Amerika’ya Giden Türklerin Karşılaştığı Durumlar

Son güncelleme:

Amerikada gurbetçilerin yaşadığı durumlar; Gidilen yabancı ülke hangisi olursa olsun, kendi ülkeniz ile karşılaştırmalar yapmaya başlıyorsunuz. Bu karşılaştırmadan ilki Türkiye’deki insanların sıcakkanlı ve enerjili oluşu ile gidilen ülkede böyle bir durumla karşılaşamamak oluyor. Aranılan o enerji ve sıcakkanlılık ne yazık ki Amerika‘da bulunmuyor.

Amerika‘ya gidildiğinde en önemli alışma süreçlerinden birisi de yemek kültürü oluyor. Ülkemizdeki gibi geniş mutfak kültürü olmadığı için anne yemekleri burada oldukça özleniyor. Fakat birçok ulusu barındırdığı için yemek restoranları çeşitlilik gösteriyor. Burada önemli olan damak zevkine uygun olan yemekleri bulabilmek.

Alışılan para birimi yüzünden Amerika’nın ”penny” ve ”quarter”larını ayırt etmekte güçlük yaşanabiliyor. İlk başlarda ister istemez ürünler sürekli Türk lirasına çevirmekten insan kendini alamıyor.

Dostlarınızı, arkadaşlarınızı veya ailenizi arayacağınız zaman, saat farkını hesaplamak durumunda kalıyorsunuz. Aynı saat diliminde bulunmamak kimi zaman zor olabiliyor.

Türkiye’de iken deniz kenarı bir yerleşim yerinde oturanlar deniz havasını özlüyor. Vapura binmek, sıcak denize girmek arzusunu dindirmek zorunda kalıyorsunuz.

Nüfus cüzdanınız garip karşılanıyor.

Günlük hayatta kullandığımız cümle kalıplarının, yabancı dilde net bir karşılığının olmamasından dolayı zorluk yaşanabiliyor. Örneğin kolay gelsin demek istediğinizde net bir karşılığı olmuyor.

Türkiye’deki bahşiş sistemi kişiye özel. Lakin Amerika’da olan bahşiş mantığını çözmek zor…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.