Ankara’da Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Ankara Türkiye’nin başkenti olan ve bu yüzden tarihi yapıların bulunduğu bir bölge. eğer Ankara’ya geldiyseniz Ankara’da gezilecek yerleri görmeden gitmemelisiniz.

Anıtkabir

Elbette Ankara’ya gelip Anıtkabir’e uğramadan gitmek olmaz. Anıtkabir, Ankara’da ulaşımı kolay olan ve sizi tarihte yolculuk yaptıracak bir yer burası. İçerisinde bulunan müzeler oldukça dikkat çekici ve etkileyicidir. Ankara’ya geldiğinizde uzun bir vakti Anıtkabir’e ayırabilir ve tarihi yolculuğunuzu yaparak Atatürk’ü anabilirsiniz.

Hamamönü

Hamamönü, 19 yy’dan bu güne gelen ve içerisinde bu yıllardan kalma 250 yapıya sahip olan bir yer. İsminin ise II. Murad’ın kadı askeri olan Celalettin Karacabey yaptırılmış olan külliyede bulunan bir hamamdan geldiği düşünülüyor.

Burada bulunan tarihi evler sayesinde sokaklarda yürürken geçmişe gidebilirsiniz. Sizi zamanda geriye götüren Hamamönü’nde çoğu Ankara’lının haftasonları yaptığı gibi kahvaltıya gidebilir ve keyifli bir güne başlayabilirsiniz. Hamamönü’nde bulunan Kabakçı Konağı, ziyaretçilerine açık hava sineması sunarak dikkat çekiyor. Eğer böyle bir etkinlik yapmak isterseniz bu konağa uğrayabilirsiniz.

Etnografya Müzesi

Ankara’da gezilecek müzeler için önerilerden bir tanesi de Etnografya müzesidir. Anıtkabir’in tamamlanma aşamasında Atatürk’ün naaşı bu yerde bir süre kalıyor. Müze, 1930 yılında halkın ziyaret etmesi için açık bir duruma geliyor. İçeriği girdiğinizde ise İtalyan heykeltıraş olan Pietro Canonica’nın imzasını taşıyan bir Atatürk Heykeli ile karşılaşacaksınız. Sonrasında etkileyici tarihi gezinize başlayabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci Meclis)

Ankara’da gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir diğer yerd e Kurtuluş Savaşı Müzesi ( Birinci Meclis) olabilir. Bu yer, tarihi bir önem taşıdığı için dikkatinizi çekebilir. Cumhuriyetin ilk yıllarına sizi götüren ve o döneme ait ipuçları barındıran bu müze, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk binasıdır. Türk mimarisinin asil zarafetini taşıyan bu müze, başlarda İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kulüp binası olarak kullanılması planlanmaktaydı. Projesini ise Salim Bey çizmişti.

Seğmenler Parkı

Ankara’da gezilecek parklar denince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Seğmenler Parkı diyebiliriz. Seğmenler Parkı, daha çok gençlerin tercih etmesi dolayısıyla oldukça enerji doludur. Kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapan bu yer, eğer yorulduysanız ve havada güzelse dinlenmek için kullanılabilir.

 Atakule

Ankara’da gezilecek yerler 2020 yılı için bir diğer seçeneğiniz de Atakule olabilir. Atakule başkentin önemli simgelerinden bir tanesidir. Panoramik bir manzara sunan Atakule ile Ankara manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Ankara’da Botanik Parkı’nın üstünde bulunan bu yer, kentteki ilk alışveriş merkezi özelliğini taşımaktadır. 1989 yılında açılan Atakule, 125 metre yüksekliğe sahiptir. İçerisinde cafe ve bar gibi hizmetlerin de bulunduğu Atakule, seyir terasına sahiptir ve kokteyl salonları da bulunmaktadır.

Mogan Park

Eğer Ankara’da gezilecek parklar arayışında iseniz Mogan Park oldukça hoş bir doğaya sahiptir. Şehrin kalabağından uzak olan ve Mogan Gölünü çevreleyen bu park enfes bir doğaya sahiptir. İçerisinde marina adası, kayıkhane, marina adası ve binicik merkezi yerlerin inşa edildiği Mogan Park, görülmeye değer bir yerler arasındadır.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara’da gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken bir diğer yer de Devlet Resim ve Heykel Müzesi olabilir. Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1980 yılında hizmete açılmıştı. İçerisinde 399 adet sanatçının farklı dönemlerde yapmış olduğu 1289 adet eser bulunuyor. Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya müzesine olan yakındır ve içerisinde yağlı boya ve heykeller bulunmaktadır. Görülmeye değer olan bu müze içerisinde seramik çalışmalar, fotoğraflar, özgün baskılar ve türk süsleme sanatları da bulunmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.