Amerikalı Üniversite Öğrencisi İşitme Engelli Kişiler İçin Maske Tasarladı!

Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs  için, ABD’nin Kentucky eyaletinde yaşayan bir üniversite öğrencisi işitme engelli kişilerin maske sorununu çözmek için özel yüz maskeleri yapmaya başladı.

Koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkilediği bu günlerde, insanlar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaya özen gösteriyor. Amerikalı bir öğrenci olan Ashley Lawrance’dan anlamlı bir proje geldi. Üniversite öğrencisi  geleneksel maskelerin, işitme kaybı yaşayan kişiler için ağız kısmının kapalı olması nedeniyle uygun olmadığını bu yüzden de işitme engelli kişilerin dudak okuma yoluyla iletişim kuramadığını söyledi.

Lawrence bu sorunu çözmek için, bulduğu yöntemle ağız kısmı şeffaf bir pencereden oluşan maskeler üretmeye başladı. Facebook hesabından maskeleri tanıtan öğrenci, “Pendemiden hemen önce işitme kaybı olan kişilerin dudak okuyabilmesi ve konuşmaları takip edebilmesi için doktorlarının ağzını görebilmelerine yardımcı olacak maskeler yapılmıştı. Maske kıtlığı nedeniyle herkes kendi maskesini yapmaya başladı. Ben de şöyle düşündüm: Neden herkes için yapmayayım?” dedi.

Lawrence’ın bu paylaşımını görenler ise, “Buna bayıldım! İşitme güçlüğü çekiyorum ve profesyonellerin bu tür maskeleri kullanması benim için çok faydalı olur” diyerek öğrencinin emeğine destek verdi. Genç kızın bu girişimi oldukça takdir topladı. 

21 yaşındaki genç kızın maskelerini ücretsiz olarak vereceğini açıkladı. Maskelere ihtiyacı olan insanların talepleri artınca Ashley, insanlara evde kendi maskelerini nasıl yapabileceklerini gösteren öğretici gönderiler paylaştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.