Aksona Mehmet “Son Süngerci” Belgeseli İle Exxen’de”

Son güncelleme:

Son Süngerci Namıdiğer Aksona Mehmet Kimdir?

Exxen’de yayınlanmakta olan Son Süngerci adlı belgesel de hayatı ve yaptıkları konu alınan Asıl adı Mehmet Baş olan Aksona Mehmet, devlet eliyle süngercilik bitirilmeden önce Bodrum ekonomisini ayakta tutan ve en gözde olan mesleklerden birini yapıyordu. Mehmet Baş sadece Türkiye’de değil aynı zamanda bu mesleğin Kuzey Afrika ve Avrupa’da da tanınan son temsilcisidir. Son Süngerci adlı kitabı da bulunan Aksona Mehmet’i tabii ki sadece su dalgıcı olarak adlandırmak doğru olmaz. Çünkü Aksona Mehmet aynı zamanda turizmci ve büyük bir gönül adamıdır. Bodrum’da heykeli bulunan “Olanlar Oldu” filminde Ata Demirer’in vefat etmiş babası olarak da karşımıza çıkmış olan Aksona Mehmet’i gelin daha yakından ve daha ayrıntılı tanıyalım..

Aksona Mehmet Kimdir?

Aksona Mehmet (Mehmet Taş) Kimdir?

Bodrum’un Çitlik köyünde 1950’de hayata gözlerini açan Aksona Mehmet bilinmeyen ismiyle Mehmet Taş, çiftçi bir ailenin çocuğudur. Çiftlik İlkokulu’nu bitirmesinin ardından Milas Ortaokulu’na devam etmiş fakat bazı nedenlerden dolayı devam edememiştir. 13 yaşında iken kıyıda balık avlayan birinin maskesini takıp denizin dibine bakar ve işte o bakış onun denizin gizemine bağlanması için yeter de artar bile. Bu bağlanma ise onun için kısa sürede büyük bir tutkuya dönüşür. Ve kıyılarda dalış ona yetmemeye başlar. 1965’in Mayıs ayında da “Engin Kardeşler” isimli sünger teknesinde dalgıç olarak çalışmaya başlar. İlk dalışını Deli İbrahim Sığlığı’nda yapmış olan Aksona Mehmet denizin dibinden bir daha da asla kopamaz.

1981 yılında “Şafak” isimli süngerci teknesini satın alır ve adını “Aksona” olarak değiştirir. Yine 1981 yılının mayısında 7 kişilik sünger ekibiyle birlikte kendi teknesinde ilk seferine çıkar. 1985’te ise İspanya’da bulunan Mayorka Adası’nda yapılan dünya şampiyonasına, ardından 1986’da birçok Avrupa ülkelerinde yarışlara katılır. Milli dalış takımıyla katıldığı bu turnuvalarda çeşitli dereceler elde eder. Yurt içinde katıldığı yarışmalarda ise altı kez birinci olur. UNESCO’nun yaşayan insan hazineleri’ne de aday gösterilen Son Süngerci Aksona Mehmet bir sürü insanın saygısını ve sevgisini kazanıp gönüllerde taht kurmayı başardı.

Aksona Mehmet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.