Altın Almak Mı? Altın Hesabı Açmak Mı? Hangisi Daha Avantajlı?

Son güncelleme:

Türkiye’de en popüler yatırım aracı altındır şüphesiz. Eskiden beri annelerimiz, anneannelerimiz birikmiş paralarına altın alır zor günler için. Altın günleri düzenlenirdi eskiden birikim yapmak için. Düğünlerde bile evlenen çiftlere altın takıyoruz yardımcı olsun yeni hayatlarında diye. Hal böyle olunca altın hayatımızın bir parçası haline geldi.

Peki yatırım yapmak için altın mı almalı yoksa altın hesabı mı açmalı? Detaylarıyla inceleyelim.

Altın Hesabı Açmanın Avantajları-Dezavantajları

Altın hesabı açmanın avantajları

Altın hesabı açmak avantajlı mı? Bankalar altın hesabı avantajını müşterilere sunuyor. Altın hesabı açtığınızda gram altın alma şansınız da mevcut. Ancak bankadan kaydi altın alış işlemi yaparken yüzde 1 bankaya vergi vermeniz gerekiyor.

Altın hesabı açmanın dezavantajları neler?

100 gram ve fazlası kaydi altın alımı sonrası 1 günlük valör uygulaması yapılır. Aldığınız altın işlem gününde değil bir sonraki gün hesabınıza geçer. Durum böyle olsa da bankada altın hesabı açmak kuyumcudan altın almaya göre daha güvenlidir.

Kuyumcudan Altın Almanın Avantajları-Dezavantajları

Kuyumcudan altın almak avatajlı mı?

Kuyumcudan altın almak avantajlı mı? Eğer kuyumcudan altın almak isterseniz vergi ödeme gibi bir derdiniz olmuyor. Ancak bu durum ne kadar güvenli? Fiyat hareketliliği söz konusu olduğunda elinizdeki altını anında satmanız mümkün olacak mı? Her geçen gün artan hırsızlık, dolandırıcılık olayları sonucu yanımızda para taşırken bile tedirgin oluyoruz. Altın taşımak, altın saklamak son derece riskli gibi görünüyor.

Karar her ne kadar size kalmış olsa da bankada altın hesabı almak daha güvenli görünüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.