Ampleforth (AMPL) İncelemesi

Son güncelleme:

Son birkaç aydır, kripto para birimi alanındaki tüm gözler merkezi olmayan finans (DeFi) ile ilgili projelere odaklandı.

Compound , Aave ve MakerDAO gibi protokoller , sırasıyla arz-talebe dayalı faiz oranları, flaş krediler ve kripto-teminatlı stabilcoinler ile yeni bir finansal olanaklar boyutu getirmiştir. Bu oyun değiştiriciler arasında, son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken ve iyi bir sebeple Ampleforth adlı bir proje var.

Piyasa Değeri: $164,88M

Ampleforth, paranın hem kripto para birimi içinde hem de dışında tasarlanma şeklini tamamen yeniden düşünmeyi amaçlayan bir DeFi protokolüdür. Hem enflasyonu hem de deflasyonu barındırabilen istikrarlı ancak esnek bir para birimi yaratarak aynı anda klasik finans ve ademi merkeziyetçi finans sorunlarını ele alır.

Ampleforth Ekonomisi

Bir uçta, altın gibi emtia paraları mükemmel değer depoları oluşturur, ancak esnek bir arza sahip değildirler ve kontrolden çıkma riskini taşır. Tanıdık olmayanlar için, ABD doları bir zamanlar altınla destekleniyordu ve kelimenin tam anlamıyla, herhangi bir bankada fiziksel altın için kullanabileceğiniz bir altın mezhebini temsil ediyordu (bu nedenle önceki adı: banknot). ABD, 1971’de “altın standardını” terk etti ve bu, genellikle ABD dolarının satın alma gücünün o zamandan bu yana düşmesinin nedeniyle suçlanıyor.

Piyasadaki Arz: AMPL192,41M

Nadiren konuşulan, ABD’nin deflasyon tehdidi nedeniyle altın standardının dışına çıkmak zorunda olduğudur. İkinci dünya savaşından sonra, ABD doları uluslararası alanda yüksek talep görüyordu. Dünyadaki (ve özellikle Amerika Birleşik Devletlerindeki) altın arzı sabit olduğundan ve piyasaya yalnızca madencilik yoluyla yavaşça sunulduğundan, Amerikan hükumeti talebi karşılamak için daha fazla para basamazdı, çünkü gerekli altını bulamayacaktı.

Talebi karşılamaya yetecek kadar para basamamak, uluslararası ticaretin durgunlaşacağı ve dünya ekonomisinin söneceği anlamına gelir. Ayrıca, diğer ülkeler ABD’nin kasalarında para birimini desteklemek için yeterli altın olmadığını anlarsa, para biriminin kendisine olan inanç hem Amerika Birleşik Devletlerinin içinde hem de dışında azalacaktır. Bu nedenle, fiat para birimi, deflasyon riski olmadan ABD doları için uluslararası talebi karşılamanın bir yolu olarak yaratıldı.

(24S) Hacim: $14,43M

Bu bizi diğer uç noktaya getiriyor. ABD doları gibi Fiat para birimlerinin değerleri o para biriminin talebine bağlıdır. İtibari para birimlerinin basılması, arzın uluslararası talebi karşılayacak şekilde ayarlanmasını mümkün kılar, ancak iki sorun vardır; para arzı yalnızca gerçekçi bir şekilde büyüyebilir (basılabilir), küçülmez (yok edilebilir) ve paranın üzerinde parmakları olan yozlaşmış insanlar vardır. Başka bir deyişle, fiat para birimi, arzı azaltma ve sorumlu bir şekilde artırma konusundaki yetersizliği olmasaydı işe yarardı.

Ampleforth, arzını talebi karşılayacak şekilde ayarlarken değerini koruyabildiği için kendisini bu ikilemin çözümü olarak sunuyor. Bu, en iyi, Ampleforth teknik incelemesinde verilen örnekle açıklanabilir: Alice, cüzdanında 1 $ USD değerinde 1 AMPL’ye sahiptir. AMPL’ye olan talep aniden yükseliyor ve AMPL için piyasa fiyatı 2 $ USD’ye sıçradı. Ampleforth protokolü arzı ayarlar ve şimdi Alice’in her biri 1 ABD Doları değerinde 2 AMPL vardır. Ampleforth ile ilgili dikkat çekici olan şey, seyreltici olmamasıdır, yani Alice, cüzdanında değiştiğinde Ampleforth’un toplam arzının aynı yüzdesine sahip olacaktır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.