Anne Sütünü Arttıran Besin Listesi

Anne sütü bebeğinizin en önemli besinleri arasında yerini alır. İlk 6 ay anne sütü verilmesi çok önemlidir.  Doktorlar 2 yaşına kadar emzirilmesi istenir. Bebeğiniz doğduktan sonra en çok endişe edilen durumlardan biri de sütün nasıl geleceğidir. Anne doğum ettikten sonra en geç yarım satın içinde göğüslerden süt gelir. Bazen annenin erken doğum etmesi, normal doğum ya da sezaryen doğum gibi doğum şekilleri sütün nadirde olsa geç gelmesine neden olur. Anne sütünü artırmanın en kolay yolu stresten, endişeden kurtulması gerekir. Acaba sütüm yetiyor mu, besleyicimi sorularını bir tarafa atması gerekir. Her anne bebeğine özgü süt üretir. Bol su içmesi ve besin takviyesini dengeli yapması gerekir. Böylelikle sütü artmış olur.

Anne Sütünü Arttıran Besin Listesi

Sütü Arttıran Besinler

Anne sütünü arttıracak besinler, barbunya, ıhlamur, hoşaf, bezelye, hurma, kuru bakliyatlar, kuru incir, kuru kayısı, helva, tahin, rezene, sütlü tatlılar, yeşil yapraklı sebzeler özellikle dereotu ve yeşil soğan, çemen otu, çekirdek, mısır, barbunya gibi besinler rahatlıkla süt üretimine katkı sağlayacaktır. 1800 kalori günlük tüketmeniz yeterli olacaktır. Anne sütünün dörde üçünü su oluşturur. Günlük süt ihtiyacını karşılamak gerekir. Ayrıca bol çorbada içmek anne sütünü artırır.

Sütü Arttıran Takviye İlaçlar

Bazı durumlarda doğal beslenildiği halde süt üretimi yeterli olmadığından dolayı süt üretimi gerçekleşmez.  Bundan dolayı da ilaç kullanmak gerekebilir. Galactago, previt positive lact, bestlak gibi damlalarda vardır. Anne sütünü hem artırıyor hem de içindeki besinler sayesinde hem anne vitamin alıyor hem de bebeğinizdeki eksik vitaminleri tamamlamış oluyorsunuz. Aç karnına bir su bardağının içine 8 damla sıkıp içilir.  Bu şekilde günde 3 defa denenmesi gerekir. Kullanım süresi 1 aydır. Sütünüzün eskisinden daha çok geldiğini göreceksiniz.

Sütü Arttıran Çaylar

Anne sütüne katkı sağlayan çaylar annenin zayıflamasına ve beslenmesine katkı sağlar.  Rezene çayları rahatlatır sütünün artmasına katkı sağlar ve bebeğinizin rahat uyku uymasına olanak verir. Sabah akşam tüketilmesi gerekir. Aksi halde fazla tüketimden dolayı sağlık sorunları oluşabilir. Çörek otu çayı tek başına satılmaz içerisinde karışık vitamin değeri yüksek çaylarda konulur. Böylelikte emzirme dönemlerinde annenin hormonların düzelmesine ve sütünün artmasına olanak sağlar. Bebeğinizde ise vücudunda eksik vitamin varsa onu tamamlar.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.