Aloe Vera’nın Cilde Yaptığı Mucizevi Etkilerini Daha Önce Hiç Duydunuz mu ?

Son güncelleme:

Bügün hepimizin isim olarak bildiği fakat çoğumuz evinin bir köşesinde mutlaka bulunan Aloe Vera bitkisinin cilde inanılmaz etkisini sizler için inceledik. Aloe Vera; saç köklerinden ayak tırnaklarına kadar vücudun bir çok uzvunda etkisini gösteren bu mucizevi bitki; cilt güzelliği açısından kozmetik sektöründe, kalıtsal ve genetik cilt tedavileri açısından ilaç sanayisinde kullanılır. Faydalarının saymakla bitmemesi açısından Mısırda bu bitkiye “Ölümsüzlük Bitkisi” adı verilirken Kızılderililer ise buna “Cennetin Sihirli Değneği” adını vermekteydiler.

Aloe Vera Jel

Aloe Vera Jel

Günümüzde oldukça önemli hale gelen ve gittikçe büyüyen “cilt bakımı ve güzelliği” adı altında bir çok sektör ve firma kurulmuş, kurulmaya devam etmektedir. İçeriğinde A, C ve E vitaminleri bulunurken mineral olarak ise bakır, bakır, kalsiyum, selenyum, magnezyum, potasyum, sodyum başta olmak çinko ve manganez bulunmaktadır. Bunun yanında folik asit, kolin, sakaridler, antrakinonlar ve salisilik asit bileşenleri gibi 75′ den fazla bileşene sahip olan Aloe Vera;  bağışıklık sorunları, diyabet ve kalp hastalıklarına karşı destek tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır.

Görünüş olarak anlatacak olursak; dışı yeşil bir yaprak ile kaplı iken yaprağın içini açtığımızda hafif yoğun kıvamlı jel şeklinde bir sıvıya sahiptir. Kullanıcılar için de asıl önemli olan içinde bulunan bu jeldir. Evinizde bir saksının içinde rahatlıkla toprağa ekip büyüteceğiniz bu mucizevi bitkiyi bu şekilde doğal yollarla kullanabilirken, isterseniz içine farklı karışımlar da eklenerek firmalar tarafından tekrar üretilip eczanelere, aktarlara ya da belli kozmetik markalarına dağıtımı yapıldıktan sonra temin edebilirsiniz. Bitki jel olarak kullanılmasının yanı sıra eczanelerde kapsül şeklinde de bulunmaktadır. Aloe Vera Jeli‘ nin faydalarından bahsedecek olursak ;

-Cilt sorunlarını onarmada etkili bir  tedavi yöntemi olarak kullanılır.

-Yanık, yara ve izlerinin  onarımına yardımcı olur ve onarımın hızlanmasına katkıda bulunur.

-Yüzdeki mimik bölgelerinin veya cildin farklı bölgelerindeki kırışıklıkların gözle görünür şekilde azalmasına yardımcı olur.

-Saç ve saç derisindeki sorunların iyileşmesine fayda sağlar, aynı zamanda saç köklerinin en doğal şekilde  beslenmesine ve saçların en hızlı şekilde uzamasını destekler.

-Kanserin sebep olduğu yaraların ve lekelerin geçmesinde yan tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Aloe Vera Çiçeği

Aloe Vera Çiçeği

Üst başlğımızda aloe Vera Jelinin faydalarından bahsettik. Bu başlığımızın içeriğinde ise Aloe Vera Çiçeği’ nin nasıl evde büyütüleceğiyle ilgili bilgileri sizinle paylaşacağız. Aloe Vera Çiçeği nasıl büyütülür ve nasıl canlandırılır ? Meraklılar için devamı haberimizde…

Aloe Vera çiçeği cildimizi sağlıklı beslememnin yanında cildi sakinleştirir, bunun yanında da vücudumuzun toksinleri atmasına destek verir. Aloe Vera bitkisinin bakımı oldukça basit, hal böyle olunca herkes evinde rahatlıkla Aloe Vera Çiçeği yetiştiriyor.

Aloe Vera daha çok tropikal iklim bölgelerinde yetişir. Ancak yaşadığınız bölgenin özellikleri bu iklim koşullarına uygun değilse bile  bir ev bitkisi olarak iç mekanlarda aloe vera yetiştirmek kolay. Aloe Vera güçlü güneş ışığını tercih etmez, fazla su da istemez. Bu yüzden aşırı sulamanın onu öldürmesi çok olasıdır. Aloe Vera düşük ışıkta yetişir ve ara sıra sulandığı halde hayatına kolaylıkla devam edebilir. Ancak Aloe Vera bitkisinin son nefesini ne zaman vereceğini tahmin edemeyiz, çünkü birden bire güneş ışığının fazla gelmesiyle her an solabilir.

Bir Aloe Vera Bitkisininin Sağlıksız Büyüyeceğinin Belitileri

Aşağıdaki işaretler Aloe Vera Çiçeğinizi sağlıklı olmadığını gösterir. Bu özellikler;

-Yaprakları oldukça incelmiş, yamulmaya başlamış ve rengi sarı veya kahve rengi ise,

-Bitki çok yavaş büyüyorsa,

-Kökler siyah ve pusluysa

-İki yana doğru yapraklar fazlaca açılma gösteriyor ise,

Eğer bitkiniz bu belirtilerin biraz altında görünüyorsa endişelenmeyin. Canlandırmak için gerekli  önlemleri alınırsa hayatta kalma şansı çoğalacaktır.

Peki Aloe Veranızı  Nasıl Yeniden Eski Sağlıklı Haline Dönüştürebilirsiniz?

Şimdi sizlere basit bir şekilde Aloe Veranızı  Nasıl Yeniden Canlandırabilirsiniz bunu anlatacağız.

1. Aşama: Aloe vera bitkisini bulunduğu saksıdan alın ve köklerine göz gezdirin.

-Kökleri zarar vrmeden çıkarmak için toprağı gevşetmek gerekecektir. Toprağı gevşetmek için saksının içine bir mala veya Malaya benzer cisim sokun. Bitki bu yolla kökleri zarar görmeden çıkacaktır.

-Çiçeğinizi olabildiğince sabitlenmiş ve hareketsiz şekilde tuttuğunuzdan emin olun,bitkiyi çekmeyin. Bu ona zarar verecektir.

-Köklerin üzerine içindeki suyun temiz olduğundan emin olduğumuz bir püskürtme kabı ile su püskürtün.

2. Aşama: Sağlıksız ve zayıflamış olan bitki köklerini dikkatlice incelemeye alın.

-Bitki kökleri, kararmış mı veya cansızlaşmış mı bu  açıdan gözlemleyin.

-Elinizde varsa, dikkatli ve özenli kesmek için hijyen açısından emin olduğunuz  bıçak veya  makası kullanarak bitkiye zarar veren köklerden temizleyin. Sararmış, kararmış veya solmuş yapraklarınıda çiçeğe zarar vermeden elnizle koparın veya makas bıçak yardımıyla kesin.

-Yaprakları iki yana fazlaca eğilmiş bitkinin kökünü geniş bir kaba  yerleştirin ve toprakla örtün. Bitkinin  kök kısmının tümünün toprakla örtülü olmasına özen gösterin.

-Bitkinin tabanına birkaç tutam su püskürtün. Yeni saksıya yeniden ayarlamak ve kırılan kökleri onarmak için bitkinin birkaç güne ihtiyacı olduğu için fazla su dökmeyin.

3.Aşama : Aloe veranızı temiz ve çiçeğin sağlıklı büyüyeceğinden emin olduğunuz çiçeğin boyutuyla doğru orantıda bulunan saksı ve toprağa dikin. Bitki ile doğru orantılı saksı şu şekilde olmalıdır; Bitkinin kök sisteminden 1/3 daha büyük boyutu tercih ediniz.

– Saksının dibini kahve filtresiyle hizalayın ve sukulent tarzı bitkiler için elverişli olan saksı toprağı ile doldurun.

Böylece Aloe Vera bitkinizi yeniden eski haline kavuşturabilrsiniz.

Aloe Vera Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?

Aloe Vera Çiçeği Bakımı

-Taze aloe vera çiçeğinin jelini kullanmak istediğinizde yaprakları kesmeyin.

-Yaprağın toprağa yakın olan kısmı yani tabanını, yaprağın toprağa değdiği bölümü keskin bir bıçakla kesin. Ölü yaprakların temileme işlemini yaparken de aynı yöntemi kullanırsanız sağıklı sonuç alırsınız.

-Ayrıca bitkinizin jelini ayıklayabilir,  daha sonra kullanmak için temiz bir kapta serin yerde muhafaza edebilirsiniz.

-Suyun buharlaşmasını azaltmak, böcek, sinek gibi canlıların çiçeğin toprağına yuva yapmalarını yumurta bırakıp çoğalmalarını engellemek için toprağın üst kısmına çakıl taşı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bu tasarımsal açıdanda evinize, ofisinize farklı bir görüünüm kazandıracaktır.

-Yalnızca  toprak kuruduğunda sulayın. Toprağınızın kuru olup olmadığını, parmağınızı toprağa bastırarak veya  görüntü olarak çatlaklıklar var ise toprakta bu şekilde anlayabilirsiniz.

-Aloe Vera çiçeğinizi yaz ve ilkbahar gibi sıcak mevsimlerde daha çok, sonbahar ve kış gibi soğuk mevsimlerde daha az sulayınız. Aksi takdirde bitki kökünde fazla sudan çürüme meydana gelebilir.

-Aloe Veranız kapalı alanda değil dışarıda ise,  2 haftada bir kere sulanması iyi olacaktır.

Aloe Vera bitkiniz  ev, ofis gibi kapalı alanlarda ise  3 veya 4 haftada bir sulamak yeterli olacaktır.

Aloe Vera Bitkisi ile Cildinizi Canlandırmak İstiyorsanız  Bakım Kremi Nasıl Kullanılır ? Sorusunun Cevabı

Cildimize aloe vera ile bol nemlendirmek için, aloe vera  bakım kremini sabah, akşam günde 2 defa  temiz deri  üzerine uygulayabilirsiniz. Cilt bakımını düzenli olacak şekilde uygulandığında, kısa süre içinde Aloe Vera’nın cildi nemlendirdiğini ferahlama hissini kısa sure içinde anlayacaksınız.

Aloe Vera cilt bakım kremi ile cildiniz eskisine gore daha çok nemli, sakinleşmiş ve tazelenmiş  görünecek. Güneşte fazla kaldığınız zamanlarda cildinizde yoğun yanma hissi ve acı oluşur. Böyle günler daha yoğun bir şekilde aloe vera cilt bakım kremini daha yoğun bir şekilde uygulayabilirsiniz, bu kremle güneş yanıklarının verdiği acı ve tahrişi  azaltabilirsiniz.

Aloe Vera’nın Bitkisinin Faydaları Nelerdir, Hangi şartlar altında kullanılabilir?

Afrika bölgesine ait aloe vera, zambakgiller ailesinden kaktüse benzeyen sukulent ailesinden bir bitkidir. Sıcakta büyümeye elverişli olan  aloe vera, ülkemizde Günaydoğu Bölgemizde yetiştirilmektedir.. Tıp  ve güzellik alanında  kullanılan aloe vera için Tıbbi sarısabır da denir. Önceki bölümlerde açıkladığımız gibi zengin içerikli aloe vera, jel ve kabuk bölümleriyle birçok amaçla kullanılmaktadır. En çok yanıklar için kullanılması tavsiye edilen  aloe vera jeli hemderi üzerinden  hem de ağızdan alınarak sindirim yolu ile tüketilir.. Aşağıdaki maddelerde  ise Aloe Vera’nın faydalarını tek tek inceleyelim.

1- ALOE VERA BİTKİSİNİN CİLDE OLAN YARARI

Aloe veranın çok tercih edilen alanı daha once anlattığımız üzere cilt alanıdır. Kan dolaşımını hızlandırması ve iyileşme sürecini de bu sayede hızlandırması sebebiyle yara ve yanık izleri  için alo vera jeli çok  kullanılır. Aynı zamanda UV ışınlarından da koruyan  aloe vera, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için doğal bir güneş koruyucu olacaktır sizing için. Güneşe çıkmadan önce sürmeniz yeterli olacaktır.

2- KABIZLIĞIN GİDERİLMESİNE YARDIMCI OLUR

Vücudumuzu toksinlerden temizlemek ve bağırsakları zararlı bakterilerden arındırmak  için de tavsiye edilen  aloe vera, kabızlığı faydalıdır. Ancak yoğun kullanımda vücut buna alışacağından zamanla etkisi azalabilir aloe veranın kabızlık konusunda. O yüzden kararında kullanmak en faydalısı olacaktır.

3- AĞIZ VE DİŞ BAKIMINDA OLDUKÇA ETKİLİDİR

Ağız içi iltihapları,apseleri ve dişlerde oluşan bakteriler ile oluşan dişeti iltihabı, stomatit gibi sorunlar için aloe veranın içindeki jeli ve dış kabuki bölümünü kullanabilirsiniz. Aloe verayı kabuki ve jelle ezip ağzınızda  bulunan  yaraya sürdüğünüzde etkisini gösterecektir.

4- BAĞIRSAK SORUNLARINDA DA OLDUKÇA ETKİLİDİR.

Kahvaltıdan once karna tüketeceğinizn aloe veralı karışım sayesinde bağırsak sorunlarını giderebilirsiniz. Bunun için dört malzemeyi karıştırıp içmeniz gerekir: bal, portakal suyu, aloe vera, su.

5- AKNELER İÇİN DE BİR MUCİZE JEL OLAN ALOE VERA

İltihap sökücü özelliğe sahip aloe vera, resmen akne düşmanıdır. Aloe vera içerikli bir sabunu veya yüz temizleme jelini  sabah – akşam düzenli kullanarak sivilcelerin oluşumu engellenir.  Aynı zamanda aktif aknelerin iyileşmesini sağlar,ciltteki yağ oranını dengeler. Aloe vera içinde bulunan jeli ise sivilcenin şişkinliğini azaltmak, cildinizin yumuşaması , ölü derilerin yok olarak cildin kendini  tazelemesine olanak sağlar.

6- SELÜLİTTE DE ETKİLİ ALOE VERA

Aloe vera  bitkisinin en büyük faydasından biri de selülite karşı çok etkili olmasıdır. Bu durum dermatolojik olarakta kanıtlanmıştır. Düzenli  spor ve dengeli, sağlıklı beslenme ile birlikte aloe vera, selülit oluşumunun da önüne geçer. Ancak spor ve beslenme olmadantek başına etkili olamayacağı bilinmelidir.

7- CİLT BAKIMI OLUR DA SAÇ BAKIMI OLMAZ MI ?

Aloe vera, cildi koruduğu gibi saç derision de UV ışınlarından korur.  Saçı günlük olacak zararlı etkilerden korur . Daha parlak, canlı bir deriye ulaştırır. Saçınızı aloe vera ile yıkadığınızda kepek sorunlarınıda çözmüş olursunuz. Günüzüzde içerisinde aloe vera olan şmpuanlarda oldukça popular. Sakinleştirici  özelliğinin olması  nedeniyle aloe vera ile saçı temizlediğinizde sonrasına stres seviyenizin düştüğüne şahit olacaksınız.

8- ZAYIFLAMAK İSTEYENLER İÇİN DE ETKİSİ BÜYÜKTÜR.

Aloe vera ile hazırlanmış zayıflama kürünü diyet listenize ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki kürü, sabahları aç karnına tüketmeniz kilo vermenize olanak sağlayacaktır.. Kür tarifi; bir adet orta boy aloe vera yaprağı, bir çorba kaşığı bal ve bir limonun suyu. Verilen  malzemeler karıştırılıp süzülür. Elde edilen su sabahları aç karnınıza içilir.

VE İŞTE DAHA BİLMEDİĞİNİZ ALOE VERANIN BİRÇOK FAYDASI

Aloe vera mucize bitkisinin yukarıda ayrıntılarını anlattığımız yararlarının dışında  pek çok işlevi ve yararı bulunmaktadır. İşte mucize bitki alove veranın sırasıyla tüm faydaları şunlardır;

Beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler.

Sindirim sistemini güçlendirir.

Mide ağrılarını en aza indirir. Mide yanması ve sindirim sorunlarında etkili olur.

Cildi iyileştirir, nemlendirir ve yıpranmış hücreleri onarır, yeniler.

Kuru ciltlerde rastlanan pul pul olma ve kızarıklık için aloe vera yağı, aloe vera sabunu kullanımı etkilidir.

Aloe vera bitkisinin içeriği, yanıklar, apseler  ve güneş yanıkları tedavilerine yardımcı olur.

Diş eti sağlığını korur ve onarım sağlar.

Bağırsak sorunlarına etkisinden dolayı kolon kanseri riskini azaltır.

Bağırsak mantarlarını yok eder.

Böbrekleri hastalıklarını engeller, idrar yolu iltihap ve rahatsızlıklarına engel olur.

Aloe vera, vücutta bulunan enzimleri depolar.

Vücutta enfeksiyon oluşumunu engeller.

Metabolizmayı hızlandırırarak zayıflamaya katkı sağlar.

Kandaki oksijen oranını artıran aloe veranın iltihaplanmaya karşı bir duvar ördüğü aşikardır .

Cildi nemlendirmesi ve kolojen miktarını artırmasından dolayı yaşlanmasını önler.

İçerdiği antioksidan maddeler  ile aloe vera, tümör oluşumunu engeller.

Kolesterol seviyesini düşürür.

Damar tıkanıklığını önler ve kalp damar sağlığına fayd sağlar.

Aloe vera ile ufak cilt alerjileri tedavi edilir.

Aloe vera, rahatlatıcı özelliği ile depresyon, anksiyete gibi psikolojikproblemlere neden olan sorunların giderilmesine olanak sağlar.

Aloe vera bitkisi radyasyon etkilerini en aza indirir.

Diyabete iyi geldiği de etkileri arasındadır.

Haşere sokmalarına karşı aloe vera jeli faydalıdır.

Egzama ve sedef hastalığına fayda sağlar.

Aloe vera bitkisi kaynatılarak ağız yoluyla alındığında astımın etkisini azaltır.

Aloe vera suyu, göz iltihaplarına iyi gelir.

Aloe vera jeli veya aloe vera kremi donmadan kaynaklanan doku hasarlarına iyi gelir.

Elma ve aloe vera birlikte tüketildiğinde aloe vera suyu müshil görevi görür.   

Evdeki İmkanlarla Aloe Vera  Kremi Nasıl Hazırlayabiliriz ?

Yaraların daha çabuk iyileşmesine lanak sağlayan aloe vera jeli hazırlamak için malzemeler şunlardır:

Kesme tahtası

Keskin  fileto bıçağı

 Aloe vera bitkisi

Temiz  tabak

Temiz pamuklu  havlu

Steril  cam kavanoz

Taze limon suyu

Mutfak robotu

HAZIRLANIŞI

Aloe vera jeli hazırlamak için ilk once ellerin ve ortamın temiz  olması önemlidir. Böylece bakteri oluşumunun engellenmiş olunur. Aloe vera bitkisinden kalın, olgun ve koyu yeşil olan yaprağından bir tanesini seçin. Genellikle besin açısından en zengin yapraklar, en eski, en dıştaki ve kalın yapraklardır. Yaprakları, kesme tahtası üzerine yatırarak tabana yakın kısmından kesin. Yaprağı yıkayıp kuruladıktan sonra 45 derecelik açıyla 15 dakika bir kap içine koyun.  Bu şekilde acı aloe vera suyunun akmasını sağlamış oluruz. Bu su, laksatif etkiye sahip olup güçlü bir müshildir.

Sonrasında her iki yandaki dikenli kenarlar incecik kesin ve üst yaprağı çok ince ve dikkati bir şekilde keserek çıkarın. Ortasındaki jeli, bir kaşık yardımıyla bir kavanoz içine ekleyin. Üzerine biraz limon suyu koyduğunuz bu jeli mutfak robotu ile karıştırın. Hazırlanan bu jeli buzdolabında saklayın.

Kullanımı: Uygulamak istediğiniz bölgeye günde 3 kere 30 ml olacak şekilde sürünüz. Yara tamamen iyileşene kadar bunu tekrar edin.

YÜZDEKİ AKNELERİ YOK EDEN ALOE VERA JELİ

Aloe veranın akneleri  yok etme özelliğinden bahsetmiştiK. Bunun için size vereceğimiz tarifi uygulayabilirsiniz. Sivilcelere karşı etkili olan aloe vera jeli için gerekli olan malzemeler : 1 tatlı kaşığı organik hindistan cevizi yağı, 2 yemek kaşığı doğal aloe vera jeli, 1 yemek kaşığı patates suyu.

Bu malzemeleri robotta karıştırdıktan sonra temizlediğiniz cildinize sürünüz. Sonra 3-4 dakika masaj yapınız. Ve kurumasını bekleyin. Maske kuruduktan sonra ılık suyla yıkayarak iyice durulayın. Sonrasında nemlendirin. Hafta iki kez bu şekilde uygulayarak yüzünüzdeki aknelerden kurtulabilirsiniz.

ALOE VERA SUYU HAZIRLANIŞI

Bu tarifle hazırlayacağınız aloe vera suyu, ülser, gastrit gibi sindirim sorunlarını gidermek için kullanabilirsiniz. Aloe veranın yaraları iyileştirme özelliğinden aloe vera suyu içerek de yararlanabilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER

800 gr Aloe Vera jel

100 ml limon suyu

200 gr bal

500 ml su

Aloe veranın dikenlerinden kurtulduktan sonra jelini çıkarın. Blender içine bu jel ile birlikte diğer malzemeleri ekleyerek iyice çırpın. Ve aloe vera suyU hazır.

Aloe Vera Egzamaya İçin de Oldukça Etkili…

Aloe Vera Egzamaya İyi Gelir mi ?

Aloe Veranın Egzamaya Etkileri

Egzama şiddetli kaşıntıyla oluşan cilt hastalığıdır. Aloe Vera son zamanlarda  egzama tedavisinde kullanılmaya başlanan faydalı bitkilerden biridir. Peki Aloe Vera, egzama tedavisinde nasıl kullanılır ? İşte bu sorunun cevabı…

Egzama sık rastlanan, kaşıntıyla ortaya çıkan özelllikle el ve ayaklarda oluşan cilt hastalığıdır.. Her türlü tavsiye ya da bilgi egzama rahatsızlığı olanlar için önemlidir. Tabi ki öncelikle bir hekim tarafından önerilen tedaviyi dikkate almak önceliktir. Ancak yan etkisi olmayan bitkisel ürünleri kullanmakta fayda sağlamaktadır. Aloe Vera da bu bitkilerden birisidir. Birçok bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde adı sıklıkla geçen çok faydalı  olması açısından etkileri de  artmaktadır. Özellikle yanık tedavisindeki etkisi ile bilinen aloe vera egzama tedavisi için de önerilmektedir. Aloe veranın cilt yumuşatıcı ile yenileyici özelliğinin egzama üzerinde etkisi oldukça önemlidir.

Aloe vera iki şekilde kulanılabilir; Çay olarak tüketilebilir. Ayrıca; solüsyon olarak haricen tatbik edilebilmektedir. Aloe vera bitkisinin evde yetiştirilmesi ile de uygulama (yaprağını keserek) yapılabilir ama suyunun temas ettirilmesi gecikmesi halinde faydasını yitirebilecği için solüsyon olarak alınarak tatbik edilmesi daha yararlı olacaktır. Eczanelerde jeli, solüsyonu ve serumları bulunmaktadır. Bu şekilde alıp kullanmak mümkün olabilmektedir.

Aloe vera özellikle egzamanın başlangıcı olan akut devresinde kullanılmaya başlamasında çok  fazla fayda sağlamaktadır. Çocuklar için özellikle sağlıklı olması açısından kullanılmasında yarar vardır.

Aloe veranın içerisinde; çok sayıda vitamin ve mineraller ile amino asitler ve antioksidanlar vardır. Vitamin A, C, E ve B12 cilt onarımı için oldukça önemlidir. Bu nedenle egzama hastalığının cilt hastalığı olması nedeniyle etkisinin olacağı ortadadır.

Aloe Vera’nın Yan Etkileri ve Alerjik Özellikleri Var mıdır ?

Aloe Veranın Yan Etkileri

Aloe Veranın Yan Etkileri

Aloe veranın kozmetik malzeme yapımı ve ilaç yapımında kullanımı oldukça fazladır; fakat bu bitki, bazen yan etki de yaratabilir. Aloe vera  dünyada çeşitli kullanım alanlarına sahip, popüler bir bitkidir. Afrika kökenli olduğundan bahsetmiştik fakat  bu bitki artık dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilir. Tıp alanında kullanımının yanında, makyaj malzemlerinin vs. yapımında kozmetik alanında da amaçlar için de kullanılır. Aloe vera yaygın olarak tıp alanında kullanılsa da alerjik insanlarda yan etkiler geliştirmeye eğilimli olsa da, bu tür reaksiyonlar bazen çok normal insanlarda da meydana gelebilir. Yabancı maddeler ile aloe vera karışınca ürünlerinin kullanımı da  sorunlara neden olabilir. Aşırı yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda alerjik nedenler, aloe veranın  yan etkilerinin arasındadır.

Aloe Veranın Ağızdan Kullanımında Yan Etkileri Oluşur mu ?

Aloe Vera cilde direct uygulandığı gibi ağızdanda alınabilir. Bölgesel uygulama ile karşılaştırıldığında yan etkilerin olasılığı, ağızdan alım durumunda daha fazladır..

-Alerjik vücut tepkileri, aloe vera kullanımının sık görülen yan etkileri arasındadır. Bu durum, ağızdan alımın yanı sıra bölgesel kullanım için de olasıdır. Bazı insanlar kaşıntı ve pul pul deri döküntüsü gibi küçük alerjik tepkiler geliştirirken, diğerleri yüzde şişme, solunum sorunları ve göğüste sıkışma hissi gibi şiddetli belirtilerle karşılaşabilir. Şiddetli alerjik tepkiler durumunda, derhal tıbbi yardım isteyin ve aloe vera kullanmayı bırakın.

-Müshil olarak aloe veranın ağız yoluyla alımı, karın krampları ve ishale sebep olabilir. Bu tür durumlarda, aloe veranın uzun süreli kullanımı bağımlılığa sebep olabilir ve kullanımı kesildikten sonra ciddi kabızlık sorunu ortayaçıkabilir. Hemoroidi olan kişiler belirtileri kötüleştirebileceğinden aloe vera kullanmamalıdır.

-Aloe vera’nın laksatif etkisi, kanda elektrolit dengesizliklerine sebep olabilir. Bu durum kanda potasyum seviyesini düşürebilir ve düzensiz kalp atışları, halsizlik ve kasların yumuşamasıyla sonuçlanabilir. Aloe vera kullanımının yan etkileri diyabet, kalp hastalıkları veya böbrek hastalığı olan kişilerde belirgin şekilde görülür. Bu nedenle bu tür kişilerin aloe vera veya ürünlerinin kullanımından kaçınmaları gereklidir.

-Sıçanlarda yapılan deneysel çalışmalar aloe vera yapraklarından yapılan aloe özünün, kanserojen olabileceğini kanıtladı. Bu yüksek ihtimalle içerdiği aloin maddesinden kaynaklanmaktadır. Bazı aloe vera türleri daha yüksek düzeyde aloin içerirler. İnsanlarda kanıtlanmış böyle bir durum söz konusu olmamasına rağmen, bu olasılık yine de  yok sayılamaz. Bu nedenle aloin içermeyen aloe vera ürünlerinin güvenli olduğu söylenebilir. Ayrıca daha uzun süreler aloe vera kullanımının, kolorektal kanser riskini artırabileceği  ileri sürülmektedir.

-Aloe veranın ağızdan kullanımı kan şekerini düşürebilir. Diyabet tedavisi gören veya hipoglisemisi olanlar aloe vera kullanmadan önce uzmana danışmalıdır. Tiroid bozuklukları olan kişiler de aloe vera alımından kaçınmalıdır.

-Aloe veranın çok sık kullanımı vücudun susuz kalmasına ve kırmızımsı idrara neden olabilir. Çok ciddi yan etkilere neden olabileceğinden aloe vera enjeksiyonlarından kesinlikle kaçınılması gerektiğine dikkat etmek de önemlidir.

Aloe Veranın Bölgesel Kullanımı ve Yan Etkileri:

Genellikle, aloe veranın bölgesel kullanımının ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak bazı kişilerde batma hissi, kaşıntı veya duyarlılık reaksiyonlarına neden olabilir. Bu bitkinin ağızdan kullanım durumunda olduğu gibi, bölgesel uygulama da alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Sarımsak, soğan ve lale (Liliaceae familyasına ait olanlar) gibi bitkilere alerjisi olanlar aloe vera kullandıktan sonra alerjik reaksiyonlar geliştirebilir. Eğer kaktüs gibi bitkilere alerjiniz varsa, aloe vera bitkisine de alerji riskiniz artmış olacaktır. Bazı insanların doğdukları zamandan beri aloe veraya alerjisi olabiilir, aynı zamanda düzenli olarak aloe vera kullananlar bir anda alerjik reaksiyonlar geliştirebilir. Bu semptomlara neden aloe vera ile reaksiyona giren toksin veya vücuttaki başka maddenin varlığı olabilir. Bu tür reaksiyonlara neden maddeleri bulmaya çalışın. Bu gibi durumlarda ya aloe vera kullanmaktan vazgeçmelisiniz ya da reaksiyonlara neden olan diğer maddelerden kaçınmalısınız. Doktorunuza ya da bitkisel bir uzmana danışabilirsiniz.

Ciddi yanıklar ve yaralar üzerinde aloe vera kullanmanın iyileşme sürecini geciktirebileceği söylenebilir. Aynısı cerrahi yaralar için de geçerlidir. Kızarıklık ve yanmaya neden olabileceğinden dermatolojik cilt tedavileri sonrası yüzünüze aloe vera ürünleri uygulamayın. Güneşe çıkmadan önce cildinize aloe veralı ürünler sürmeyin çünkü uygulanan alanlarda döküntülere neden olabilir.

MUCİZE OLARAK TANITILIYOR

Üretici firmalar aloe vera’yı her derde deva bir mucize olarak tanıtıyorlar. İddiaya göre aloe vera, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, ağız ve boğaz hastalıklarını, bronşiti, zatürreeyi, vajina bölgesindeki miyomları, hemoroidi, prostatı, cilt ve böbrek hastalıklarını, kireçlenmeyi, damar tıkanıklığını, koliti, ülseri, astımı ve kanseri tedavi ediyor.

Ancak ABD Ulusal Kanser Enstitüsü ve FDA (Gıda ve İlaç Kurumu) aloe vera’nın ağızdan alınması halinde dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılar yapıyor. Ağızdan alınarak kullanımında tedavi edici özelliği hakkında bilimsel hiçbir veri yok deniliyor. Haricen kullanımında ise zararlı olmadığı biliniyor. Bitkinin tıbben kanıtlanmış tek etkisi kaydırıcı özelliği nedeniyle bağırsakları çalıştırmasıdır.

Gebelik ve Emzirme Sırasında Aloe Vera Kullanımı

Gebelik ve Emzirme Sırasında Aloe Vera Kullanımı

Hamilelik ve emzirme sırasında aloe veranın ağızdan kullanımı dematologlar tarafından kesinlikle  tavsiye edilmez. Bu durum kusma, ishal, bulantı ve rahim kasılmaları nın berabaerinde getirdiği düşüklere sebep olanilir. Emziren anneler de yenidoğanda sağlıksal bir takım sorunlara sebep olabilen, aloe vera ürünlerinin oral kullanımından mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Aloe veranın bölgesel uygulamasının yan etkilerden yoksun olduğu herkes tarafından söylense de, mutlaka kullanmadan önce doktorunuza sormanızda fayda vardır. Bunun yanında küçük çocukların da aloe vera kullanmaması doktorlar tarafından önerilir.

İlaç Etkileşimleri:

Gebe ve emziren anneler, ağızdan aldığında, aloe vera bazı reçeteli ilaçlar ile etkileşime girebilir. Ancak bu durum gebe ve emziren anneleri değil düzenli ilaç kullananlar başta olmak üzere bütün herkesi olumsuz yönde etkileyebilir. Bunlardan birisi kan şekerini düşürmek için kullanılan diyabet ilaçlarıdır. Aloe veranın da kan şekeri düşürücü özelliklere sahip olduğu söylenir. Yani aloe vera kullanan diyabet hastalarının, ilaçlarının dozunu doktor kontrolü altında mutlaka azaltmaları gerekebilir. Bunun yanında kan şekeri düzeyleri de dikkatli bir şekilde hastalar tarafından takip edilmelidir. İdrar söktürücüler kandaki potasyum düzeylerini düşürür. Müshil etkisi nedeniyle aloe vera da aynı etkiye sahiptir. Yani her ikisinin aynı anda alınması tavsiye edilmez.

Aloe Vera Dünyada da Bu Kadar Etkili mi ?

Türkiye’de sarı sabır olarak bilinen aloe vera bitkisinin anavatanı Afrika’dır. Bir bakıma görünüş olarak kaktüs bitkisine de benzeyen Aloe Vera , zambakgiller familyasının bilinen 200’den fazla çeşidi bulunmaktadır.

Bitki yaklaşık beş yıla yakın bir sürede olgunlaşıyor. Olgunlaştıktan sonra ise yapraklarının özü, içindeki jelin karışımı ile doğal bir bitki suyu haline dönüştürülüyor. Tarih boyunca uzun yıllar iyileştirici ve güzelleştirici etkisi nedeniyle kullanılan bitki, 1968 yılında Dr. Bill Coats’un oksitlenmenin zararlı etkilerinden koruyucu ‘‘stabilizasyon’’ adını verdiği formülü geliştirmesiyle birlikte  günlük kullanım için yasal hale geldi. Bu paragraf ile beraber Aloe Veranın dünyada da etkili olduğunu anlamış bulunmaktayız.

Bildiğiniz gibi Aloe vera bugün kullandığımız pek çok ürünün içeriğinde bulunuyor. İçinde aloe vera bulunan bir çok ürün yok satıyor. Ancak saf haldeki aloe vera genellikle birebir satış yapan firmalar tarafından satılıyor, yani işlenmemiş halde alınıp işleniyor.  Hatta bu firmaların dünyada ve Türkiye’de lobi faaliyetleri yürüttüğü ve pek çok ülkenin bu ekonomik lobilere karşı koyamadığı biliniyor.

Saf aloe vera ürünlere sahip olmak isteyenler bireysel distribütörleri bulmak durumunda. Ancak bu da sanıldığı kadar zor değil. Firmalar hemen hemen her gün distribütörlük ağlarını genişletmek için yüksek maaşlar vaat ettikleri ilanlar veriyorlar. Başvuranlar genellikle büyük salonlarda yapılan toplantılara katılıp, hem ürünleri tanıyorlar hem de distribütörlük şartlarını öğreniyorlar. Distribütörler satış yapmasalar bile üye yaptıkları kişilerin satışlarından pay alıyorlar.

MUCİZE OLARAK TANITILIYOR

Firmalar aloe vera’yı her derde deva bir mucize olarak tanıtıyorlar. İddiaya göre aloe vera, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, ağız ve boğaz hastalıklarını, bronşiti, zatürreeyi, vajina bölgesindeki miyomları, hemoroidi, prostatı, cilt ve böbrek hastalıklarını, kireçlenmeyi, damar tıkanıklığını, koliti, ülseri, astımı ve kanseri tedavi ediyor.

Ancak ABD Ulusal Kanser Enstitüsü ve FDA (Gıda ve İlaç Kurumu) aloe vera’nın ağızdan alınması halinde dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılar yapıyor. Ağızdan alınarak kullanımında tedavi edici özelliği hakkında bilimsel hiçbir veri yok. Haricen kullanımında ise zararlı olmadığı biliniyor. Bitkinin tıbben kanıtlanmış tek etkisi kaydırıcı özelliği nedeniyle bağırsakları çalıştırması.

Aloe vera ürünlerini Türkiye’ye pazarlayan Forever Living Products Türkiye Genel Müdürü İlker İşmen, kısa süre önce Zaman Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, distribütörlerinden bazılarının aloe vera’yı bir mucize olarak anlatmasının firmaya da çok zarar verdiğini belirtti. İşmen, bitkinin yalnızca bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ancak kullanırken doktora danışılması gerektiğini söylüyor.

Aloe Vera Spreyi Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?

Aloe Vera Acil Yardım Spreyi nedir? Ne işe Yarar? Faydaları Nelerdir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? İnsanlar hakkında Ne diyor? Sizler için bu konuyu derledik, ayrıntılar haberimizde…

Aloe Vera Acil Yardım Spreyi’nin Özellikleri

Aloe Vera acil yardım spreyinin içerisinde % 83 oranında Aloe Vera Jeli ve oldukça faydalı olan 12 bitki esansı ile güçlü etkiye sahip en çok satan ve  en çok bilinen üründür.

Kullanıldığında gergin cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur, rahatlatır ve serinleterek yoğun bir nemlendirme sağlar.

Bu çok amaçlı cilt bakım ürünü rahatlatıcı ve serinletici etki yaratır. Gergin cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve yoğun nem sağlar. %83 Aloe Vera ve aynısafa çiçegi, asil otu, papatya, adaçayı ekstresi ve artı olarak propolis gibi 12 özel ve etkisi kanıtlanmış bitki özünden oluşmaktadır.

Aloe Vera Acil Yardım Spreyi Nasıl Kullanılır?

Gerek olduğunda cilde püskürtün, by işlemi yaparken spreyin göz bölgelerine gelmesinden sakının. Ferahlatan ve yenileyici etkisi ile bu sprey , kuru cilde veya güneşlenmenin ardından değişik bölgeler için “SOS bakım” ürünü olarak kullanılmaktadır.

Spreyin kıvamı jelden daha sıvı halde olan bu ürünü sıktığınız bölgeye elinizle yayarak da kullanabilirsiniz.

Aloe Vera acil yardım spreyi, olabilecek her hangi bir yaralanmada da iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Aloe Vera Acil Yardım Spreyi Hakkındaki Çalışmalar Nelerdir?

Kullanıcıların:

• % 100’ü ciltlerindeki  tahrislerin yüksek oranda azaldıgını onaylıyor.

• % 100’ü bu spreyin kasıntıyı yüksek oranda dindirdigini onaylıyor.

• % 100’ü cildi yüksek oranda rahatlattıgını onaylıyor.

Aloe Vera Acil Yardım Spreyi Uzman İpucu

Ayakta kaldığımızda ayaklarımız çok çabul yorulurlar. Aloe Vera  Acil Yardım Spreyi,özellikle bu durumlarda  anında serinletici etki yaratır. İçinde bulunan bitki özleri sayesinde cildi ferahlatır.  Erkekler sürekli tıraş olmak zorunda olduklarından dolayı tahriş olmuş bir cilde sahiptirler. Aloe Vera Acil Yardım Spreyinden yararlanmak için tıraşın hemen ardından ele sıkın ve yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayarak yedirin. Böylece tahriş olmuş cilt yatışır. Aynı zamanda kuru, tahriş olmuş saç derisine Aloe Vera Acil Yardım Spreyini, kolayca sıkın ve parmak uçlarınızla yumuşakça masaj yapın. Saç derisinde tazelenmiş bir hale gelmesine sebep olur.

Aloe Vera Haftada Kaç Kez Kullanılır ?

Aloe vera jelinden tam anlamıyla faydalanmak için cildinizi hafifçe kurulayın. Bunun için çok sert  masaj yapmanıza gerek yoktur nazik hareketler yapabilirsniz. Eğer jel çok fazla emilirse, tam tersi şekilde cildinize teki edebilir ve yüzünüzün çok fazla  kurumasına sebebiyet verebilir.

Sadece ince bir jel tabaka kullanın. Ekstra kalın bir katman herhangi bir ek fayda sağlamaz.

En iyi sonuç alabilmek  istiyorsanız, aloe vera jeli yüzünüzde yaklaşık 10 dakika bekletin, bunun ardından yüzünüzü soğuk suyla iyice yıkayın ve kurulayın. Aloe vera jeli cildinizde çok uzun süre kalırsa kuruma etkisi gösterebilir. Bu nedenle 10 dakikadan fazla cildinizde jeli bekletmeyin.

Ortalama yüzünüzü günde iki kez aloe vera jeli ile temizlemeye çalışın. Aloe vera jeli, doğru kullanılırsa eger, hem yüz toniklerinin hem yoğun nemlendirici kremlerin yerini alabilir. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yüzünüze ince tabaka halinde sürün. Soğuk suyla durulayın ve ardından  yumuşak bir havlıyla yüzünüzü kurulayın.

Ancak bu işlemi yaptığınız sırada yüzünüzü, özellikle de gözlerinizin etrafındaki hassas olan bölgeleri ovalamaktan mutlaka kaçının. Bu cildinize zarar verebilir ve ya tahrip edebilir.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz cildinizi nemlendirmek için yüzünüzü  fırçalayın. Cildiniz yağlı ve akneye eğilimli ise, geleneksel nemlendiricilerin sadece cildinizin kırılma eğilimini kötüleştirdiğini görebilirsiniz. Ancak Aloe Vera bitkisi bunların aksine cildinize sağlıklı nem kazandırır.  Gözeneklerinizi  tıkayan tüm ölü  hücrelerinizi nazikçe temizleyen güçlü bir ovalama için kahverengi şekeri ve aloe vera jelini birleştirdiğiniz taktirde daha kalıcı ve sonuç odaklı bir cilde sahip olursunuz.

Bu fırçalamayı yapmak oldukça basit bir kaç işlem gerektirir. Bunun için avucunuzun içine az miktarda kahverengi şeker dökün. Aloe vera jelini ilave ederek şekere iyice nemlendirin. İşte hepsi bu kadar kolay…

Bu kolay karışımı gözünüzün çevresinden uzak tutarak karışımı tüm yüzünüze eşit şekilde yayarak ovalayın. 1 ila 2 dakika nazikçe masaj yapın, sonra soğuk suyla durulayın ve cildinizi güzelce kurulayın.

Bu fırçalamayı haftada en az iki kez veya gerektiği şekilde cilt tipinize göre kullanın. Cildiniz aşırı yağlanırsa kullanmayı bırakın. Hangi cilt problemi için ne kadar kullanımın uygun olacağını aşağıda belittik…

Sivilce için: Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yüzünüzü yıkadıktan sonra Aloe vera jelini kullanabilirsiniz.

Yanık için: Günde iki kez yanık olan yere Aloe vera jeli sürebilirsiniz. Tam anlamıyla bir iyileşme için en az 4 hafta kullanmanız önerilir.

Uçuk için: Uçuk çıkan bölgeye parmak ucu miktarında Aloe vera jelini sürüp  dairesel hareketlerle ovalayarak kullanabilirsiniz. 2 hafta boyunca düzenli olarak günde iki kere sürdüğünüz taktirde uçuğun iziyle birlikte çok çabuk iyileştiğini gözle görülüt şekilde fark edeceksiniz.

Kaşıntı ve döküntü için: Günde iki kez Aloe vera jeli sürerek 8 hafta boyunca boyunca düzenli kullanabilirsiniz.

Hangi Ürünler İle Aloe Vera Karıştırılıp Maske yapılabilir ?

Aloe Vera İle Yapılacak Maskeler

Gül suyu ile Aloe vera yüz maskesi

Malzeme olarak gül suyu, bir tane salatalık ve iki yemek kaşığı Aloe vera yeterli olacaktır.

Salatalığı blendardan geçirin. Blendırın içinde krem halini alıncaya kadar ezilir ve inceltilir.

Bir çay kaşığı kadar gül suyunu bir tabağa koyun.

Daha sonra salatalık kremini tabağın içine koyun.

Ardından yaklaşık iki yemek kaşığı kadar Aloe vera jelini karışıma ekleyin ve karıştırın.

Uygulamadan önce yüzünüzü ılık su ile iyice yıkayın. Parmaklarla beraber içten dışa doğru dairesel hareketlerle  yüzünüze yavaşça sürün. Yaklaşık 15-20 dakika kadar kurumasını bekleyin. Bu işlemin ardından yine ılık su ile yıkayın. En son adımda ise soğuk suyu yüzünüze yavaş yavaş çarparak temizlenen gözeneklerinizin açılmasını sağlayın.

Aşağıdaki tarifleri Aloe Vera ile karışım yaparak yine aynı yöntemle yüzünüze sürüp uygulayabilirsiniz.

Badem yağı ile Aloe vera yüz maskesi

Domates suyu ile Aloe vera yüz maskesi

Esmer şeker ile Aloe vera yüz maskesi

Yumurta ile Aloe vera yüz maskesi

ALOE VERA CİLT LEKELERİNE İYİ GELİR Mİ?

Aloe vera cildi besleyen ve onaran özelliği ile ciltte meydana gelen lekeleri onarmaya yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki aminoasit, mineral ve vitaminler bu lekeleri onarmayı sağlayan özellikler mevcuttur. Aloe vera kullanıcıları da cilt lekelerine iyi gelmesi hakkında oldukça olumlu yorumlar yapmaktadırlar. Tabii bu durum kişiden kişiye göre de değişiklik gösterecegini de unutmamak gerekir. Çünkü herkesin cilt yapısı farklıdır ve farklı etkilerin de görülmesi yüksek ihtimaldir.

YÜZDEKİ SİVİLCE İZLERİ KAÇ GÜNDE GEÇER?

Yüzünüzdeki sivilce izlerine düzenli tedavi uygulandığı taktirde 7-14 gün içerisinde düzelme gösterir. Ancak bazı kişilerde daha uzun zaman alarak bir ay kadar süreyi bulması olasıdır. Bu sebepten dolayı doğru yöntemi uygulamak oldukça yüksek önem arz etmektedir. Kuru ve yağlı cilde göre yöntemler değişiklik gösterir. Bununla ilgili olarak mutlaka uzman bir dermatoloğa görünmek gerekmektedir. Dermatoloğun size önereceği kremleri kullanarak daha kısa bir zamanda iyileşme gösterebilirsiniz.

Evde Kolayca Hazırlayacağınız Jel Maskeleri

Aloe vera bitkisinin yapraklarının içinde  bulunan bu mucizevi jeli çıkarmak için bıçak yeterlidir. Bıçağı alarak olgun aloe vera yaprağını uzunlamasına kesin. Yapraklarını kestiğiniz bölgeden yavaşça ikiye bölün. Böylece yaprakların içerisindeki aloe vera jelini rahatlıkla görebilirsiniz. Aloe vera jelini dikkatli bir şekilde yapraklardan sıyırın ve bir kasenın içine boşaltın. Bu basit yöntem ile aloe vera yaprağının içindeki jele kolaylıkla ulaşabilir ve evde kolayca jeller hazırlayabilirsiniz !

Şu bilgiyi de ekleyelim;  eğer Jeli kısa zaman içerisinde kullanmayacaksanız, olgun yaprakları parçalara ayırıp dilimleyerek derin dondurucuda ve ya buzdolabında saklayabilirsiniz.

1. Kuru ciltler için aloe vera jel maskesi

4 yemek kaşığı aloe vera jelini  bir blender’ın içerisine koyun. Blendırın üzerine yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar yoğurt , bunun üzerine 6 yemek kaşığı salatalık suyunu üzerine ilave edin. Bu malzemelerin hepsini bir kaba koyup güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi cildinize dairesel hareketlerle  yaklaşık  15-20 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla maskeyi durulayın. Bu maskeyi haftada ortalama 3-4 defa uygulayabilirsiniz. Eğer cildiniz hassas ise isteğe bağlı daha aza indirebilirsiniz.

2. Yağlı ve akneli ciltler için aloe vera jel maskesi

Bir blender’ın içerisine 1 yumurta, yaklaşık 3 yrmrk kaşığı kadar aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı bal ve 2-3 tatlı kaşığı arpa ununu ilave edin. Bu malzemelerin hepsini iyice karıştırın ve ardından cildinize masaj yaparak uygulayın. Maske kuruyana kadar ortalama 15-20 dakika kadar bekleyin. Ardından cildinizi ılık su ile güzelce durulayın. Hazırladığınız bu maskeyi haftada tercihe göre 2 3 kez uygulayablirsiniz.

3. Karma ciltler için aloe vera jel maskesi

Bir blender’ın içerisine 4 yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ve yarım limonun suyunu ekleyin, güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi cildinize uygulayın ve 20 dakika kadar bekleyin. Ardından soğuk suyla durulayın. Hazırladığınız bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

4. Hassas ciltler için aloe vera jel maskesi

Bir blender’ın içerisine 4 yemek kaşığı kadar aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ekleyerek iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz  maskeyi cildinize hafif bir şekilde masaj yaparak uygulayın ve bu işlemin ardından yaklaşık 15 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık suyla yüzünüzü iyice durulayın. Hazırladığınız bu maskeyi haftada 2 ya da 3 defa temiz cildinize uygulayabilirsiniz.

6. Siyah nokta önleyici aloe vera jel maskesi

1/2 salatalığın kabuğunu tamamen soyun ve  küçük parçalara ayırın, ardından blender’a koyun. Salatalığı geçirdikten sonra içine 2 yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yoğurt ve yarım limon suyunu karışıma ekleyin, ardından hepsini güzelce karıştırınMalzemelerin hepsini iyice karıştığınızda yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar kil ilave edin ve hamur gibi oluncaya dek karıştırın. Hazırladığınız maskeyi cildinize kalın bir tabaka halinde yavaş yavaş uygulayın . Yaklaşık 15 dakika kadar bekledikten sonra soğuk suyla durulayın. Bu maskede özellikle diğerlerinin aksine ılık değil soğuk su kullanılmalıdır. Püf noktası buradadır. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

7. Kırışıklık önleyici aloe vera jel maskesi

Bir adet yumurtanın beyazını ve 3 yemek kaşığı kadar aloe vera jelini bir blender’ın içerisine alın ve tüm malzemeleri iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı cildinize masaj yaparak  uygulayın ve yüzünüzün gerilmeyi en çok hissedeceği yeri hissedene kadar maskenin kurumasını bekleyin. Bu işlem bittikten sonra cildinizi soğuk suyla güzelce durulayın. Hazırladığınız bu maskeyi haftada 1 defa kullanabilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak bu maskeyi yapma sıklığını artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

8. Ferahlatıcı aloe vera jel maskesi

1 adet salatalığın kabuklarını iyice soyun ve içideki çekirdeklerini çıkartın. Bir blender’ın içerisine 3 adet nane yaprağını, 3 adet fesleğen yaprağını, 4 yemek kaşığı aloe vera jelini, 1 tatlı kaşığı balı ve dilimlediğiniz salatalığı ekleyin, iyice karıştırın. Başka bir tabakta çırptığınız bir yumurta beyazını da ekledikten sonra bir kez daha karıştırarak karışım elde edin. Hazırladığınız karışımı cildinize masaj yaparak  uygulayın. İşlemi yaptıktan yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayın. Hazırladığınız bu maskeyi haftada 1 defa cildinize uygulayabilirsiniz.

9. Lekeli ciltler için aloe vera jel maskesi

2 yemek kaşığı gül suyunu ve 4 yemek kaşığı aloe vera jelini bir blender’ın içerisine alın ve tüm malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın veortalama  20-30 dakika kadar bekleyin. Ardından cildiniz soğuk suyla iyice durulayın. Hazırladığınız bu maskeyi haftada 3 defa kullanabilirsiniz.

Bu maskelerden cilt tipinize uygun olanı kullanmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ciltte tahriş, kaşınma, kızarıklık vs. olaylarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle Aloe Vera yanında bir karşımla maske yapılacak olursa iyi araştırılarak cilt tipine uygun maske yapılmalıdır.

İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız Aloe Vera hakkında detaylı araştımamız işe yaramıştır.
sizler de cildinize değer verip ona düzenli olarak bakım yaptığınız taktirde sinir, stres, iş hayatı gibi
olumsuz etkenlere karşı koruma kalkanı oluşturabilirsiniz . Unutmayın; “En değerli giysiniz, cildiniz”…


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.