Reklam Ver

Almanya Hakkında Bilgiler!

357 bin metrekarelik bir alana yayılan Almanya‘nın yaklaşık 8 bin metrekaresini su kaynakları oluşturuyor. Rhine, Tuna, Elbe gibi Avrupa’nın bazı büyük nehirlerine sahip olan ülkede ılıman okyanussal iklim ve karasal iklim görülüyor. Geniş orman alanları, yabani yaşam parkları, sualtı parkları, ve kuş parkları ile ünlüdür.

Almanya Hakkında Bilgiler!

14 bin hayvana ev sahipliği yapan Berlin Hayvanat Bahçesi, dünyanın en çok türe sahip hayvanat bahçesi olarak biliniyor.

Alp Sıra Dağları, Eifel, Hunsr’ck, Reinland ve Wetterstein gibi sıra dağlar bulunan ülkenin, en yüksek noktası 2,962 metre yüksekliği ile Wetterstein sıradağlarındaki Zugspitze Noktası.

EN ÇOK ARABA ÜRETEN ÜLKELERDEN…

Dünyanın en çok araba üreten ülkelerinden biri olan Almanya, 2014 yılında Mercedes, Volkswagen, Audi ve BMV olmak üzere diğer ülkelere 3 milyondan fazla araba sattı.

Ülkede 150 den fazla şato bulunuyor. Bu şatoların en ünlüsü, Bavyera Eyalet Kral II Ludwig tarafından inşa ettirilen ve Walt Disney Uyuyan Güzel filminin model şatosu olan Neuschwanstein Şatosu.

Almanya‘da 2014 yılından beri uluslararası öğrenciler de dahil her öğrenciye ücretsiz eğitim alıyor.

HAPİSTEN KAÇMAYI DENEYENE CEZA YOK!

Özgürlük insanın doğasında var olan bir duygu olduğu kabul edildiğinden, Almanya‘da hapisten kaçmaya teşebbüse ceza verilmiyor.

YAZ SAATİ KULLANAN İLK ÜLKE

1916 yılında yaz saati uygulamasını benimseyen dünyada ilk ülke olduğudur. Günümüzde 70 ülkenin kullandığı ve Benjamin Franklin tarafından ortaya atılan uygulamanın dünyada ülke çapında ilk kullanımı Almanya tarafından benimsenmiştir. 1996’da beri Avrupa yaz saati uygulaması, Mart ayının son Pazar günü başlar ve Ekim ayının son Pazar günü biter.

DÜNYADA ÖNDE GELEN KİTAP YAYINCILARINDANDIR

Her yıl 90 binin üzerinde yeni basım yapılmaktadır. Tüm dünyada basılan kitapların yaklaşık %20’sini karşılayan ülkedeki uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı, 500 yılın üzerinde bir zamandır geleneksel hale gelmiş dünyanın en büyük ve en önemli kitap fuarıdır.

 

YÖNETIM SEKLI : Federal Cumhuriyet

BASKENT : Berlin

YÜZ ÖLÇÜMÜ : 357.000 km2

NÜFUS :  Yaklaşık 82 milyon

DIN : Hiristiyan

DIL :   Almanca

PARA BIRIMI :  Euro

SAAT FARKI:  1 saat geri

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.