Ocak ayını atlattığımıza göre artık yaza bir şey kalmadı demektir! Kendimi ve vücudumu yaza hazırlamam gerek diyenler buraya!

Size ne diyet programı nede spor programı hazırladık. Sadece alışkanlıklarınızı birazcık değiştirerek bile kilo vermeniz mümkün.

İşte alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizde kilo vermenizi sağlayacak 5 madde;

  • Yemekten Önce Mutlaka Su İçin

Su içmenin sıklıkla kilo vermeye yardımcı olabileceği iddia edilir ve bu iddianın doğruluk payı bulunmaktadır.  Su içmek, metabolizmayı 1–1,5 saatlik bir süre içinde % 24-30 oranında hızlandırabilir ve bir miktar kalori yakmanıza yardımcı olur. Ayrıca yemekten önce su içmeniz midenize tokluk hissi vererek iştahınızı kapatmaya da yardımcıdır.  Yapılan bir çalışma, zayıflamak için yemeklerden yarım saat önce yaklaşık yarım litre su içmenin, diyet yapan kişilerde su içmeyenlere kıyasla daha az kalori alımına ve % 44 oranında daha fazla kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

  • Yemekleri Daha Yavaş Çiğneyin

Beyninizin yeterince yemek yediğinizi anlaması biraz zaman alabilir. Bazı çalışmalar yemekleri daha yavaş çiğnemenin daha az kalori almanıza ve kilo kaybına bağlı hormon üretimini artırmanıza yardımcı olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla yemekleri daha yavaş yemeniz ve daha iyi çiğnemeniz kilo verme sürecinde kalori alımını azaltarak size yardımcı olur.

  • Yemekleri Baharatlı Yiyin

Diyet programı oluştururken mutlaka yer verilmesi gereken acı pul biber, metabolizmayı hızlandıran ve iştahınızı hafifçe azaltan baharatlı bir bileşim olan kapsaisin içerir. Bununla birlikte, insanlar zaman içinde kapsaisin etkisine tolerans geliştirebilir, bu da bileşenin uzun süreli etkinliğini sınırlayabilir.

  • Küçük Tabaklar kullanın

Zayıflama yöntemleri uygularken daha küçük tabakların kullanılması, bazı insanların otomatik olarak daha az kalori tüketmesine yardımcı olur.  Çünkü bazı insanların kendini kontrol etmesi daha güçtür. Küçük tabak kullanımı kontrolü sağlamaya yardımcı olur.

  • Kahve Tüketin

Kaliteli kahve antioksidanlarla yüklüdür ve sağlığınız üzerinde birçok yarara sahiptir. Gerçekleştirilen çalışmalar, kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı % 3–11 oranında hızlandırdığını ve yağ yakımını % 10-29’a kadar artırabildiğini göstermektedir. Fakat kahveyi şekersiz ve sade içmeye dikkat edin.

36460cookie-checkAlışkanlıklarınızı Değiştirerek Kilo Vermenizi Sağlayacak 5 Madde!