Akut Böbrek Hasarı Sizin İçin Ne İfade Ediyor? İşte Bilinmesi Gerekenler!

Son güncelleme:

Akut Böbrek Hasarı Nedir?

Akut böbrek hasarı (önceden akut böbrek yetmezliği olarak adlandırılırdı), böbreklerinizin aniden normal çalışmayı bıraktığı anlamına gelir. Böbrekleriniz atık ürünleri uzaklaştırır ve kanınızdaki su, tuz ve diğer mineralleri (elektrolitler) dengelemeye yardımcı olur. Böbrekleriniz çalışmayı bıraktığında, vücudunuzda atık ürünler, sıvılar ve elektrolitler birikir. Bu, ölümcül olabilecek sorunlara neden olabilir.

Semptomlar arasında, mide bulantısı ve kusma vardır.

Akut Böbrek Hasarına Ne Sebep Olur?

Akut böbrek hasarının üç ana nedeni vardır:

Böbreklere kan akışında ani ve ciddi bir düşüş. Ağır kan kaybı, yaralanma veya sepsis adı verilen kötü bir enfeksiyon böbreklere kan akışını azaltabilir. Vücutta yeterince sıvı olmaması (dehidrasyon) böbreklere de zarar verebilir.
Bazı ilaçlar, zehirler veya enfeksiyonlardan kaynaklanan hasar. Çoğu insan, ilaç almaktan böbrek problemi yaşamaz. Ancak ciddi, uzun vadeli sağlık sorunları olan kişilerin, ilaçlardan dolayı böbrek sorunu yaşaması diğer insanlara göre daha olasıdır. Bazen böbreklere zarar verebilecek ilaç örnekleri şunları içerir:

 • Gentamisin ve streptomisin gibi antibiyotikler.
 • Naproksen ve ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar.

İdrarın böbreklerden dışarı akmasını engelleyen ani bir tıkanma. Böbrek taşları, tümör, yaralanma veya genişlemiş prostat bezi tıkanmaya neden olabilir.

Aşağıdaki durumlarda akut böbrek hasarına yakalanma şansınız daha yüksektir:

 • Sen daha yaşlı bir yetişkinsen.
 • Böbrek veya karaciğer hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği veya obezite gibi uzun vadeli bir sağlık sorununuz varsa.
 • Zaten çok hastasınız ve hastanede veya yoğun bakımda (YBÜ) bulunuyorsanız. Kalp veya göbek ameliyatı veya kemik iliği nakli, böbrek problemleri yaşama olasılığınızı artırabilir.
Böbrekleriniz çalışmayı bıraktığında, vücudunuzda atık ürünler, sıvılar ve elektrolitler birikir.


Semptomlar Neler?

Akut böbrek hasarının belirtileri şunları içerebilir:

 • İdrar yapmaya çalıştığınızda çok az idrar veya hiç idrar yoksa.
 • Özellikle bacaklarınızda ve ayaklarınızda şişlik varsa.
 • Yemek yemek gibi hissetmemek.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Kafası karışmış, endişeli ve huzursuz veya uykulu hissetmek.
 • Göğüs kafesinin hemen altında sırtta ağrı. Buna yan ağrısı denir.
 • Bazı kişilerde herhangi bir belirti olmayabilir. Ve zaten oldukça hasta olan insanlar için, böbrek hasarına neden olan sorun başka semptomlara neden olabilir.
Akut böbrek hasarının üç ana nedeni vardır.

Akut Böbrek Hasarı Nasıl Teşhis Edilir?

Akut böbrek hasarı genellikle başka bir nedenden dolayı hastanede kalış sırasında teşhis edilir. Zaten hastanedeyseniz, diğer sorunlar için yapılan testler böbrek sorununuzu bulabilir.

Hastanede değilseniz ancak böbrek hasarı semptomlarınız varsa, doktorunuz semptomlarınızı, hangi ilaçları aldığınızı ve hangi testleri yaptırdığınızı soracaktır. Belirtileriniz böbrek probleminizin nedenini göstermeye yardımcı olabilir.

Kan ve idrar testleri böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını kontrol edebilir. Bir kimya taraması, normal sodyum (tuz), potasyum ve kalsiyum seviyelerine sahip olup olmadığınızı gösterebilir. Ayrıca bir ultrasonunuz olabilir. Bu görüntüleme testi, doktorunuzun böbreklerinizin bir resmini görmesini sağlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.