Amacı Kazandırmak Olan Kripto: Fil Coin

File (FIL) Coin Nedir?

Filecoin namıdiğer “Fil Coin”, özünde kullanıcılarına pazarlarda çok sayıda yeni fırsatlar sağlamak amacıyla kurulmuş blok zinciri teknolojisinin gücünü kullanan merkezi olmayan bir dosya depolama ve paylaşım ağıdır. Merkezi olmayan dosya paylaşım platformlarının günümüzde popülerlik kazanmasıyla birlikte FIL, kullanıcılarına daha fazla kripto para kazandırma şansı sağlamak için bünyesinde çeşitli teknolojileri birleştirmiştir.

Filecoin, Dropbox vb. gibi dosya paylaşım platformlarına benzer bir şekilde çalışır fakat ayırt edici bir özelliği vardır; bu özellik verileri depolayan merkezi bir otorite yerine, verileri depolamak isteyen kullanıcıların onlara disk alanı sunan madenciler tarafından kullanılabilir depolama alanı oluşturmasıdır. Bu şekilde FIL, finansal uygulamaların dışında blok zinciri (blockchain) teknolojisi için başka bir kullanım alanı olabileceğini bizlere göstermiştir.

File Coin

Peki Bu FIL Coin Ne İşe Yarar?

Filecoin (FIL), dosya paylaşımı ve bulut depolama sektörlerinin karşılaştığı bazı önemli sorunları gidermeye çalışmaktadır. Şu anda FIL mezkezileşmeden muzdarip olan Amazon Web Services (AWS) gibi büyük firmaların rakibi olmaktan öte böyle büyük kurumların kullanıcılarından aldığı yüksek ücretleri kısmanın peşinde. Bunu yaparken aynı zamanda, kullanmadığınız sabit disk alanınızı paylaşarak önemli karlar elde etmenize imkan sağlıyor.

Filecoin (FIL) kullanıcıları, bu platformu piyasada ciddi bir rakip haline getiren çeşitli avantajlardan yararlanabilmektedir. FIL Protokolü, kitlelere dosya paylaşımı ve depolama hizmetleri sağlamak için küresel bir bilgisayar operatörleri ağını tercih etmeleri yönünde teşvikler sunuyor. Bu strateji ile FIL, kullanıcılar arasında daha fazla işbirliği olabileceğini ve bu sayede Filecoin topluluğunun kripto pazarında önemli derecede büyüme gösterebileceğini bizlere kanıtlıyor.

FIL Coin Nasıl Çalışır?

Filecoin, Interplanetary File System (IPFS) dilimizdeki anlamı “Gezegenler Arası Dosya Sistemi” adı altında başka bir eşler arası dosya depolama ve alma protokolü üzerine inşa edildi ancak bu platform Filecoin’e çok benzer olmasıyla beraber “FIL” gibi finansal avantajları içinde bulundurmamaktaydı. Kullanıcılar, IPFS ağını kullanarak verileri ve depolama alanını ücretsizolarak paylaşabilirdi ancak bu protokolü kullanarak kar elde edemezdi, ekip ise buna çözümü olarak Filecoin üretmekte buldu. Filecoin kullanıcıları, verilerin depolanması, alınması ve dağıtılması için madencilere ödeme yapar ve madenciler çabaları için FIL coin şeklinde ödüller alırlar. Bir kullanıcının depolama hizmetleri için ne kadar ödeyeceği açık bir piyasa tarafından belirlenir. Özellikle ücretler, bir kullanıcının artıklık yerine hızı seçip seçmemesine bağlı olarak değişir ve bunun tersi durum da söz konusu olabilir. Filecoin’in ağı iki tür madenci tarafından idare edilmektedir; Depolama Madencileri ve Kurtarma Madencileri. Bu madencilerin her biri, kullanıcılara depolama alanı veya veri sağlamak için para almaktadır. İlginç bir şekilde, Filecoin ekosisteminde madenciler, depolama için gerekli olan en düşük fiyatı sunmak adına birbirleriyle rekabet ediyorlar ve hepsinden önemlisi madenci olabilmeniz için gerekli olan tek şart boş sabit disk alanı ve internet bağlantısına sahip olmanızdır. Ancak, bir madenci olduğunuzda, güvenirliğinize ve sunduğunuz depolama fiyatlarına göre değerlendirmeye alınırsınız.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.