Ankara’da skandal bekçi şiddeti!

Hak ihlalleriyle sık sık gündemde yer alan bekçiler bu kez de Ankara Etimesgut’ta çöp dökmeye çıkan bir gence şiddet uyguladı. İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk bu konuyu gündeme getiren isim oldu.

Ankara’da skandal bekçi şiddeti!

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Twitter hesabından paylaşım yaparak bekçi şiddetini gündeme taşıdı. Yetkin Öztürk, 6 gün önce Ankara Etimesgut’ta çöp dökmeye inen bir gencin bekçiler tarafından coplarla dövüldüğünü, olaya müdahale etmek isteyen aileye biber gazı sıkıldığını, astım hastası gencin babasının göğsüne bekçilerin ayakları ile bastıklarını yazdı.

Yetkin Öztürk durumu şu sözlerle anlattı;

Serkan isimli genç çöp dökmek için dışarıya çıkıyor. Bölgede görevli iki bekçi, apartmandan içeri girmek üzere olan gence neden dışarıda olduğunu soruyor. Çöp dökmek için çıktığını söyleyen genci bekçiler öldüresiye dövüyor. Olayı duyan ve müdahale etmeye çalışan gencin ailesine de biber gazı sıkılıyor. Astım hastası babanın göğsüne ayakları ile basıp teslim alıyorlar. Polis ve bekçi takviyesi ile 20 kişilik ekip ters kelepçe ile aile karakola götürülüyor.

detay

Bekçiler ünvanlarını da beğenmiyor !

Kontrol için hastaneye götürülen Serkan ve ailesi ters kelepçe ile doktor tarafından muayene ediliyor. Karakol da kendilerine alenen terörist ifadesi defalarca kullanılıyor. Annenin namaz kılmasına bile izin verilmiyor. Sahur vakti su içmek isteyen aileye tuvalet lavaboları gösteriliyor. 12 yaşındaki çocuk yasal olmadığı halde tek başına ifadesi alınıyor. İki saat sonra binanın kameralarının kayıt cihazları sökülüyor. Serkan kardeşimiz Hakkari’de askerdeyken mayın patlıyor kulağında işitme sorunu var. Serkan, ‘ekmeğimi gözlerimle kazanıyorum’ diyor. Belediyede sayaç okuyan işçi kardeşim şuan çok kötü.”

detay

Ayrıca bir Bekçi de  meslektaşlarını dolandırarak hak ihlaline neden oldu !

Olayı paylaşan Öztürk gönderisine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da etiketledi. İYİ Parti İl Başkanı “Bekçi zulmüne bir son verilsin” dedi.

Olay 5 gün önce yaşandı.

1-Bir aile düşünün,hayatları boyunca adliye, karakol ile işleri olmamış.
Sokağa çıkma yasağı olduğu gün, Serkan kardeşimiz çöp dökmeye iniyor.
İşte bu inişle hayatları kararıyor…

Ankara Emniyet Müdürü Olayı Yalanladı !

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Etimesgut ilçesinde bekçiler tarafından bir aileye karşı şiddet uygulandığı olayını inkar ederek yalanladı!

İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, bir siyasi parti il başkanının, Etimesgut’ta çarşı ve mahalle bekçilerinin bir aileye karşı aşırı güç kullandığı ve kötü muamelede bulunduğuna ilişkin sosyal medyadan gerçek dışı paylaşımlar yaptığı ifade edildi. Çarşı ve mahalle bekçilerinin sokağa çıkma yasağının olduğu 17 Mayıs Pazar günü saat 22.00 sıralarında dışarıda bulunan Serkan K.’yi uyardığı, bu kişinin tüm ikazlara rağmen ikametine girmemekte direndiği iddia edilerek, şu sözleri kullandı,

“Aynı siyasi partinin ilçe yönetim kurulu üyesi ve kişinin babası olan Ü.K. ile diğer aile fertleri olaya sonradan müdahil olarak görevli memurlara mukavemet ve hakarette bulunmuş, kişinin kardeşi H.K. ise çarşı ve mahalle bekçimizin boynunu sıkmak suretiyle fiziki saldırı gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen saldırının şiddet ve yoğunluğunun artması üzerine takviye personel talep edilmiş, kişiler göz yaşartıcı gaz dahil olmak üzere kademeli ve orantılı güç kullanılarak etkisiz hale getirilmiştir. Cumhuriyet savcısının talimatıyla doktor raporları alındıktan sonra polis merkezine getirilen kişilerin barodan görevlendirilen müdafi huzurunda ‘Görevi Yaptırmamak için Direnme, Görevli Memura Mukavemet ve Hakaret’ suçlarından ifadelerinin alınmıştır. ‘Basit tıbbi müdahale ile giderilebilir’ şeklinde doktor raporu verilen kişilerden Ü.K, Z.K. ve S.K. ifadelerinin ardından polis merkezinden salıverilmiş, görevli memura fiziki saldırıda bulunan H.K. ise 18 Mayıs 2020 tarihinde mevcutlu olarak çıkarıldığı adli mercilerce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Gerçeği yansıtmayan bu tür paylaşımlara itibar edilmemelidir.”