. Bazı doktorlar, bakteri yok edici etkileri en üst düzeye çıkarmak için mavi ışık tedavisini Levulan (kanser öncesi hücreleri tedavi eden topikal bir ilaç) ile birleştirmeyi seçiyor. Tedaviyi bıraktığınızda, bakterilerin gelişmeye devam edeceğini ve böylelikle aralarınızın geri dönebileceğini bilmek önemlidir ve iyi sonuçlar elde etmek için kararlılık esastır.

Yapılan tedavilere ek olarak yedikleriniz de önemlidir.

Kırmızı ışık, cilde zarar vermeden iltihabı azaltmaya yardımcı olan düşük seviyeli, kısa atımlı bir ışık tedavisidir. Washington, DC, dermatolog Elizabeth Tanzi, “Kırmızı ışık tedavileri sivilceyle mücadelede iyidir, çünkü kırılmaların ana bileşenlerinden biri iltihaptır” diyor. Kırmızı dalga boyları ayrıca cilt hücrelerinin enerji üretmesine ve cildin iyileşmesine yardımcı olmak için yeni fibroblastları uyarmasına neden olur.

Diğer bir seçenek de yağı ve bakterileri azaltmak için darbeli ışık kullanılmadan önce, gözenekleri temizlemek için ilk önce onları emen, neredeyse ağrısız 10 dakikalık bir prosedür olan Isolaz‘dır. Işık Yayan Diyot (LED) lazer de kullanılabilir. Sivilceye neden olan bakterileri öldürmek için mavi ve / veya kırmızı ışık kullanır ve bu da iltihabı azaltır.

Cilt tipinize ve aknelerinizin şiddetine göre tedavi belirlenir.

Miami dermatolog Flor Mayoral, “Isolaz sivilceli cilt için harika çünkü lekeli cildi temizlemek için sadece yağ bezlerini hedef alıyor” diyor.

Radyo frekansı, akne için nispeten yeni bir tedavi yöntemidir. Radyo frekansı (Thermage cilt sıkılaştırma tedavisinde kullanılan teknolojinin aynısı), yağ bezi aktivitesini engellemek için ısı kullanır. Bakterileri ve iltihabı tedavi etmek için genellikle mavi ışık ve kırmızı ışık tedavisi ile birlikte kullanılır. Elös bu tedavilerden sadece bir tanesidir ve radyo frekansı ve mavi ışık kullanır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.