Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya, Şehzadeler şehri ya da Şehzadeler Diyarı olarak anılıyordu Osmanlı Dönemi’nde. Osmanlı Dönemi’nin en önemli bölgelerinden bir tanesi olan Amasya’ya şehzadelerin bir kısmı yetiştirilmek adına gönderiliyordu. Geçmişi çok daha eskiye dayanan Amasya, M.Ö. 60 – M.S. 19. yy’larda doğuyor. Amasya, tarihi açıdan oldukça zengin yapılar barındırıyor içerisinde. Amasya’da gezilecek yerleri sıraladık. Bu yerleri görmeden şehirden ayrılmamalısınız.

 Yalıboyu Evleri

Amasya’da gezilecek görülecek yerler için ilk olarak Yalıboyu Evleri’ni önerebiliriz. Amasya’nın simgesi olmaya aday bir yer burası. Şehir merkezinde bulunan ve Yeşilırmak kenarında bulunan tarihi evler, dik bir dağın bitiminde bulunuyor ve estetik olarak enfes bir manzara çıkarıyor ortaya.

Genelde iki-üç katlı evlerin bulunduğu bu bölgede restore süreci yaşanıyor ve tarihi konakları görmek için yapmanız gereken tek şey Yeşilırmak’ın kenarına gelmek.

Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Yalıboyu Evleri’ne uğradıysanız sonraki durağınız Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları olabilir. Amasya’da gezilecek tarihi yerlerden bir tanesi olan bu yer, M.Ö. 333 yıllarında Pontus Devleti’nin başkenti olarak kullanılıyordu. Aynı zamanda Helenistik dönemindeki kralların mezarlarını taşıyor bu bölge. Yalıboyu Evleri’nin hemen arkasında bulunan Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları’na bölgeye geldiğniz zaman mutlaka uğramalısınız.

Hazeranlar Konağı

Amasya’da gezilecek turistik yerlerden bir tanesi de Hazeranlar Konağı’dır. Yalıbolu evlerinin içinde yer alan bu konak Safranbolu Evleri’nide hatırlıyor. 1865 yıllarında Amasya Deftedarı Hasan Talat Efendi taradından yapılmış olan konak, Osmanlı Dönemi’nden kalan en güzel yapılardan bir tanesi diyebiliriz. Konağın ismi ise zamanında konakta yaşayan Hazeran Hanım’dan geliyor.

Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya Arkeoloji Müzesi, 1925 yılında Sultan II. Bayezid Külliyesi’nin iki odasından toplanmış olan arkeolojik eserleri ve İslami Devir mumyalarının beraber sergilenmesiyle ”Müze Deposu” haline geliyor. Amasya Arkeolokik Müzesi 1977 yıllarında düzenleniyor ve günümüzdeki modern binaya taşınarak, eserlerin kronolojik bir şekilde sıralanmasıyla sergileniyor. 1980 yılında ziyaretçilerine açılan bu müzeyi Amasya’ya geldiyseniz mutlaka uğramalısınız.

Minyatür Amasya Müzesi

Amasya’da gezilecek güzel yerlerden bir tanesi de Minyatür Amasya Müzesi’dir. Amasya’nın 1914 yılında çekilen fotoğraflarından esinlenmiş bir yer burası. İçeride tarihi kentin manketi bulunuyor. Dultan Beyazıd Külliyesi’nin imaret binasındaki bir salonda yer alan Minyatür Amasya Müzesi, 2008 yılında oluşturuluyor ve 2010 yılında hizmete açılıyor.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.