Aman Dikkat! Koronavirüsün “Mutlu Oksijen Yetmezliği” Belirtisi Ortaya Çıktı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok merkez üssü olan koronavirüs ile ilgili yeni gerçekler ortaya kondu. ABD’de yapılan araştırmalar sonucu koronavirüsün, ABD’de bazı uzmanlar “mutlu oksijen yetmezliği” adı verilen bir belirti ortaya çıktı.

Koronavirüs taşıyan hastanın yoğun bakım görüntüsü

Fakat bu belirtilerin gösterilmesine rağmen, hastaların kendilerini iyi hissettiği ve nomal durumda olduğu gözlemlendi.  koronavirüs hastalarında “mutlu oksijen yetmezliği” adı verilen bir durumun gözlemlendiğini açıkladı. Bu belirtiyi gösteren hastaların kanındaki oksijen doygunluk seviyesi bir hayli düşük olmasına rağmen hasta kendimi sağlıklı ve rahat hissediyor. Bununla birlikte belirti gösteren hastalar üzerinde araştırma yapan New Yorklu doktor Reuben Strayer, koronavirüs hastalarının bu durumuna şaşırdığını itiraf etti.

New Yorklu doktor Reuben Strayer, Sciencemag’a açıklamasında, “Monitörde gördüğümüz ile hastanın nasıl göründüğü arasında büyük bir uyumsuzluk görüyoruz” dedi. Doktor, koronavirüs taşıyan hastaların bu belirti göstermesine ise oldukça şaşkın yaklaştıklarını dile getirdi.

Sao Paulolu göğüs hastalıkları uzmanı Elnara Marcia Negri de sağlıklı insanların kanındaki oksijen doygunluk seviyesinin en az yüzde 95 olduğunu fakat bu belirtiyi gösteren hastaların yüzde 80,79 ve hatta 50’ye kadar bir düşme yaşadığını belirttiğini söyledi.

ABD’nin ortaya çıkardığı 6 yeni koronavirüs belirtisi için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.